Test Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip manual

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Test Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip manual

Test Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip manual

Vitara była uosobieniem wolności młodych ludzi na początku lat 80-tych kiedy to autko z miękkim dachem importowana z USA do Polski. Były to samochody z kolorową hawajską karoserią, silniki 1600 w zupełności wystarczały bo auto było wyjątkowo lekkie. Właśnie dzięki tej lekkości świetnie radziły sobie w sypkim piasku na plaży i to na zwykłych drogowych oponach. Test Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip manual potwierdza tą tradycję. Ta właściwość Vitary wprawiała w osłupienie właścicieli Pajero czy Patroli czyli prawdziwych terenówek które niestety w miałkim piasku grzęzły.

Właśnie tajemnicą była masa, niska masa, Vitara zbudowała wierne grono fanów którzy czekali teraz w nowej edycji na downsizing. Dzięki nowemu silnikowi z dużym momentem nadal niezwykle lekkie auto radzi sobie w terenie zawstydzając duże terenówki i nadal robi to na szosowych oponach.  Zwróćcie uwagę na film gdzie Vitara prowadzona niewprawną ręką kobiety bez magicznych reduktorów, blokad i terenowych opon daje radę. Daje i to na piasku pod górę bez najmniejszych oznak buksowania kół, w tym miejscu większe terenówki muszą mieć zapięty reduktor i blokadę międzyosiową. Jest to niedoceniana właściwość tego modelu Suzuki.

teraz okiem technicznym

Test Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip manual – Silnik/skrzynia

I znów downsizing i tak do znudzenia, tak, tak, takie czasy, nie chodzi o ekstremalne moce ale o czystą racjonalność. 1400 cm3 daje większą radość jak 1600 w poprzedniku a czemu? Bo moc nam wzrosła może tylko o 20KM do 140KM natomiast moment wzrósł ze 160 do 220Nm, niby nie dużo ale jednak. Klucz w tym że ten moment zaczyna się nie przy 4 a 2 tysiącach obrotów na minutę a wartość maksymalną poprzednika osiąga już przy 1400 obr/min więc jazda jest radością. Silnik wydziela też mniej toksycznych związków bo zasilany jest wtryskiem bezpośrednim. Skrzynia tradycyjna 6 biegów w manualu i jak zwykle dla Vitary stały napęd na obie osie Allgrip powoduje że jest bezpiecznie na śliskiej nawierzchni.

W tej wersji silnikowej jest to bardzo ważne bo przy masie 1240kg moment obrotowy powodowałby uślizgi jednej osi. Turbodoładowanie uczyniło z Vitary niemalże sportowca bo wynik 9,5s do setki jest w taj klasie ewenementem.

Test Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip manual – Zawieszenie/koła/hamulce

I tu znów prostota i niezawodność, przednie zawieszenie to kolumny MacPherson a tył to belka skrętna, auto zachowuje się na drodze jak zwykła osobówka. A może nie jak zwykła ale z usportowionym charakterem, w zatrzymaniu pomagają hamulce tarczowe z przodu i z tyłu, przednie wentylowane. Opony 215/55×17 przy tej masie dają dobrą przyczepność w każdych warunkach również w grząskim piasku. Dzięki temu jest to auto osobowe z właściwościami terenowymi, myślę że idealnie nada się do przeróbek do ciężkiego terenu. Podniesienie zawieszenia, chiptuning oraz szersze koła spowodują że to auto wjedzie wszędzie.

 

Test Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip manual – Ekonomia

Pomimo turbodoładowania oraz mocy większej o 20KM silnik ma rozsądny apetyt i stosownie do masy auta zużycie również jest niskie. Z całego testu obejmującego 1100km jazdy mieszanej bez ekodrajwingu wyszło nam 7,2l/100km. W trasie jadąc do 100km/h zmieścimy się w 5,7l/100km a w warszawskich korkach zimą 7,8 będzie raczej normą. Latem pewnie te wartości spadną o jakieś 5-8% ale dynamika jaką nam zapewnia silnik jest warta tych ilości. Można się uprzeć i zrobić w trasie 5,2 a w mieście 6,5 ale sprawdziliśmy to i MORDĘGA do kwadratu.

 

 

w piasku mało samochodów tak pokonuje wzniesienia.

Test Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip manual w terenie

Zobacz Vitarę z atmosferycznym 1600cm3 TEST Suzuki Vitara 1.6L 4×4 czy tak samo dobra

 

 

Brak postów do wyświetlenia