Honker – prawdziwa polska terenówka

1750

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Honker – nastał czas premiery

Krótko przed premierą rozpisano konkurs, który miał wyłonić nazwę dla nowego samochodu. Pośród wielu mniej lub bardziej udanych nazw pojawiła się znana do dziś „Honker”. Tłumaczono, że słowo „Honker” to angielskojęzyczna onomatopeja określająca odgłosy dzikich gęsi wracających do gniazd. Była to prawda, mało kto jednak wiedział, że słowo „Honker” było również kryptonimem polskiego ataku na Monte Cassino, który przeprowadził II Korpus pod dowództwem gen. Andersa. Ten sam korpus jest patronem 43. Poznańskiej Drużyny Harcerskiej, która pomagała przy próbach terenowych prototypów PW-1 i PW-2, tak więc wszystko się zazębia i nabiera znaczenia. Ostatecznie stanęło na nazwie Tarpan Honker.

Premiera samochodu odbyła się w 1988 roku na Targach Poznańskich, co było zrozumiałe, biorąc pod uwagę miejsce przyszłej produkcji samochodu, czyli poznańską Fabrykę Samochodów Rolniczych. Konstrukcja została bardzo dobrze przyjęta i szybko okazało się, że trafnie wypełniła lukę w rynku. Niemal wszystkie służby mundurowe zaczęły zamawiać Honkery. Samochód sprawdzał się w działaniu, był wytrzymały i wielozadaniowy. Tarpan Honker szczególnie upodobało sobie wojsko i milicja, choć tak jak wspominałem, można było go zobaczyć służącego w niemal każdej formacji mundurowej. Można było jasno powiedzieć, że konstruktorzy odnieśli sukces, a Polska wreszcie miała swój własny samochód terenowy.
honker

Honker – co było dalej?

W latach dziewięćdziesiątych Fabryka Samochodów Rolniczych trafiła do koncernu Volkswagen, a sama produkcja oddana do wydzielonej spółki. Z powodu braku zainteresowania zaprzestano produkcji w 1996 roku. Nie miał być to jednak koniec Honkera, a jedynie kolejna przeszkoda do pokonania. Licencję wykupiła firma Daewoo Motor Polska i w 1997 roku po niewielkich zmianach znów ruszyła produkcja samochodu, jednak tym razem w Lublinie. Firma Daewoo miała wiele planów dotyczących Honkera, między innymi planowano jego kolejne wersje z różnym typem napędów. Niestety w 2000 roku koncern ogłosił upadłość i nad Honkerem znów pojawiły się czarne chmury.

Do roku 2008 kilka różnych firm próbowało podjąć się produkcji Honkera, jednak zawsze kończyło się na przedstawieniu prototypów. Dopiero w 2009 roku prawa do marki nabyła firma DZT Tymińscy Sp.j., która na nowo rozpoczęła produkcję Honkera. Jak widać, samochód ma za sobą naprawdę burzliwą przeszłość i już kilka razy było blisko, by nigdy więcej nie wznowiono jego produkcji. Na całe szczęście, na razie wciąż możemy mówić, że mamy własną terenówkę, której wielu może nam pozazdrościć, gdyż Honker to naprawdę solidna konstrukcja, która poradzi sobie w każdym terenie.

Zobacz także: Junak – polski sen o motocyklu wspaniałym

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia