Tuning zgodny z prawem- te rzeczy warto wiedzieć.

1406

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tuning zgodny z prawem. Czy nawet drobne zmiany są legalne? Zapraszam do zapoznania się z artykułem.

Tuning zgodny z prawem w czasach, w których obecnie żyjemy jest różnie odbierany. Zmieniając układ wydechowy, wkładając inne mocniejsze silniki czy nawet turbo tak właśnie tuningujemy swoje auta. Takie przeróbki dają nam mega satysfakcję oraz wzbudza podziw u ludzi, którzy razem z nami podzielają pasje do tuningowania aut. To co mam się podoba niekoniecznie może być zgodne z prawem i możemy mieć problemy podczas przeglądów technicznych czy tez nawet podczas rutynowej kontroli przez policję. W tym artykule będę chciał przedstawić co wedle przepisuj można a czego raczej unikać żeby nie mieć problemów.

Widoczność szyb oraz lusterek- Tuning zgodny z prawem.

Szyby przednie powinny mieć przepustowość światła nie mniejszy niż 75% natomiast tylne możemy przyciemnić tak na prawdę jak bardzo chcemy i Panowie policjanci nic nam nie zrobią. Trzeba pamiętać, że w wielu przypadkach szyby przednie są już delikatnie przyciemnione i naklejenie na nie folii nawet w najjaśniejsza folia może nie być dopuszczalne. Natomiast zmieniając lusterka z seryjnych na tuningowane musimy pamiętać aby spełniały one odpowiednia widoczność. Jako ciekawostka lusterka wyprodukowane na rynek angielski nie spełniają wymogów. Pamiętając o tym możemy mieć tuning zgodny z prawem.

Odpowiednie właściwości- Tuning zgodny z prawem.

Polskie prawo ogólnie nie zabrania tuningu, mamy wręcz opisane rzeczy, które muszą mieć zachowana pewna spójność tak jak na przykład widoczność, którą opisałem wyżej. Warto pamiętać również o tym, że polskie prawo dopuszcza się tuningu aut pod warunkiem, że wymieniane przez nas rzeczy będą posiadały homologację drogową. Dajmy tutaj przykład zmian lamp przednich czy tez tylnych. Wymieniając lampy w naszym pojeździe musimy zwrócić czy takowe posiadają homologację drogową oraz czy światło wysyłane jest o dopuszczalnej barwie. Neony, oraz inne podświetlenia, które zle wpływają na widoczność auta oraz mogą rozpraszać innych kierowców są surowo zabronione i już podczas pierwszej kontroli możemy pożegnać się z dowodem rejestracyjnym.

Zmiana felg czy zderzaków- Tuning zgodny z prawem.

Tuningując nasze auto wizualnie po przez zmianę felg czy innych zderzaków czy tez dokładek do zderzaków musimy pamiętać, że zmieniając felgi nie mogą one wystawać poza obrys auta, niestety lusterka nie są obrysem auta i często jeśli chcemy mieć szerokie felgi decydujemy się na rożnego rodzaju poszerzenia. Natomiast opony nie mogą mieć mniej niż 1,6 milimetra bieżnika. Wedle przepisów zmieniając zderzaki czy dokładając dokładki zderzaków muszą one mieć gładkie krawędzie, musimy je tak dobrać aby podczas jazdy nie zaczepiały one podczas mijania z innymi autami.

Tablica rejestracyjna, oświetlenie oraz wydech- Tuning zgodny z prawem.

tablica rejestracyjna

Tablica rejestracyjna powinna być zamontowana w naszym aucie w widocznym dla innych uczestników drogowym miejscu. Wysokość położenia dolnej krawędzi tablicy rejestracyjnej nie powinna przekraczać mniej niż 30 centymetrów od asfaltu. Natomiast górna krawędź nie więcej niż 120 centymetrów. Nie zapominajmy o oświetleniu takowej tablicy. Barwa jaką powinna być oświetlona ma mieć kolor biały, oraz nie może oślepiać innych uczestników ruchu drogowego. Inna barwa oświetlenia rejestracji będzie karana mandatem karnym.

Akty prawne- tuning zgodny z prawem.

Posiadając odpowiednie środki finansowe oraz wizje tego jak chcemy tuningować nasze auto możemy sięgnąć zwrócić uwagę na parę ważnych kwestii. Ogólne wymogi techniczne jakie powinien spełniać pojazd uczestniczący w ruchu znajdują się w art. 66 ustawy.

Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r Nr 108 poz. 908 z późn. zm.). Szczegółowe warunki techniczne dla określonych rodzajów pojazdów są opisane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003r. Nr 32 poz. 262 z późn. zm.). Będąc już przy przepisać nie zaszkodzi zwrócić uwagę na rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (DzU z 2003 r., nr 227, poz. 2250 z późn. zm.). Przepisy ciągle się zmieniają dlatego warto być na czasie i czytać co się zmieni w danym roku oraz czego możemy się spodziewać w przyszłości.

Podsumowanie- Tuning zgodny z prawem.

Tuningując nasze auto według mnie należy pamiętać o bezpieczeństwie swoim oraz innych uczestników ruchu drogowego. Chociaż czasami tuning kusi aby zrobić jakąś wydmuszkę czy inne nielegalne rzeczy. Należy wtedy pamiętać, że robimy to wyłącznie na własna odpowiedzialność. Podczas wypadku nawet nie z naszej winny łatwiej będzie udowodnić, że jednak wina leży po naszej stronie. Wszystko za sprawą, że auto  nie jest kompletne i nie powinno brać udziału w ruchu drogowym. Natomiast podczas kontroli możemy zostać ukarani mandatem wysokości 500 złotych oraz możemy zostać pozbawieni dowodu rejestracyjnego do czasu aż wykonamy przegląd techniczny i auto będzie sprawne do poruszania się po ulicach.

Zobacz również: https://bezpiecznapodroz.org/sportowy-filtr-powietrza/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia