Porsche 959 – niemiecki majstersztyk

276

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Porsche 959 to jeżdżąca perfekcja

Porsche 959
Prosche 959 autor: M 93; źródło: Wikimedia Commons

Innowacyjne zawieszenie zapewniało też możliwość zmiany prześwitu i siły tłumienia amortyzatorów. Całością sterował komputer, który podczas szybkiej jazdy optymalizował parametry zawieszenia w taki sposób, aby zapewnić najwyższą możliwą stabilność. W bardzo sprawnej jeździe po krętych odcinkach drogi pomagał też zaawansowany napęd czterech kół. System PSK, czyli Porsche-Steuer Kupplung, w normalnych warunkach rozdzielał moc w proporcjach 50:50, jednak jeżeli zaszła taka konieczność, aż 80 procent mocy mogło trafić na koła osi tylnej. Efekt? Maksymalna trakcja w każdych warunkach drogowych, maksymalna stabilność nawet przy bardzo wysokich prędkościach i komfort jazdy, o którym właściciele modelu 911 mogli najwyżej pomarzyć.

W wersji Komfort (równolegle oferowany był też lżejszy wariant Sport) producent zadbał o iście królewskie wyposażenie. Elektryka sterowała nie tylko szybami i lusterkami, ale także obitymi skórzaną tapicerką fotelami. Na pokładzie nie zabrakło też klimatyzacji i czujnika ciśnienia powietrza w oponach, a to ledwie kilka pozycji z długiej listy.

Porsche 959 – astronomiczna cena to nie przeszkoda

Porsche 959 silnik
Silnik Prosche 959 autor: M 93; źródło: Wikimedia Commons

Tak wyposażona maszyna legitymowała się bardzo rozsądną masą na poziomie 1450 kg, co jest zasługą zastosowania lekkich materiałów w konstrukcji nadwozia. Osiągi do dziś zasługują na najwyższe uznanie. Pierwsza setka była osiągana w czasie 3,7 sekundy (w wersji Sport), a wskazówka prędkościomierza zatrzymywała się na wartości 317 km/h.

Tak zaawansowana maszyna musiała kosztować. Supersportowy pocisk został wyceniony na kwotę 420 tysięcy marek. Dla majętnych klientów nie była to jednak wartość zaporowa. Co ciekawe, nieoficjalna plotka głosi, że producent tracił na każdym sprzedanym egzemplarzu. Produkcję maszyny zakończono na początku 1989 roku. Do tego dnia powstało 280 egzemplarzy tego niezwykłego pojazdu. W tym miejscu nie kończy się jednak krótka historia najbardziej zaawansowanego samochodu swojej ery.

Po trzech latach od chwili zakończenia produkcji, Porsche 959 powróciło do życia. W roku 1992 roku producent stworzył osiem egzemplarzy sportowej maszyny, z których każdy został wyceniony na astronomiczną kwotę 720 tysięcy marek i trafił do wybranego przez firmę klienta.

 

Lubisz sportowe klasyki? Przeczytaj artykuł na temat Lancii Stratos.

zdjęcie tytułowe – autor: M 93; źródło: Wikimedia Commons

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia