ZAZ Tavria – mocno niedoceniony klasyk

1676

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zaz tavria
Czy ten ZAZ Tavria jest warty 1000 zł i wypełnienia deklaracji PCC-3

Pomimo nowoczesnej sylwetki i ambitnego charakteru, dziś pozostało tylko wspomnienie, ZAZ Tavria – wspaniały przeciętniak.

zaz tavria

Gdyby pojawił się w dowolnym kraju cywilizowanego Zachodu. Gdyby nazywał się Opel, Volkswagen, czy Renault. Gdyby miał szansę dać się poznać kierowcom w Europie i na świecie, ZAZ Tavria z pewnością osiągnąłby sukces. Był zwinny, zrywny, szybki, lekki, zwiewny, dynamiczny, wygodny i – jak na swoje czasy – nawet niebrzydki. Ale nie nazywał się Opel ani Toyota i nie urodził się w kapitalistycznej rzeczywistości. Stał się więc jedynie przelotnym wspomnieniem kolejnego ambitnego planu ZSRR na spełnienie marzeń zwykłej socjalistycznej rodziny. Szkoda.

ZAZ Tavria – marzenie o nowoczesności

W latach siedemdziesiątych XX wieku Partia postanowiła wyjść do ludzi z nowoczesnym, kompaktowym pojazdem, który mógłby konkurować z wchodzącymi właśnie na rynek podobnej wielkości modelami na Zachodzie. Poczyniono drobne przymiarki w zakładach ZAZ, ale kiedy na początku lat 80-tych XX wieku pojawiła się Łada Samara, która potencjalnie mogła zabrać część rynku takim rywalom jak Ford Fiesta, zatrzymano proces powstawania Tavrii. Nie zapomniano jednak o niej całkowicie i kilka lat później fabrykę opuściły pierwsze egzemplarze.

ZAZ Tavria

Samochód spotkał się z raczej przeciętnym zainteresowaniem – głownie dlatego, że również dość przeciętnie interesowała się nim Partia. Władza nieco po macoszemu obeszła się ze wschodzącą gwiazdą nowoczesnej motoryzacji ukraińskiej. Nie pomogły liczne udoskonalenia i zmiany – kosmetyczne oraz te technologiczne. A walczono dzielnie – pod koniec lat dziewięćdziesiątych wymieniono w Tavrii ponad 200 różnego rodzaju elementów – znacznie podnosząc jakość wykonania oraz atrakcyjność tego modelu. Była to na tamten moment naprawdę nowoczesna sylwetka, kryjąca całkiem przyzwoite osiągi. 58 koni mechanicznych w silniku 1,2 litra wyposażonym we wtrysk naprawdę robiło świetną robotę w aucie które ważyło nieco ponad 700 kg. Ciekawy układ skrzyni biegów – gdzie „jedynkę” umieszczono w miejscu tradycyjnej „dwójki”, dodawał uroku temu „bąkowi”.

Nowe Millenium otworzyło całkiem nową kartę w życiorysie ZAZ Tavria. Auto zaczęło być dostrzegane i doceniane przez użytkowników. Produkcja prowadzona w Polsce okazała się szczęśliwa dla ukraińskiej myśli motoryzacyjnej i klasyk zyskiwał na popularności z roku na rok. Rozwinął się do tego stopnia, że planowane zakończenie produkcji, które miało nastąpić w styczniu 2007 roku przesunięto o pół roku i pozwolono na wypuszczenie z taśmy dodatkowych dwóch tysięcy egzemplarzy.

ZAZ Tavria – Innowacyjność w postkomunistycznym świecie?

Ambicja do stworzenia czegoś wyjątkowego popchnęła projektantów w kierunku zupełnie wirtualnego wówczas pomysłu, jakim było stworzenie auta elektrycznego. ZAZ Tavria, ze swoimi gabarytami i pojemną komorą silnika idealnie się do tego nadawała. Elektryczny silnik Tavria otrzymała w 1994 roku. Maksymalna moc silnika wynosiła 25kW, a trzybiegowa skrzynia przekazywała napęd na przednią oś. Osiem godzin ładowania pozwalało na przejechanie 140 km z maksymalną prędkością 90 km/h.

ZAZ Tavria
źródło: wikipedia.org

Dziwna ta historia. Auto ciekawe, nieszablonowe, pojawiające się w wersji niespotykanej na owe czasy w bloku państw postkomunistycznych – a jednak przeciętne, nieco zapomniane i schowane w kąt klasyki światowej motoryzacji. Dziś ZAZ Tavria goniłaby naszego Cinquecento i też zostałaby w tyle. Widać, taki jej los.

Przeczytaj również o cinquecento

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia