Motoryzacyjna kariera Adama Małysza

606

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

kariera Adama Małysza

Kariera Adama Małysza – ze skoczni na Dakar

Kariera Adama Małysza
Motoryzacyjna kariera Adama Małysza

Adama Małysza nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich skoczków narciarskich od wielu lat jest liderem tych, którzy marzą o karierze w sportach zimowych. Po nieprzerwanym paśmie sukcesów, w 2011 kariera Adama Małysza w skokach narciarskich została zakończona. Mężczyzna w piękny sposób zrezygnował z dalszego brania udziału w zmaganiach, aby kilka miesięcy później wziąć udział w ekstremalnie trudnym rajdzie „Dakar”. Dlaczego Adam Małysz zdecydował się na udział w Dakarze, czym jeździ i jak wygląda jego podejście do motoryzacji?

Kariera Adama Małysza – samochody kochał od zawsze

Kariera Adama MałyszaMimo tego, że Adam Małysz głównie znany był ze skoków narciarskich, warto wiedzieć, że mężczyzna już od wielu lat pasjonował się motoryzacją. Do zakończenia kariery sportowej samochody interesowały go tylko amatorsko, jednak zawsze lubił je oglądać, porównywać oraz oczywiście bardzo dużo jeździł. Jak sam przyznaje, egzamin na prawo jazdy zdał za drugim razem, jednak niemal od razu zaczął jeździć i nigdy się nie bał. Otwarcie przyznaje, że w młodości lubił się popisywać przed kolegami i często zdarzało mu się przekroczyć prędkość. Nigdy nie myślał wtedy, że kilkanaście lat później będzie uczestnikiem rajdów off-roadowych. Obecnie dzięki doświadczeniu zdobytemu na torze jest o wiele bardziej uważny i ostrożny, a szybka jazda w wyścigach nauczyła go jeździć powoli.

Kariera Adama Małysza – wyścigi off-road były jego marzeniem

Adam Małysz rozpoczął swoją zawodową przygodę z wyścigami samochodowymi w 2011 roku. Nie oznacza to, że wcześniej nie interesował się rajdami. Lubił je od zawsze, jednak z powodu dużej liczby treningów, konkursów w Pucharze Świata i wyjazdów, nigdy nie miał czasu na rozwój tej pasji. Znajomi, którzy zajmują się off-roadem, już kilka lat wcześniej proponowali mu udział w jednym z organizowanych rajdów. Adam skontaktował się z nimi dopiero po oddaniu swojego ostatniego skoku. Natura sportowca nie pozwoliła mu na całkowitą rezygnację z kolejnych wyzwań i adrenaliny, więc musiał się czymś zająć. Przygoda z wyścigami terenowymi była czymś zupełnie nowym i nieznanym. Może właśnie dlatego oddał się nowej pasji w 100%. Kariera Adama Małysza w rajdach nabrała niespodziewanie szybkiego tempa i niespełna rok po rozstaniu się ze skokami narciarskimi, Małysz rozpoczynał swój pierwszy odcinek wyścigowy w Rajdzie Dakar.

Kariera Adama Małysza na Dakarze

Kariera Adama Małysza
Dakar jest jednym z najbardziej niebezpiecznych rajdów świata, na którym wielu doświadczonych i utalentowanych kierowców napotyka mnóstwo problemów oraz uczestniczy w licznych wypadkach. Każdego roku spora grupa uczestników nie jest w stanie ukończyć rajdu oraz wycofuje się z dalszej rywalizacji. Pierwszy rajd Dakar Adama Małysza odbył się w 2012 roku. Małysz ukończył wyścig na 38. miejscu w klasyfikacji generalnej, co było dla niego ogromnym sukcesem. Na bezdrożach Argentyny, Chile i Peru, Małysz przekonał się, że udział w rajdzie jest jeszcze trudniejszy, niż mogłoby się kiedykolwiek wydawać. Oprócz umiejętności i odpowiednio przygotowanego sprzętu, szczęście sprzyjające kierowcy jest jednym z najważniejszych czynników, umożliwiających ukończenie wyścigu.

W 2013 roku Małysz uplasował się Na 15, natomiast w 2014 roku na 13 pozycji w klasyfikacji generalnej. Jego celem było znalezienie się w pierwszej dwudziestce, więc podobnie jak w skokach narciarkich, udało mu się osiągnąć cel. Rajd Dakar w 2015 roku był dla mężczyzny zdecydowanie mniej szczęśliwy, Kilka kilometrów przed metą, samochód terenowy SMG Buggy, w którym jechał Małysz, spłonął. Eksplozja samochodu uniemożliwiła dalszą jazdę i zmusiła ekipę byłego skoczka narciarskiego do wycofania się z rozgrywek. Rajd w 2016 roku był jednym z najtrudniejszych wyścigów, w motoryzacyjnej karierze Małysza. Po wielu problemach mężczyzna ukończył Dakar na najgorszej w karierze, 52 pozycji.

Sportowa kariera Adama Małysza – „Dakar jest jak choroba”

Kariera Adama MałyszaZdaniem Adama Małysza „Dakar jest jak choroba”. Jak weźmiesz w nim udział chociaż raz, to chcesz wystartować kolejny. A każdy pokonany odcinek wprowadza nieodwracalne zmiany. Jakie? Przede wszystkim zmienia się podejście do życia, do wcześniejszych osiągnięć  oraz do jazdy. To właśnie tak nauczył się, że pośpiech na drodze mało kiedy popłaca, oraz że najważniejszy jest rozsądek. Dakar uświadomił mu również, że podium nie zawsze powinno być celem ponieważ w wielu sytuacjach inne rzeczy liczą się o wiele bardziej.

Na drodze kariera Adama Małysza nie ma żadnego znaczenia

Adam Małysz podkreśla, że będąc normalnym kierowcą, nie ma żadnej taryfy ulgowej oraz jest traktowany jak każdy inny uczestnik ruchu. Niejednokrotnie zdarzyło się, że został zatrzymany do rutynowej kontroli, a także zdarzyło mu się otrzymać mandat. Podkreśla jednak, że po pierwszym starcie w Dakarze, nie łamie przepisów, nie przekracza prędkości i zwraca o wiele większą uwagę na znaki. To właśnie ekstremalne sytuacje, z którymi spotkał się podczas wyścigów nauczyły go poszanowania obowiązujących przepisów.

Kariera Adama Małysza – skoki, rajdy i działalność społeczna

Adam Małysz bierze aktywny udział w akcjach promujących bezpieczeństwo na drogach. Brał udział w akcjach organizowanych przez IDS, które kierowane były  do kierowców ciężarówek „Ciśnienie na życie” oraz kierowców autobusów „Bezpieczny autokar”. Małysz apelował o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, o przeprowadzanie regularnych badań kardiologicznych oraz o zaniechanie jazdy po alkoholu.

Niezależnie od tego, czym zajmuje się Małysz, za każdym razem może cieszyć się sukcesem. Z pewnością wynika to z faktu, iż od wszystkiego podchodzi z dystansem i pokorom, a swoim pasjom jest w stanie poświęcić bardzo dużo. Mamy nadzieję, iż mimo zakończenia pewnych etapów, kariera Adama Małysza będzie się nadal rozwijała tak dobrze, jak dotychczas i będziemy słyszeć o jego kolejnych sukcesach.

Pasja Jerzego Owsiaka – motoryzacja i fundacja

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia