Zwiększenie mocy lub osiągów auta.

9275

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zwiększenie mocy lub osiągów auta

Zwiększenie mocy lub osiągów auta

Nie wydając worka pieniędzy dostrzec różnice. Na to i inne pytania odpowiem w tym artykule. Serdecznie zapraszam do przeczytania.

Zwiększenie mocy. Lub jak tanim kosztem zwiększyć osiągi auta. Prawie każdy z nas kto zaczynał przygodę z tuningiem wyszukiwał tą frazę w przeglądarce internetowej. Tuning nie jest tani i każdy o tym doskonale wie. Lecz istnieją sposoby aby w tani sposób zwiększyć moc i osiągi naszego auta. Mamy tu do wyboru tak na prawdę kilka całkiem ciekawych opcji. Odchudzenie auta, zmiana kolektorów i wydechu oraz bardzo popularny chiptuning.  Którą opcje wybrać? Wybór należy do Ciebie!

Zwiększenie mocy lub osiągów auta czyli co pod maską
Zwiększenie mocy lub osiągów auta czyli co pod maską

Zwiększenie mocy lub osiągów auta czyli Masa wrogiem przyspieszenia

Zwiększenie mocy lub osiągów auta czyli Masa wrogiem przyspieszenia
Zwiększenie mocy lub osiągów auta czyli Masa wrogiem przyspieszenia

To bardzo trafne powiedzenie. Najtańsze konie to te, które możemy uzyskać schodząc z wagi auta. Samochód o mniejszej wadze lepiej przyspiesza, lepiej reaguje na hamulec czy też na ruchy kierownicą. Dajmy tutaj dwa przykłady. Auto numer jeden ważące powiedzmy 1500 kilogramów z dwu litrowym silnikiem o mocy 150 koni mechanicznych i drugie auto z taką samą specyfikacja lecz ważące nawet 500 kilogramów więcej. Wiadomo, że auto ważące mniej będzie się lepiej odpychało. Oczywiście wszystkie rzeczy, które robimy musimy robić z głowa, tak aby nie zagrażać innym kierowcom na drodze. Przejdźmy zatem do tych rzeczy, które faktycznie pozwolą nam odchudzić auto.

Co mogę wyrzucić?

Taki o to zabieg zaczynamy od zdemontowania wszystkich rzeczy, które tak na prawdę są zbędne w aucie i odpowiadają tylko za komfort jazdy. Sprzęt audio, dywaniki, wygłuszenia czy tez elementy plastikowe. Właśnie pozbycie się takich rzeczy pozwoli nam już ugrać kilka kilogramów mniej z masy naszego auta, ale to nie wszystko. Możemy na własną odpowiedzialna zdecydować się na wyrzucenie koła zapasowego czy lewarka i dochodzą nam dodatkowe kilogramy, których się pozbyliśmy. Bez wydawania ani grosza możemy zmniejszyć wagę auta o około 30 kilogramów. To już jest dużo. Bardziej ekstremalni kierowcy, którzy są zajarani schodzeniem z masy auta tak zwanej wydmuszki wyrzucają również kanapy, deski wtedy już każdy kilogram jest na wagę złota ale to auta typowe do ścigania się na 1/4. Możemy również zmienić niektóre elementy karoserii na laminat lecz to wiąże się ze sporymi kosztami.

Wydając pieniądze:

Posiadając znaczącą sumę pieniędzy możemy wpłynąć na dodatkowe kilogramy naszego auta. Tak wiem miało być tanio ale o tym tez warto wiedzieć. Aby uzyskać jeszcze niższą wagę możemy zamienić elementy karoserii na laminat. Elementy takie jak drzwi, maska, błotniki czy nawet fotele sportowe kubełkowe wykonane z włókna szklanego. Taki zabieg wykonują z reguły osoby, które tuning traktują na poważnie i uczestniczą w licznych wyścigach lub po prostu jest to sposób na ich życie.

Zwiększenie mocy lub osiągów auta czyli Kolektory wydechowe, przeloty, stożki.

Nawet w tym wypadku wydając nieduże pieniądze możemy poprawić moc jak i osiągi naszego auta. Mówię tutaj o używanych podzespołach. Kolektor wydechowy, razem z przelotem, końcowym wydechem czy dodając tez filtr stożkowy. Nie wydając dużo mamy około 10-15 koni mechanicznych więcej. W lekkim samochodzie na pewno dostrzeżemy różnice i uważam ze taki zabieg jest po prostu nieunikniony jeśli myślimy poważnie o podnoszeniu mocy w dalszej części tuningu naszego auta. Później możemy wkładać większe silniki, uturbić czy zakładać kompresor. Pisałem o tym w moim wcześniejszym artykule.

Chip-tuning:

Zwiększenie mocy lub osiągów auta czyli Kolektory wydechowe, przeloty, stożki.
Zwiększenie mocy lub osiągów auta czyli Kolektory wydechowe, przeloty, stożki.

Chip tuning to właściwie ingerencja w elektroniczne sterowanie silnika. Dzięki możliwości edycji programu, jest odpowiedzialny na sterowanie pracy silnika. Mapy silnika są modyfikowane i możemy liczyć na zwiększenie mocy, którą „ukrył” producent auta.  W internecie mamy do wyboru multum Chip-tuningu dostępnych na portalach typu Allegro. Są to raczej pseudo chipy, które w gruncie rzeczy narobią więcej szkody niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Jeśli chcemy aby właśnie owy zabieg był wykonany prawidłowo należy udać się do specjalistycznego warsztatu, który się tym zajmuje.

Zwiększenie mocy lub osiągów auta – efekty oraz wady i zalety chip-tuningu:

Efekt uzyskany różni się od tego w jakim silniku jest zrobiony. Chipowanie silników wolnossących można uzyskać 5-10 procent więcej mocy. Oraz podobno zmniejszyć zużycie paliwa. Natomiast wgranie programu do silników z turbiną daje przyrost mocy 15-25 procent. Oczywiście to tylko statystyki i należało by się udać na hamownie w celu sprawdzenia wiarygodności. Moim zdaniem zaleta takiego tuningu jest fakty, że nie wydając mnóstwa pieniędzy możemy chociaż trochę ponieść moc seryjna naszego. Natomiast wadą jest szybsze zużycie się komponentów silnika takich jak: skrzynia biegów, wtryskiwacze czy nawet sprzęgła. Według mnie jest to forma podniesienia mocy, którą bym nigdy nie poszedł.

Reasumując:

Przedstawiłem Wam kilka moim zdaniem ciekawych opcji jak niedużym kosztem można pozwolić sobie na zwiększenie mocy oraz osiągów auta. Oczywiście niedużym kosztem to pojęcie, które każdy odbierze inaczej. Osobiście nigdy bym nie ingerował w moje auto po przez chip-tuning. Po prostu to nie mój klimat tuningu. Zdecydowanie wole auta, które mało wyższa i szybko się rozpędzają. Dwie pierwsze opcje są mi najbliższe.

Zobacz również: https://bezpiecznapodroz.org/sportowe-opony-semi-slick/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia