O dojeździe do skrzyżowania podporządkowanego najczęściej informuje znak informacyjny D-1 oraz znaki ostrzegawcze: A-7, A-6a, A-6b, A-6c, A-6d oraz A-6e. W przypadku obowiązywania znaku ostrzegawczego A-7, na drodze podporządkowanej może pojawić się też znak B-20, czyli „STOP”.
Skrzyżowania z ruchem okrężnym najczęściej oznaczane są znakiem C-12. Według obowiązujących przepisów, po rondzie poruszamy się w zgodzie z regułą prawej ręki, czyli pierwszeństwa ustępuje pojazd znajdujący się na skrzyżowaniu. W praktyce okazuje się jednak, że na większości rond pierwszeństwo przejazdu jest ustalane dla kierowców znajdujących się na skrzyżowaniu, a regulują to stosowne znaki.
50 plus, czyli gdzie kończy się definicja skrzyżowania
Jak wspomnieliśmy wcześniej –
Zgodnie z art. 2 pkt 10 ustawy Prawo o ruchu drogowym, o skrzyżowaniu mówimy w momencie, gdy w jednym poziomie przecinają się drogi mające jezdnię (…)
W odniesieniu do dróg publicznych, definicja skrzyżowania jest także określana w przepisami ustawy o drogach publicznych. Obowiązujące przepisy rozróżniają skrzyżowania jednopoziomowe i wielopoziomowe.
W pierwszym przypadku mówimy o łączeniu lub przecięciu dróg publicznych na jednym poziomie. Skrzyżowania wielopoziomowe to natomiast połączenie dróg publicznych znajdujących się na różnych poziomach, które służą zapewnieniu możliwości (pełnej lub częściowej) wyboru kierunku jazdy. W tym momencie pojawia się jednak art. 2 pkt 10 kodeksu ruchu drogowego, który jasno definiuje skrzyżowanie jako drogi przecinające się w jednym poziomie.
Skrzyżowaniem nie jest zatem przecięcie dróg dla pieszych, przecięcia i połączenia drogi dla pieszych z inną drogą mającą jezdnię, przecięcie drogi twardej z drogą stanowiącą dojazd do dowolnego obiektu oraz bezkolizyjne zjazdy przed wiaduktami lub estakadami i bezkolizyjne wjazdy za wiaduktami lub estakadami. Dla nas, kierowców, oznacza to, że żadne z tych połączeń nie odwołuje ograniczenia prędkości, określonego znakiem B-33.
Kiedy 50 plus nie ma zastosowania?
Czas przejść do sedna problemu, a za przykład niech posłuży nam al. Włókniarzy w Łodzi. Na 100 m przed wjazdem na estakadę jest tam ustawiony znak ograniczenia prędkości do 70 km/h. Sprawa wydaje się być zatem klarowna, czyż nie? Otóż nie do końca, bowiem w interpretacji ITD, na samej estakadzie obowiązuje już ograniczenie prędkości do 50 km/h. Teoretyczna sytuacja – jedziesz „setką”, wydaje Ci się, że przekraczasz prędkość nie o 50, a o 30 km/h. Tymczasem organ dokonujący kontroli zatrzymuje Twoje uprawnienia. Czy słusznie? Nie, a popiera to art. 2 pkt 10 kodeksu ruchu drogowego. Bez względu na to czy poruszasz się na estakadzie czy pod nią, pozostajesz na tej samej drodze.
50 plus – masz pełne prawo walczyć o swoje
To tylko przykład z terenu Łodzi, w całej Polsce jest zdecydowanie więcej miejsc, w których 50 plus regularnie działa z pominięciem obowiązujących przepisów. W każdej podobnej sytuacji funkcjonariusz dopuszcza się nadużycia. Tobie natomiast, jako osobie poszkodowanej, przysługuje pełne prawo do dochodzenia swoich roszczeń, wynikających z poniesionych w ten sposób strat, na drodze prawnej.