Trabant – plastikowa mydelniczka z NRD

3587

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Trabant – idzie nowe

Trabant 601, bo tak nazywał się kolejny model, został opracowany przez zespół inżynierów, którym kierował Werner Lang. Pracę rozpoczęto pod koniec lat pięćdziesiątych. Początkowo przygotowano 6 prototypów, które szerszej publiczności pokazano najpierw na zjeździe Partii Komunistycznej SED, a następnie na Targach Lipskich. Nadwozie wciąż wykonane było z duroplastu, jednak zmieniła się lekko stylistyka, która wyraźnie czerpała z zachodnich trendów. Właściwie zaraz po targach w Lipsku postanowiono zacząć produkcję seryjną modelu. Początkowo auto dostępne było jedynie w kilku kolorach – pastelowym zielonym, brązowym, niebieskim, żółtym oraz oczywiście szarym i białym. Samochód stał się również ważnym towarem eksportowym, gdyż trafiał niemal do wszystkich państw bloku wschodniego, ale nie tylko. Można było go również spotkać w Europie Zachodniej, a nawet w miejscach tak egzotycznych, jak Egipt.

Wersja kombi otrzymała nazwę 601 Universal, a jej produkcję rozpoczęto w 1965 roku. Na pochwały zasługiwał bagażnik, którego pojemność wynosiła 450 litrów, a po złożeniu siedzeń aż 1400 litrów. Pojawiły się również inne wersje jak na przykład ciesząca się popularnością 601L, czyli Lux. W 1968 roku silnik auta został wzmocniony i generował teraz moc 26 koni mechanicznych. Poprawiła się dynamika jazdy, a co za tym idzie jej płynność i komfort. Początek lat dziewięćdziesiątych i połączenie NRD z RFN sprawiło, że sprzedaż Trabanta znacznie spadła. Zachodnie samochody były po prostu lepsze i nawet model 601L nie miał żadnych argumentów, by przyciągnąć potencjalnych klientów. Produkcja auta została zakończona dokładnie 25 lipca 1990 roku.

Trabant
Trabant, zdjęcie: Christoph Neumann [Public domain], via Wikimedia Commons

Trabant – samochód kultowy

Trabant to niewątpliwie auto, które zostanie zapamiętane na długie lata. Jego konstrukcja, materiały użyte do produkcji, to wszystko sprawia, że jest postrzegany jako pojazd wyjątkowy. Warto również wspomnieć, że sama nazwa „Trabant” została nadana autu w celu uczczenia wystrzelenia przez Związek Radziecki satelity Sputnik. Trabant to po niemiecku właśnie satelita. Przez lata powstawało wiele prototypów samochodu, jak na przykład wersja pick-up modelu 1.1, która nigdy nie weszła do produkcji. Mimo wielu potocznych, często prześmiewczych nazw jak trampek, mydelniczka, zemsta Honeckera, czy Ford karton, Trabant jest samochodem, który zasłużył na miano kultowego i zawsze będzie zapamiętany jako auto, które odegrało znaczącą rolę w historii motoryzacji.

Zobacz także: Star 266 – kultowa ciężarówka wielozadaniowa

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia