Zatrzymanie prawa jazdy podczas rutynowej kontroli?

2
1148

Rozłóżmy to teraz na czynniki pierwsze – zachodzi uzasadnione podejrzenie bezprawnego prowadzania kontroli, odmawiasz poddania się badaniu alkomatem, Twoje uprawnienia zostają zatrzymane. Jeżeli nie masz nic na sumieniu (lub jeżeli po 30 dniach wynik nadal nie został uzyskany), odzyskasz blankiet, co do tego nie ma wątpliwości. Wątpliwości nie ulega też fakt, że procedura zwrotu dokumentu potrwa minimum kilka tygodni. Po zatrzymaniu prawa jazdy, policjant jest zobowiązany do przekazania go sądowi, prokuratorowi albo staroście. Każdy z tych organów musi wydać postanowienie o zatrzymaniu lub nie zatrzymani dokumentu w ciągu… 14 dni.

Cóż, dla jednej strony są to działania prewencyjne, dla drugiej – kara. Bo jak inaczej nazwać sytuację, w której absolutnie trzeźwy kierowca traci uprawnienia do kierowania pojazdem, choć te mogą być dla niego pośrednim lub bezpośrednim źródłem utrzymania?

Zatrzymanie prawa jazdy – czasami lepiej jest zapomnieć dokumentu

W tym przypadku policjant dokonujący kontroli (być może bezprawnej) z góry zakłada naszą winę, co samo w sobie jest już absurdem. W przypadku uzasadnionej odmowy poddania się badaniu trzeźwości, niewinny kierowca ponosi konsekwencje w postaci potencjalnych strat materialnych.

Wychodzi na to, że zatrzymanie prawa jazdy jest zatem oparte o przepis, który jest mocno nieprecyzyjny. Potwierdza to sprawa prowadzona przez Sąd Rejonowy w Łańcucie Sygn. II Ko 1690/16 z 24.10.2016:

Zatrzymanie prawa jazdy
Zatrzymanie prawa jazdy – wyrok sądu
Zatrzymanie prawa jazdy
Zatrzymanie prawa jazdy – wyrok sądu

W uzasadnieniu wyroku, który sprawę rozstrzyga na korzyść podejrzanego, pojawia się zapis o przedwczesnym charakterze decyzji, której skutkiem jest zatrzymanie prawa jazdy. Z takim postanowieniem po prostu nie możemy się nie zgodzić!

A co z osobami, które w wyniku takiej właśnie przedwczesnej decyzji na kilka tygodni utraciły źródło utrzymania? Cóż, ten temat nie został poruszony w żadnym z przepisów. Jeżeli zatem decydujesz się na odmowę poddania się badaniu alkomatem (w przypadku rutynowej kontroli kasz do tego pełne prawo), upewnij się, że w tym dniu akurat zapomniałeś zabrać prawa jazdy. W przeciwnym wypadku konsekwencje pozostawania trzeźwym mogą być bardzo nieprzyjemne.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat nieuzasadnionego zatrzymania prawa jazdy? Przeczytaj ten artykuł.

źródło: anuluj-mandat.pl