Romet Pony – motorynka, o której marzyli wszyscy

3176

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Romet Pony – rusza produkcja

Ustalono kilka żelaznych zasad, których inżynierowie mieli się trzymać, projektując pojazd. Przede wszystkim chodziło o to, by dostosować się do przepisów ruchu drogowego. Motorynka z założenia miała być pojazdem dla najmłodszych i dlatego nie mogła rozwijać prędkości większej niż 40 km/h przy pojemności silnika mniejszej niż 50 cm³. Wszystko po to, by do jej prowadzenia nie było wymagane prawo jazdy. Postanowiono wykorzystać silnik, który już wcześniej można było spotkać w motorowerze Romet 750, czyli jednostkę produkowaną w zakładach Dezamet. Pokuszono się jednak o lekką zmianę, otóż gaźnik został wyposażony w tłumik szmerów ssania. Pojemność silnika wynosiła 49,8 cm³ i osiągał on moc 1,7 koni mechanicznych. Spalanie wynosiło około 2 do 2,5 litra mieszanki (benzyna i olej), a maksymalna prędkość wahała się około 40 km/h.

W 1978 roku ruszyła produkcja seryjna motorynki. Model 50-M-1, bo tak ją oznaczono, posiadał dwubiegową skrzynię biegów, którą obsługiwano przy użyciu manetki znajdującej się na kierownicy. Pojazd cechował się niewielkimi wymiarami, które wynosiły odpowiednio: długość – 1320 milimetrów, wysokość – 1050 milimetrów, przy rozstawie kół wynoszącym 900 milimetrów. Jak widać, maszyna była przystosowana do obsługi przez osoby młodsze, a co za tym idzie drobniejsze. Warto jednak nadmienić, że również dorośli bez trudu radzili sobie z prowadzeniem motorynki. Romet Pony ważył 35 kilogramów, jednak był w stanie przewieźć nawet stukilogramową osobę. Konstrukcja została ciepło przyjęta i znalazła wielu entuzjastów. Wersję 50-M-1 produkowano jednak zaledwie przez dwa lata. W 1980 roku nadszedł czas na pierwsze zmiany i ulepszenia.

Romet Pony
Romet Pony, fot. Anwar2 (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Romet Pony – dalsze losy

W 1980 roku zaprezentowano całej Polsce nową wersję motorynki, czyli motorower Romet Pony 50-M-2. Największą zmianą był nowy silnik, na który się zdecydowano. Romet pozostał wierny konstrukcją z zakładów Dezamet, jednak tym razem wybrano jednostkę o oznaczeniu 023. Silnik ten miał dokładnie takie same parametry, jak jego poprzednik, jednak skonstruowano go w taki sposób, by obsługa skrzyni biegów mogła odbywać się za pomocą dźwigni obsługiwanej stopą. Zmiany dotknęły również tylnej lampy, bagażnika i tylnego błotnika. Wzrosła także masa własna motorynki, wynosiła ona 40 kilogramów. Wersja 50-M-2 była produkowana do 1988 roku, przez pewien okres nawet równolegle z wersją 50-M-3. Model 50-M-3 wprowadzono 1984 roku i zastosowano w nim silnik Dezamet 025 generujący moc rzędu 1,4 konia mechanicznego. Podobnie jak poprzednik, model M-3 przestał być produkowany w 1988 roku.

Romet Pony
Romet Pony, fot. Polak PL (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
W 1988 roku Romet postanowił wprowadzić zupełnie nową wersję motorynki, która otrzymała oznaczenie Romet Pony 301. Zmiany objęły przede wszystkim ramę, która została wydłużona. Choć różnica w długości pomiędzy Pony 301 a poprzednimi modelami wynosi zaledwie 4 centymetry, to wizualnie bez trudu odróżnimy od siebie poszczególne generacje motorynki. Również zbiornik paliwa został lekko zmodyfikowany. Podjęto także decyzję, by wrócić do silnika z wersji 50-M-2, który gwarantował większą moc. Zmiany nie ominęły również zawieszenia. W 1994 roku ostatni egzemplarz wyjechał z zakładów Romet. Motorynka była z całą pewnością ciekawym wynalazkiem, który do dziś wspominany jest z sentymentem. Dużym plusem była możliwość samodzielnej naprawy maszyny, gdyż jej konstrukcja naprawdę nie należała do skomplikowanych. Choć obecnie na rynku znajdziemy całe mnóstwo przeróżnych skuterów, również takich, które mogą być prowadzone bez prawa jazdy, to właśnie Romet Pony na stałe wpisał się w historię polskich jednośladów. Warto o nim pamiętać.

Zobacz także: WFM Osa, czyli elegancja na dwóch kołach

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia