Test Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip manual

0
392
Test Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip manual

Test Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip manual

Vitara była uosobieniem wolności młodych ludzi na początku lat 80-tych kiedy to autko z miękkim dachem importowana z USA do Polski. Były to samochody z kolorową hawajską karoserią, silniki 1600 w zupełności wystarczały bo auto było wyjątkowo lekkie. Właśnie dzięki tej lekkości świetnie radziły sobie w sypkim piasku na plaży i to na zwykłych drogowych oponach. Test Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip manual potwierdza tą tradycję. Ta właściwość Vitary wprawiała w osłupienie właścicieli Pajero czy Patroli czyli prawdziwych terenówek które niestety w miałkim piasku grzęzły.

Właśnie tajemnicą była masa, niska masa, Vitara zbudowała wierne grono fanów którzy czekali teraz w nowej edycji na downsizing. Dzięki nowemu silnikowi z dużym momentem nadal niezwykle lekkie auto radzi sobie w terenie zawstydzając duże terenówki i nadal robi to na szosowych oponach.  Zwróćcie uwagę na film gdzie Vitara prowadzona niewprawną ręką kobiety bez magicznych reduktorów, blokad i terenowych opon daje radę. Daje i to na piasku pod górę bez najmniejszych oznak buksowania kół, w tym miejscu większe terenówki muszą mieć zapięty reduktor i blokadę międzyosiową. Jest to niedoceniana właściwość tego modelu Suzuki.

teraz okiem technicznym

Test Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip manual – Silnik/skrzynia

I znów downsizing i tak do znudzenia, tak, tak, takie czasy, nie chodzi o ekstremalne moce ale o czystą racjonalność. 1400 cm3 daje większą radość jak 1600 w poprzedniku a czemu? Bo moc nam wzrosła może tylko o 20KM do 140KM natomiast moment wzrósł ze 160 do 220Nm, niby nie dużo ale jednak. Klucz w tym że ten moment zaczyna się nie przy 4 a 2 tysiącach obrotów na minutę a wartość maksymalną poprzednika osiąga już przy 1400 obr/min więc jazda jest radością. Silnik wydziela też mniej toksycznych związków bo zasilany jest wtryskiem bezpośrednim. Skrzynia tradycyjna 6 biegów w manualu i jak zwykle dla Vitary stały napęd na obie osie Allgrip powoduje że jest bezpiecznie na śliskiej nawierzchni.

W tej wersji silnikowej jest to bardzo ważne bo przy masie 1240kg moment obrotowy powodowałby uślizgi jednej osi. Turbodoładowanie uczyniło z Vitary niemalże sportowca bo wynik 9,5s do setki jest w taj klasie ewenementem.

Test Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip manual – Zawieszenie/koła/hamulce

I tu znów prostota i niezawodność, przednie zawieszenie to kolumny MacPherson a tył to belka skrętna, auto zachowuje się na drodze jak zwykła osobówka. A może nie jak zwykła ale z usportowionym charakterem, w zatrzymaniu pomagają hamulce tarczowe z przodu i z tyłu, przednie wentylowane. Opony 215/55×17 przy tej masie dają dobrą przyczepność w każdych warunkach również w grząskim piasku. Dzięki temu jest to auto osobowe z właściwościami terenowymi, myślę że idealnie nada się do przeróbek do ciężkiego terenu. Podniesienie zawieszenia, chiptuning oraz szersze koła spowodują że to auto wjedzie wszędzie.

 

Test Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip manual – Ekonomia

Pomimo turbodoładowania oraz mocy większej o 20KM silnik ma rozsądny apetyt i stosownie do masy auta zużycie również jest niskie. Z całego testu obejmującego 1100km jazdy mieszanej bez ekodrajwingu wyszło nam 7,2l/100km. W trasie jadąc do 100km/h zmieścimy się w 5,7l/100km a w warszawskich korkach zimą 7,8 będzie raczej normą. Latem pewnie te wartości spadną o jakieś 5-8% ale dynamika jaką nam zapewnia silnik jest warta tych ilości. Można się uprzeć i zrobić w trasie 5,2 a w mieście 6,5 ale sprawdziliśmy to i MORDĘGA do kwadratu.

 

 

w piasku mało samochodów tak pokonuje wzniesienia.

Test Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip manual w terenie

Zobacz Vitarę z atmosferycznym 1600cm3 TEST Suzuki Vitara 1.6L 4×4 czy tak samo dobra