Auta Używane opinie Fiat Panda II

3032

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Auta Używane opinie Fiat Panda II

Auta Używane opinie Fiat Panda II

Samochody pochodzące z autosegmentu A to pojazdy o dość specyficznych właściwościach. Współczesne trendy są silnie ukierunkowane na to, aby wszelkie maszyny i urządzenia cechowały się uniwersalnym działaniem. To sprawia, że samochód do jazdy miejskiej może wydawać się dość nietypowym pomysłem. Jednak niektóre auta miejskie są naprawdę ciekawymi samochodami, czego najlepszym dowodem może być Fiat Panda drugiej generacji. Dlaczego warto zainteresować się tym niepozornym pojazdem? Co sprawiło, że jest to tak popularny samochód używany? Auta Używane opinie Fiat Panda II – Fakty.

Auta Używane opinie Fiat Panda II – popularność

Okoliczności powstania Fiata Pandy to dość ciekawa historia, którą warto pokrótce przytoczyć. Na początku 2003 roku ogłoszono, że włoski koncern Fiat zamierza wypuścić na rynek nowy model samochodu. Prototyp auta został przestawiony na targach motoryzacyjnych jako Fiat Gingo. Ta prezentacja wywołała spore poruszenie w świecie motoryzacji, ponieważ koncern Renault niemal natychmiast zgłosił zastrzeżenia do nowej produkcji Fiata. Wszystko za sprawą innego samochodu, który był produkowany właśnie przez francuską firmę. Tym samochodem był Renault Twingo, a jego nazwa miała być łudząco podobna do nowego Fiata Gingo. Fiat nie zwlekał z reakcją i ogłosił, iż nowy model otrzymuje nową nazwę, którą będzie Fiat Panda drugiej generacji. Jest to dość nietypowa sytuacja, gdyż samochód niemal w żadnym aspekcie nie nawiązuje do swojego poprzednika.

Powstanie nowej Pandy spowodowało olbrzymi entuzjazm w Polsce, albowiem okazało się, że samochód będzie produkowany właśnie w naszym kraju. Fabryka w Tychach otrzymała monopol na produkcję nowego Fiata, co przyczyniło się do wzrostu popularności Pandy wśród naszych rodaków. Samochód dwukrotnie przechodził face lifting (w 2006 i 2009 roku), a jego produkcja trwała aż do 2012 roku. Niestety, produkcję trzeciej generacji Pandy postanowiono przenieść do Włoch.

Auta Używane opinie Fiat Panda II – silniki

Opisana historia stanowi najlepsze wyjaśnienie popularności Pandy w Polsce. Zakończenie produkcji nie zmieniło zbyt wiele, ponieważ Panda drugiej generacji wciąż jest jednym z bardziej popularnych samochodów używanych. Sentyment? Być może, ale nie jest on bezzasadny. Trzeba bowiem przyznać, że Fiat Panda drugiej generacji to doskonały przykład samochodu, który został stworzony z myślą o bezproblemowej eksploatacji. Na rynku znajdziemy głównie modele z silnikami benzynowymi o pojemności 1.1 oraz 1.2 litra. Takie jednostki były wykorzystywane w pierwszych latach produkcji samochodu, choć szybko doczekały się alternatywy w postaci silnika 1.3 Multijet JTD.

Wszystkie wymienione jednostki zostały uznane za przyzwoite, choć silniki benzynowe były nieraz krytykowane za niewielką moc. Fiat postanowił zareagować i stworzyć mocniejszy silnik o pojemności 1.4 litra, ale nie odniósł on dużego sukcesu. Zwiększona moc jednostki przyczyniła się do większego poboru paliwa, co było olbrzymim problemem dla samochodu z autosegmentu A. Na pocieszenie warto zaznaczyć, że słabsze jednostki dobrze współpracują z instalacjami LPG.

Auta Używane opinie Fiat Panda II – awaryjność

Samochody miejskie niejednokrotnie odczuwają skutki postępującej miniaturyzacji, która może mieć bardzo negatywny wpływ na eksploatację danego modelu. Nietrudno spotkać się z opiniami, że pojazdy z autosegmentu A są rzeczywiście bardzo zwrotne i praktyczne, ale jednocześnie niezwykle awaryjne. Na szczęście istnieją pewne wyjątki, a jednym z nich jest właśnie druga generacja Pandy. Oczywiście nie możemy zapomnieć o tym, że każdy samochód używany posiada pewne usterki powstałe w wyniku eksploatacji. W przypadku Pandy warto gruntownie sprawdzić stan amortyzatorów, wahaczy, stabilizatora oraz instalacji elektrycznej, ponieważ to właśnie wymienione części sprawiają kierowcom najwięcej problemów.

Dlaczego druga odsłona Pandy zasługuje na miano dobrego samochodu używanego? Niewielkie problemy z elektryką oraz zawieszeniem nie są nadto uciążliwe, a codzienna eksploatacja tego samochodu odbywa się z reguły bez większych usterek. Poziom spalania także prezentuje się przyzwoicie, ponieważ benzynowe jednostki 1.1 oraz 1.2 zużywają nieco ponad 6 litrów paliwa w cyklu mieszanym. Ponadto wysokoprężne silniki 1.3 Multijet JTD wydają się wręcz stworzone dla oszczędnych kierowców, gdyż spalanie zostało tutaj zredukowane do niecałych 5 litrów oleju silnikowego.

Auta Używane opinie Fiat Panda II – koszty

Samochód używany z autosegmentu A nie jest drogi w utrzymaniu, choć jego zakup wiąże się z kilkoma wyrzeczeniami. Niestety, podczas użytkowania Fiata Pandy nie doświadczymy dużego komfortu w czasie jazdy. Wnętrze samochodu jest dość filigranowe, co może wyjątkowo przeszkadzać niektórym kierowcom. Wszelkie niedogodności powinna wynagrodzić nam cena samochodu, ponieważ przyzwoity egzemplarz Pandy możemy zakupić za niecałe 10 tysięcy złotych, choć samochody produkowane po drugim face liftingu (2009 rok) będą nieco droższe. Niska cena zakupu oraz tania eksploatacja to czynniki, które mogą zachęcić młodych kierowców do zakupu tego samochodu. Naturalnie istnieje ryzyko natrafienia na szczególnie awaryjny egzemplarz, ale pojazd utrzymany w dobrym stanie technicznym nie powinien sprawiać większych problemów, co jedynie potwierdza wymienione zalety Pandy drugiej generacji.

 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia