DeLorean DMC-12 Auto przyszłości i legenda

1320

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

DeLorean DMC-12 Auto z Powrotu do Przyszłości

DeLorean DMC-12 Auto z kultowego „Powrotu do przyszłości”

DeLorean DMC-12 Auto i wehikuł czasu
DeLorean DMC-12 Auto będące legendą kina

Rolę główną w filmie lub serialu nie zawsze musi odgrywać znany aktor. Bardzo często zdarza się, że najważniejszym bohaterem filmu staje się samochód, który dzięki swoim niesamowitym możliwościom lub dzięki bohaterom grającym w danej produkcji staje się jej najważniejszym elementem. Lista kultowych samochodów z filmów jest bardzo długa, jednak pierwsze miejsce może należeć tylko do kultowego samochodu DeLorean DMC-12. Auto z filmu „Powrót do Przyszłości” z pewnością kojarzy każdy, kto choć raz oglądał tą amerykańską produkcję. Mimo upływu wielu lat DeLorean DMC-12 nadal jest prawdziwą gwiazdą wśród samochodów filmowych.

DeLorean DMC-12 Auto z historią w tle

Koncern produkujący DeLorean DMC-12, auto z Powrotu do przyszłości, powstał w 1975 roku w Belfaście. Wykorzystując szkice samochodu, które zostały odrzucone przez Porsche, w 1976 roku stworzono prototyp tego samochodu, natomiast masowa produkcja modelu DMC-12 rozpoczęła się w 1981 roku. W początkowych planach samochód miał kosztować zaledwie 12 tysięcy dolarów. Niestety nowoczesny design oraz niestandardowe rozwiązania były powodem podniesienia ceny do ok. 28 tysięcy dolarów, co znacznie wpłynęło na mniejszą sprzedać. DeLorean DMC-12 – Auto przyszłości było produkowane niespełna dwa lata, ponieważ w 1983 roku fabryka DeLorean została zamknięta. Do tego czasu sprzedano zaledwie 8600 sztuk tego kultowego modelu.

DeLorean DMC-12 Auto z kultowego filmu

DeLorean DMC-12 Auto z Powrotu do PrzyszłościSamochód marki DeLorean od samego początku robił niesamowite wrażenie, jednak największą popularność zyskał w roku 1985 po tym, jak został wykorzystany w fimie „Powrót do przyszłości”. Główni bohaterowie filmu Emmett Brown i Marty McFly, szalony naukowiec i nastolatek nie mogliby przeżyć swoich przygód bez samochodu DeLoreanDMC-12. Auto nie tylko towarzyszyło, lecz także pomagało bohaterom w niemożliwych dotąd podróżach w czasie. Kultowe auto wyposażone było w jedna parę drzwi, które w przeciwieństwie do wszystkich znanych dotąd samochodów otwierały się od góry.

 DeLorean DMC-12 Auto przyszłości

W latach 80. XX wieku, kiedy powstała pierwsza część „Powrotu do przyszłości” samochód marki DeLorean był synonimem futuryzmu i nowoczesności. Zarówno wygląd, jak i wnętrze auta wskazywało na jego niesamowite, nieznane dotąd możliwości. Karoseria wykonana ze stali nierdzewnej, modernistyczny kształt klina, szprychowe koła o różnych wymiarach z przodu i z tyłu oraz wypełnione elektroniką wnętrze to elementy, które nie były powszechnie znane w latach osiemdziesiątych. W czasach, kiedy powstawała kultowa produkcja trudno było znaleźć samochód, który bardziej niż DeLorean DMC-12 mógłby być uosabiać nieznaną przyszłość i nadchodzący XXI wiek.

DeLorean DMC-12 Auto z nieograniczonymi możliwościami

DeLorean DMC-12 Auto z przyszłościPatrząc na model DMC-12 z perspektywy bohaterów „Powrotu do przyszłości” można śmiało powiedzieć, iż był to samochód, którego stworzenie wydawało się niemal niemożliwe. Emmet Brown, szalony naukowiec wyposażył auto w silnik atomowy, dzięki któremu samochód był w stanie unieść się w powietrze, a swoim wyglądem przypominał statek kosmiczny. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, licznym gadżetom oraz elektronice auto umożliwiało będące głównym wątkiem filmu podróże w czasie. Przenoszenie w czasie od wielu lat były marzeniem milionów osób. „Podróż do przyszłości” to film, który rozpoczął podróże w czasie na wielkim ekranie, a DeLorean DMS-12 auto, które umożliwiło cofnięcie się do lat 50. XX wieku, stało się prawdziwą legendą.

DeLorean DMC-12 Auto słabej jakości?

Bez wątpienia DeLorean DMC-12 na zawsze pozostanie najważniejszym elementem całej trylogii „Powrót do przyszłości” oraz filmową legendą motoryzacyjną. Powinniśmy jednak wiedzieć, iż w rzeczywistości samochód nie mógł poszczycić się nowoczesnym wykończeniem i bezawaryjnością. W firmie DeLorean DMC-12 był nie tylko zwyczajnym samochodem, lecz także wehikułem czasu, dzięki którym możliwa była podróż w czasie. Niestety w rzeczywistości, posiadacze DeLorean DMC-12 auta – legendy, mieli wiele problemów technicznych. Auto bardzo często ulegało awariom i mimo swej wysokiej ceny (ok 28 tys dolarów) nie zapewniało odpowiedniego komforu jazdy. Wielu użytkowników chciało je szybko sprzedać, ponieważ koszty napraw i modernizacji niejednokrotnie były równe wartości początkowej auta. Jeśłi dodamy do tego maksymalną prędkość w granicach 180 km/h oraz czas rozpędzania się do 100 km/h ok. 10 s można od razu zauważyć, że nie jest to typowy „samochód przyszłości”. Jednak w zamyśle projektantów  DeLorean DMC-12 był eleganckim coupe i nie miał nic wspólnego z futurystycznymi, szybkimi samochodami.

DeLorean DMC-12 Auto – Legenda powraca

DeLorean DMC-12 Auto Legenda kinaBardzo często mówi się, że produkcja kultowego samochodu DeLorean DMC-12 zostanie przywrócona, a fani „Powrotu do przyszłości” będą mogli posiadać swój własny wehikuł. Nigdzie nie ma jednak dokładnych informacji, kiedy na nowo auta będą produkowane, ani jaka będzie ich cena. Wiadomo jednak, że obecnie jest ok. 6 tysięcy oryginalnych egzemplarzy tego modelu na całym świecie, z tego w Polsce znajduje się tylko kilkanaście. Legenda samochodu cały czas trwa, co widać min po aukcjach, na których dostępny jest kultowy DeLorean DMC-12. Auto w 2016 roku zostało zlicytowane za bagatela 18,000 dolarów, co patrząc na parametry samochodu jest bardzo wysoką ceną.

Klasyka kina ma to do siebie, że często do niej wracamy i nigdy nam się nie nudzi. „Powrót do przyszłości” jest niewątpliwie jednym z tych filmów, które każdy z nas, niezależnie od wieku ogląda z uśmiechem na ustach. Jest to film, który ogląda się z prawdziwą przyjemnością, mimo tego, że dla nas, ludzi żyjących w XXI wieku nie ma nic wspólnego z nowoczesnością i science-fiction. DeLorean DMC-12, auto będące niekwestionowanym bohaterem produkcji z pewnością już zawsze będzie marzeniem i obiektem zainteresowania nie tylko fanów filmu, lecz także miłośników motoryzacji.

Bogusław Linda Motocykle w życiu aktora

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia