Co daje sportowy filtr powietrza i czym się różni od zwykłego, czy warto stosować filtr stożkowy czy inny? na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Pamiętaj jednak że sam filtr to tylko początek, za napełnianie cylindrów odpowiada układ rozrządu najlepiej z ostrymi wałkami.
Sportowy filtr powietrza – wady i zalety oraz co takiego daje?
Sportowy filtr powietrza, rozporki, tłumiki i inne akcesoria tuningowe, które pozwalały nam się wyróżniać z tłumu. Moda na tuning jak większość rzeczy w Polsce przypłynęła prosto ze Stanów. Niektóre elementy już dawno odeszły w niepamięć a niektóre nadal są. Sportowy filtr powietrza właśnie o tym elemencie będzie dzisiejszy artykuł. Jego zastosowania, ceny oraz inne ciekawe rzeczy postaram się przybliżyć w tym artykule.
Co daje sportowy filtr powietrza – co takiego daje? lepsze oddychanie
Ten temat zostaje tak często poruszany w internecie, wiec zacznę od przedstawienia teorii. To jedna z pierwszych rzeczy jakie wymieniamy podczas rozpoczęcia przygody z tuningiem. Jak bardzo dobrze wiemy silnik spalinowy do pracy potrzebuje powietrza oraz paliwa. Te dwa składniki muszą być w odpowiednich proporcjach zmieszane. Jest za to odpowiedzialny wtrysk paliwa. Taka mieszanka rozpylona trafia do silnika, pod ciśnieniem eksploduje i w formie spalin opuszcza nasze auto. Warto pamiętać aby przed montażem sportowego filtra stożkowego, spytać innych użytkowników tego samego modelu auta co my posiadamy czy w ogóle jest sens. Niekiedy może przysporzyć więcej problemów niż nam się wydaje. Filtr stożkowy wymaga regularnej konserwacji, musimy o tym pamiętać.
Sportowy filtr powietrza – więcej mocy i momentu?
Oczywiste jest, że im bogatsza mieszanka tym więcej mocy i momentu jest dostarczane. Tylko trzeba też pamiętać, że nie można z tym przesadzić. Jeżeli silnik dostanie jej za dużo wtedy skutki będą odwrotne do tych, które założyliśmy. Niespalona mieszanka w najlepszym wypadu ucieknie przez układ wydechowy. Zbyt duża mieszanka może również eksplodować w układzie wydechowym. Można takie „zjawisko” zaobserwować podczas gdy auta typowo rajdowe odpuści pedał gazu. Szybkie zejście z obrotów powoduje zmniejszenie zapotrzebowanie na mieszankę lecz na jeszcze przez kilka chwil jest do niego dostarczana.
Dawka wtedy dostarczona jest zbyt bogata, trafia do wydechu i tam eksploduje dając widok bardzo, bardzo ładny przynajmniej według mnie. W zwykłym cywilnym aucie ciężko jest aby efekt puszczenia marchewy się udał. Wtryskiwacze nie dostarczą aż tak ekstremalnej dawki paliwa. Po za tym takie auto, które służy nam na co dzień musi wytrzymać trochę więcej kilometrów bez remontu niż auto typowo rajdowe. A co daje sportowy filtr powietrza gdy jest brudny? Jest delikatniejszy i ma mniejszą powierzchnię od fabrycznego więc potrzebuje więcej uwagi.
Filtr stożkowy
Producent na pudełku oczywiście zachwala swój produkt. Pisze o przyrostach. Prawda jest taka, że sportowy filtr stożkowy założony w nieodpowiednim miejscu oraz źle odgrodzony przysporzy więcej problemów niż nam się wydaje. Pomimo iż dźwięk się poprawi moc silnik może zmaleć. Podstawa jest dobry montaż aby filtr generował tylko zyski dla naszego silnika. Montujemy go jak najdalej od silnika. Najlepiej jak go odgrodzimy aby jak najmniej brał ciepłego powietrza. Na portalach aukcyjnych mamy gotowe Boxy pod nasze auto lecz również możemy to zrobić sami. Obroty silnika powinny się poprawić w górnym zakresie obrotów.
Sportowy filtr powietrza – plusy i minusy:
Sportowy filtr stożkowy ma dużo większa przepustowość powietrza. W niektórych samochodach montowany fabrycznie filtr jest na tyle wąski, ze zmiana filtra na właśnie sportowy filtr stożkowy na pewno będzie odczuwalna. Do plusów można dodać zmianę dźwięku pod warunkiem, że taki dźwięk danemu użytkownikowi się podoba. Do minusów można zaliczyć zmniejszona ochronę silnika, uciążliwe na pewno jest również mycie, suszenie takiego filtra. Często ludzie popełniają ten błąd, że po prostu likwidują stara puszkę z filtrem i wkładają tam sportowy filtr stożkowy.
Zapominając o odgrodzeniu ciepłego powietrza. Tak jak napisałem wyżej wtedy możemy dostrzec spadek mocy. Czym wyczyścić sportowy filtr powietrza? są specjalne preparaty do konserwacji zwłaszcza filtr stożkowy wymaga uwagi. Każdy producent ma swoje zalecenia więc polecam stosować się do instrukcji producenta filtra.
Sportowy filtr powietrza – cena:
Na rynku mamy sporą gamę sportowych filtrów. Sportowe filtry tak zwane No name możemy kupić już w przedziale 50-100 polskich złotych. Natomiast na produkty z wyższej klasy takich jak filtr stożkowy K&N, Simota kupimy w przedziale od około 150 złotych w górę.
Sportowy filtr paliwa: czyli nie tylko filtr powietrza
W układzie paliwowym jak wiemy panuje dosyć wysokie ciśnienie. Duży przepływ paliwa wymaga bardzo skutecznego filtrowania. Sportowy filtr posiada dużą przepustowość. Większość produktów z wyższej półki posiada stalowy wkład. Możemy w każdej chwili rozkręcić i wyczyścić. Moim zdaniem jest to bardzo fajne rozwiązanie i wielu klientom się na pewno spodoba. Wybierając miedzy sportowymi filtrami paliwowymi mamy do wyboru takie firmy jak: Sytec, Mocal, K&N, Goodridge czy OBP. Wybór zależy od potrzeb oraz budżetu kupującego.
Sportowy filtr powietrza co daje – podsumowanie:
Czy jest sens aby zmieniać na sportowe filtry? Uważam, że tak. Oczywiście pod jednym warunkiem. Musimy wykonać taki zabieg prawidłowo. Sportowy filtr powietrza to idealne rozwiązanie dla każdego kto chce w pewien sposób poprawić parametry silnika i ułatwić mu „oddech” a jednocześnie nie zamierza zmieniać całego układu dolotowego. Sportowe filtry są w bardziej ekonomiczne niż standardowe wykonane z papieru. Takie zdanie możemy przeczytać w internecie. Ale czy to prawda? Uważam, że tak. Możemy je wielokrotnie myć czy nasączyć specjalnym olejkiem.