Każdy kolejny rok wprowadza nowe „usprawnienia”, mające poprawić bezpieczeństwo na drogach. Zmiany w przepisach ruchu drogowego 2017 zaostrzają niektóre kary i znacząco wpływają na drogową rzeczywistość.
Rok 2017 ma być rokiem bezpieczeństwa na drogach, a przynajmniej tak mają sugerować aktualizacje prawne, które poszczególne resorty przygotowały dla kierowców. Jakie zmiany w przepisach ruchu drogowego 2017 przygotowali dla nas ministrowie? Spieszymy z odpowiedzią.
Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaostrzenia kar dla kierowców, którzy dopuścili się popełnienia przestępstwa. Dodatkowo wydłużeniu ulegnie okres przedawnienia karalności wykroczeń.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego 2017 – Ministerstwo Sprawiedliwości mówi „STOP PIRATOM DROGOWYM”
Na mocy art. 45 Kodeksu wykroczeń karalność ustaje w terminie jednego roku od dnia, w którym czyn został popełniony. Wyjątek stanowią sytuacje, w których w danym okresie zostało wszczęte postępowanie przeciwko sprawcy wykroczenia. W takim przypadku karalność ustaje po dwóch latach od dnia, w którym czyn został ujawniony.
Zmiany w przepisach przewidują przedłużenie terminu w drugiej z wymienionych sytuacji, czyli gdy przeciwko sprawcy zostało wszczęte postępowanie karne. Zmiany wydłużają okres karalności z dwóch do trzech lat.
Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje też rózgę na kierowców, których uprawnienia zostały zatrzymane w drodze postępowania administracyjnego. W przypadku złamania zakazu sąd wyda zakaz kierowania na okres od roku do 15 lat. Oprócz tego kierujący narazi się na karę pozbawienia wolności lat 2. Nowe przepisy przewidują zaostrzenie kary pozbawienia wolności za złamanie takiego zakazu, z 3 lat do 5 lat.
Mało tego, przekwalifikowany zostanie fakt zmuszenia funkcjonariuszy do podjęcia pościgu i kontynuowania ucieczki pomimo nadania z pojazdu policyjnego sygnałów świetlnych i dźwiękowych. W onliczu nowych przepisów kierowca popełni w takiej sytuacji nie wykroczenie, a przestępstwo, które będzie zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5 i zakazem prowadzenia pojazdów do lat 15.
Surowsze kary czekają kierowców na podwójnym gazie. Zmiany dotyczą kierujących stanie upojenia alkoholowego lub będący pod wpływem innych substancji. Jeżeli taks osoba spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub skutkujący ciężkim uszkodzeniem ciała, kara będzie nieunikniona. W takim przypadku wymierzona zostanie kara pozbawienia wolności na minimalny okres 2 lat bez możliwości zawieszenia wyroku.
Postępowanie w sprawach o przestępstwa drogowe ulegnie wydłużeniu, a wpłynie na to fakt, że sądy będą obligatoryjnie informowane o wszystkich wykroczeniach drogowych, których wcześniej dopuścił się sprawca danego czynu.
Tzw. rutynowe kontrole trzeźwości (o których piszemy tutaj – CLICK) doczekają się uzasadnienia prawnego poprzez dokonanie jasnego i jednoznacznego wpisu do ustawy.