FSO Syrena 104 i 105 czyli ostatnie modele tego samochodu jakie zostały wyprodukowane na warszawskim Żeraniu…
FSO Syrena 104 i 105 to samochody, które zna większość rodaków. Popularną skarpetę zaczęto produkować od roku 1957.
FSO Syrena 104
Wraz z rokiem 1966 do produkcji wprowadzono ostatnią modernizację Syreny oznaczoną numerem 104, ostatnią pod względem otwieranych drzwi „pod wiatr”. Na bazie tego samochodu powstało też dość dużo projektów, które niestety pozostały tylko niespełnionymi jeżdżącymi prototypami. Syrenka ta otrzymała nowy trzycylindrowy silnik S-31 o pojemności 842 cm 3 o maksymalnej mocy 40 KM oraz całkowicie zsynchronizowaną skrzynię biegów. Rozwiązanie to sprawiło, że jednostka napędowa zaczęła być wydajniejsza, lecz wymuszony został układ chłodzenia z pompą wody. Spalanie wynosiło około 8.8 l benzyny na 100 km.
Istotne zmiany
W Syrence zmieniono klosze lamp tylnych, reflektory z przodu, które zaadaptowano z Warszawy. Od poprzedniego modelu 103 różniła się też większymi kierunkowskazami przednimi, a także kołpakami. W samej kabinie zmieniono usytuowanie cięgien sterowania – ssania oraz rączki hamulca ręcznego. Model 104 w odróżnieniu od poprzednich: 102 i 103 ozdabiano unoszącymi się ku górze listwami bocznymi umieszczonymi na wysokości klamek drzwi. Podstawą zmian w nadwoziu była również zmiana ściany grodziowej.
Model 104 był ostatnim z rodziny samochodów, którego drzwi otwierały się „pod wiatr”. Jego produkcję zakończono w 1972 roku, lecz jeśli spojrzeć na poprzednie, to był on bardziej nowoczesny zarówno pod maską jak i na zewnątrz. Dla ówczesnych kierowców Syrena 104 była niezwykłym samochodem. Mimo iż licznik był wyskalowany do 140 km / h to samochód rozpędzał się do maksymalnej prędkości 120 km / h.