Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip test w terenie

401
Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip test w terenie

Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip test w terenie

Japoński producent samochodów – Suzuki, potrafił zdobyć serca tysięcy młodych aktywnych ludzi na przełomie lat 80 i 90 niezwykłym samochodem. Samochodem który dawał posiadaczowi poczucie wolności. Nie było to auto drogie, nie było ciężkie i nie było też mocne. Jednak dobrze radziło sobie zarówno na szosie, jak i w terenie, czy w mieście. Oczywiście mowa tu o modelu Vitara, którego kanciaste kształty i otwierany dach przeszły do historii motoryzacji. Czy dziś istnieje szansa na odniesienie podobnego sukcesu? Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip test w terenie to pokazuje.

Japończycy zdają się twierdzić, że tak. Ich najnowsza propozycja – Suzuki Vitara Allgrip bazuje na tym samym pomyśle – autko ma być lekkie (jedynie 1240 kg), stosunkowo mocne (niewielki silnik 1.4 generuje imponujące 140 KM), jak również przyjazne tym, którzy poza utwardzone drogi zjeżdżają sporadycznie.

Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip test w terenie
vitara boosterjet jest lekka więc w terenie radzi sobie świetnie

Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip test w terenie – silnik to lokomotywa

Kluczem do sukcesu może być silnik, jaki montowany jest w modelu Suzuki Vitara Boosterjet. Tę niewielką konstrukcję można uznać za sztandarowy przykład prawidłowego zastosowania tak zwanego downsizingu. Dzięki temu możemy cieszyć się naprawdę zadowalającym momentem obrotowym (220 Nm), który zaczyna się już przy 2 tysiącach obrotów na minutę. Nie bez znaczenia jest również dość niski apetyt tej jednostki napędowej na paliwo. W warunkach miejskich, podczas zimy, trudno przekroczyć 7,8 l/100 km, co można uznać za wynik zadowalający. Oszczędność na naprawdę dobrym poziomie odnajdziemy w trasie, gdzie przy prędkości około 100 km/h zużycie paliwa w Suzuki Vitara Boosterjet spada do około 5,8 l/100 km.

Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip test w terenie
Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip w terenie nie ma żadnych kłopotów z brakiem mocy

Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip test w terenie – na asfalcie jest też ok

Same właściwości jezdne niewielkiej terenówki można uznać za bardzo dobre, zarówno na drodze asfaltowej, jak i w terenie przyczepność i komfort jazdy zapewnią zwykłe opony szosowe. Dzięki przyspieszeniu do setki w zaledwie 9,5 s, możemy wręcz stwierdzić, że autko potrafi okazać się lepsze od wielu zwykłych samochodów kompaktowych.

Dzięki naprawdę korzystnemu stosunkowi mocy do masy, Suzuki Vitara Allgrip jest wyjątkowo skuteczne w pokonywaniu nierówności terenu, nawet gdy za podłoże mamy piasek, a droga (a raczej bezdroże) prowadzi nas stromo w górę.

Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip test w terenie
Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip zamiast zegarka dobry byłby sztuczny horyzont

koniecznie przeczytaj cały test Test Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip manual