Citroen SM, czyli GT w interpretacji Francuzów

343

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Citroen SM zachwycał poziomem zaawansowania

Citroen SM
Citroen SM

W tamtych czasach francuski producent słynął z zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Aerodynamiczne nadwozie flagowego modelu musiało zatem skrywać wszystko, co Citroen miał na podorędziu. Lista innowacji była naprawdę długa, a przyglądając spisowi wyposażenia luksusowego GT nie można oprzeć się wrażeniu, że patrzymy na dane techniczne współczesnego samochodu, nie klasyka z lat 70.

Za niesamowity komfort podróżowania odpowiedzialne było hydropneumatyczne zawieszenie wszystkich kół z opcją zwiększenia prześwitu. O pewne prowadzenie dbał innowacyjny układ wspomagania kierownicy Diravi, który dostosowywał swoją siłę do prędkości, z którą poruszał się samochód.

Citroen kładł duży nacisk na bezpieczeństwo. Za skuteczne wytracanie prędkości odpowiadały zamontowane na obu osiach hamulce tarczowe. Ciekawostką były adaptacyjne reflektory, które były w stanie zmieniać kąt snopu światła nie tylko w linii poziomej, ale także pionowej. Zewnętrzna para była sprzężona z zawieszeniem pojazdu, dzięki czemu możliwe było zachowanie idealnej, stałej wysokości oświetlenia bez względu na to, czy kierowa wciskał hamulec czy pedał przyspieszenia. Wewnętrzna para współpracowała z układem kierowniczym, co pozwalało na doświetlanie wewnętrznego obszaru drogi w zakrętach.

Innowacyjny Citroen SM nie był jednak samochodem bez wad, przeciwnie – tych była cała masa. Szybki i ultraluksusowe GT nie należało do grona pojazdów, które można było określić mianem niezawodnych. Problemy sprawiała kapryśna hydraulika, zaawansowany układ hamulcowy oraz przeniesienie napędu. Pewne bolączki wykazywała też jednostka napędowa. W tym przypadku źródłem problemów były przede wszystkim zaniedbania serwisowe – widlasta szóstka wymagała częstych regulacji układu rozrządu (napędzanego łańcuchem), o czym klienci nie byli informowani.

Citroen SM – ambitny projekt nie miał szans na przetrwanie

Citroen SM
Citroen SM

W tym miejscu należy także nadmienić, że koszty serwisowania samochodu nie należały do niskich. Wszystko to sprawiło, że fantastyczny Citroen SM pozostawał w cieniu rynkowych rywali. Gwoździem do trumny francuskiego GT okazał się jednak kryzys paliwowy lat 70. Popyt na duże, szybkie samochody był znikomy, co przyczyniło się do bankructwa francuskiej marki. W 1974 roku pomocną dłoń wyciągnął Peugeot, który wykupił Citroena, tworząc konsorcjum PSA. Rok później zapadła decyzja o zakończeniu produkcji modelu SM.

 

Lubisz klasyczne maszyny o rasowych osiągach? Zatem koniecznie przeczytaj artykuł o Porsche 959.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia