Audi 80 B3 – aspirujący klasyk

2207

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Audi 80

Pomimo zaawansowanego wieku, Audi 80 B3 wciąż pozostaje solidną maszyną, która doskonale spisuje się w warunkach codziennej eksploatacji.

Trzecia generacja Audi 80 to jeden z modeli, który wykreował wizerunek firmy z Ingolstadt jako producenta samochodów solidnych i niezawodnych. Choć legendarna trwałość aut z logo czterech pierścieni dziś jest już tylko wspomnieniem, to tego samego nie można powiedzieć o modelu B3. Popularna „osiemdziesiątka” wciąż jeszcze stanowi stały element krajobrazu polskich ulic, mimo że najmłodsze modele trzeciej generacji liczą sobie już 26 lat.

Audi 80 B3 – początek produkcji

Audi 80
Audi 80 B3

Następcę modelu B2 zaprezentowano w 1986 roku podczas salonu samochodowego we Frankfurcie. W porównaniu z nieco archaicznym poprzednikiem, nowy sedan stanowił prawdziwy przełom. Eleganckie nadwozie charakteryzowało się płynną linią i rewelacyjnym współczynnikiem oporu powietrza – Cx = 0,29. Taka wartość była poza zasięgiem konkurencji, dzięki czemu B-trójka w swoim czasie cieszyła się mianem najbardziej aerodynamicznej czterodrzwiowej limuzyny klasy średniej.

Kilka miesięcy po premierze Audi 80 zajęło drugie miejsce w plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1987 (tuż za Oplem Omegą A). Klientom przypadała do gustu dopracowana konstrukcja samochodu, która oferowała kilka innowacyjnych rozwiązań. Inżynierowie z Ingolstadt położyli bardzo duży nacisk na bezpieczeństwo. Ciekawostką był system Procon-Ten, który w przypadku czołowej kolizji odpowiadał za przesunięcie kolumny kierownicy w stronę deski rozdzielczej i za napinanie pasów bezpieczeństwa. Prosta, mechaniczna konstrukcja wykorzystywała stalowe linki, jednak warto zaznaczyć, że system doskonale spełniał swoje zadanie, a ze względu na brak jakiejkolwiek elektroniki sterującej, pozostawał całkowicie bezobsługowy. W drzwiach zastosowano solidne wzmocnienia.

Wnętrze prezentowało się stylowo i nowocześnie. Dobrej jakości tworzywa sztuczne, ergonomicznie zaprojektowany kokpit i funkcjonalne schowki – to wszystko dopełniało obrazu samochodu nowoczesnego i dopracowanego.

Funkcjonalność nie jest mocną stroną Audi 80

Audi 80
Audi 80 B3

Niestety, pomimo wielu zalet, wnętrze „osiemdziesiątki” do dziś stanowi też jedną z największych wad tego modelu. Choć lista opcji przewidywała kilka udogodnień (choćby w postaci ABS-u czy klimatyzacji), to wyposażenie standardowe praktycznie nie istniało. W niektórych wersjach dopłaty wymagał nawet obrotomierz. O ile przestrzeń dla kierowcy i pasażera może być określona jako wystarczająca, to na tylnej kanapie nie jest już tak wygodnie. Mała przestrzeń na nogi i bardzo wyraźnie zaakcentowany tunel środkowy skutecznie uniemożliwiają wygodną podróż trójce dorosłych pasażerów. Pewne braki można dostrzec też w dziedzinie funkcjonalności.

Zbiornik paliwa został umieszczony za tylną kanapą, co skutecznie uniemożliwia powiększenie przestrzeni bagażowej. Sytuację nieznacznie ratuje otwór do przewożenia nart. „Kufer” legitymuje się pojemnością 453 litrów (373 w wersji z napędem na cztery koła), jednak nieregularne kształty i koło zapasowe umieszczone z lewej strony nie ułatwiają optymalnego zagospodarowania przestrzeni.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia