ZSD Nysa 521/522 – hit eksportowy z PRL

3249

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ZSD Nysa 521/522 – samochód dostawczy, który w pewnym momencie stał się prawdziwym hitem eksportowym…

ZSD Nysa 521/522, róznica między jej poprzedniczkami, była bardzo zauważalna.

ZSD Nysa
ZSD Nysy przed Zakładem Samochodów Dostawczych

Następczyni Nysy 501

Zaczynając od początku produkcję Nyski N-58 rozpoczęto w roku 1958, lecz już w 1957 zaprezentowano Nysę N-57 M. Przez kilka lat modernizowano samochód. Pod koniec lat 60-tych zdecydowano się na poważne unowocześnienie dotychczasowego modelu. Nacisk położono przede wszystkim na dalsze ulepszenie technologii oraz podniesienie bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Zmieniono wtedy wygląd przodu oraz zastosowano w nowej Nysce lepszą i poręczniejszą maskę dostępu do silnika. Stara do tej pory była zdejmowana za pomocą dwóch kluczy, które jak się okazało były często gubione. Nowa maska była otwierana na zawiasach, jak w większości dzisiejszych samochodów.
Prototypy nowego samochodu oznaczonego symbolem 521 wykonano w 1968 roku. Zatwierdzony do produkcji został przedstawiony publicznie na XXXVII Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1968 roku. W sumie był to 10 rok produkcji samochodów Nysa, rocznica ta podkreślona została przez zmianę nazwy zakładów na Zakład Samochodów Dostawczych.

ZSD Nysa
ZSD Nysa 522 Towos

Udoskonalenia Nysy

ZSD Nysa nadal stosowała silniki produkowane w FSO. Dolnozaworowy typu M-20 i górnozaworowy S-21. Powstała też wersja z silnikiem wysokoprężnym Andoria o oznaczeniu 4C90. Zmiany konstrukcyjne objęły nadwozie i częściowo wyposażenie elektryczne. Dotychczasowa sylwetka nadwozia zastąpiona została przez półklasyczną, z lekko wysuniętą komorą silnikową. Zastosowano nowe szyby przednie o powierzchni zwiększonej o 30%, dzięki czemu poprawiono widoczność. Pojazd wyposażono też w dwie przeciwbieżne wycieraczki pantograficzne. Wprowadzono spryskiwacz szyb przednich z pompką nożną. Koło zapasowe przeniesiono pod tylną część ramy, a tylną tablicę rejestracyjną wraz z oświetleniem przeniesiono z drzwi na pas nadwozia. Samochód otrzymał nowe zderzaki przednie i tylne, powiększono też wywietrzniki dachowe. Zmodernizowane zostało wnętrze pojazdu, wprowadzając punkty mocowania pasów bezpieczeństwa przednich foteli, wygodniejsze i bardziej estetyczne fotele oraz poszycia tapicerskie na drzwiach, bokach i dachu nadwozia. Nowy zespół ogrzewania był bardziej wydajny, a wewnętrzna pokrywa silnika otrzymała lepszą izolację akustyczną i uszczelnienie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia