Autosan H6 – minibus z lat dziewięćdziesiątych

0
1059

Autosan H6 – rusza produkcja seryjna

Na początku zdecydowano się na produkcję autobusów w wersji miejskiej oznaczonych jako H6-20. Pojazdy wyposażono w 4-cylindrowy silnik Andoria 4cT107 o pojemności 4360 cm³ i mocy 105 koni mechanicznych. Autobus mógł pomieścić trzydziestu trzech pasażerów oraz kierowcę, z czego osiemnastu na miejscach siedzących. Autosan H6 posiadał sztywne zawieszenie resorowe pochodzące jak całe podwozie z ciężarówki Star 742. Użycie takiego podwozia wymusiło podwyższenie płyty podłogowej, co wpłynęło na komfort wsiadania i wysiadania, jednak znacznie obniżyło koszty produkcji. W roku 1993 rozpoczęła się regularna sprzedaż autobusów. Rok później zdecydowano się na wprowadzenie wersji międzymiastowej, którą oznaczono jako H6-10 i również wypuszczono na rynek.

Autosan H6 był autobusem, który doskonale nadawał się na linie miejskie o niewielkim natężeniu pasażerów. Znalazł nabywców wśród miejskich przewoźników chcących zaoszczędzić na eksploatacji pojazdów. Bardzo wiele egzemplarzy zostało sprzedanych firmie MPK Kraków, dla której przewoziły podróżnych aż do grudnia 2009 roku, kiedy to ostatni z nich został „zwolniony ze służby”. W roku 1999 zaprezentowano autobus Autosan H7, który był dłuższy i nowocześniejszy. Powoli nadchodził zmierzch sprawdzonej H-szóstki pieszczotliwie nazywanej „Melonem”. Rok później wyprodukowano ostatnie sztuki modelu i zaprzestano dalszej produkcji. Tak skończyła się historia Autosana H6.

Autosan H6
Autosan H6

Autosan H6 – pojazdy specjalne

Bardzo ciekawym aspektem historii opisywanego modelu jest mnogość jego wersji specjalnych. Jedną z najbardziej znanych jest więźniarka, którą wyprodukowano w 1993 roku. Jako bazę wykorzystano nadwozie należące do prototypu H6-04 i w ten sposób zbudowano model oznaczony jako H6-ZK. Mieścił on siedemnastu skazanych, trzech konwojentów oraz kierowcę. Co ważne, w autobusie znalazło się miejsce na toaletę. Równie ciekawym modelem jest H6-50, czyli furgon, który posiadał jedynie dwa miejsca. Przestrzeń towarowa miała 20 m³ pojemności i tylne dwuskrzydłowe drzwi służące do załadunku bądź wyładunku towaru. Powstała także wersja H6-56 posiadająca 9 miejsc siedzących, przez co świetnie sprawdzała się jako pojazd do przewozu brygad budowlanych, technicznych i tym podobnych.

Autosan H6 to minibus, który ma za sobą ciekawą historię rozwoju, a także eksploatacji. Decyzja firmy o budowie modeli specjalnych pozwoliła sprawdzić konstrukcję na wielu płaszczyznach. Co najważniejsze, H-szóstka sprawdziany te zdała śpiewająco. Chociaż nie był to pojazd komfortowy, a raczej ciasny i niebywale głośny to zaskarbił sobie sympatię podróżnych. Jego następca Autosan H7 również okazał się bardzo dobrą konstrukcją, która z powodzeniem kontynuowała dobrą tradycję modelu H6 i to właśnie nim zajmiemy się w kolejnym artykule.

Zdjęcia: Marek Banach, SuperTank17, Lukas 3z – Wikimedia Commons.

Zobacz także: Autosan H9 – autobus, który zwiedził całą Polskę