Koło dwumasowe – zasada działania czyli po co to komu? kiedyś koło zamachowe było z jednego kawałka metalu. Jakie są objawy zużycia koła dwumasowego? dwumasowe koło zamachowe co to jest?
Koło dwumasowe – co to – po co to komu?
W dzisiejszych czasach praktycznie każdy pojazd posiadający silnik wysokoprężny (diesel) wyposażony jest w dwumasowe koło zamachowe . Wraz z wprowadzeniem tych nowych rozwiązań pojawiły się, także nowe problemy. Z upływem czasu popularność pojazdów wyposażonych w silniki wysokoprężne rosła, dlatego też producenci musieli sprostać wymaganiom klientów. W silnikach diesla drgania jednostki napędowej, szczególnie w trakcie postoju były dużo wyższe niż silników benzynowych. Wprowadzenie dwumasowego koła zamachowego pozwoliło wyeliminować je niemal do zera.
A więc koło dwumasowe i zasada działania to magia? Zastosowanie koła dwumasowego pozwala też na płynne ruszanie z miejsca. We współczesnych silnikach wytwarzany jest duży moment obrotowy, jednak jego realna wartość przy włączaniu sprzęgła podczas ruszania jest bardzo mała. Zatem, gdyby nie koło dwumasowe ruszanie z miejsca było by niemalże niemożliwe oraz wiązałoby się z dużym poślizgiem tarczy sprzęgła co powodowałoby jej bardzo szybkie zużywanie się. Dzięki wyeliminowaniu drgań dłuższą żywotność będzie mieć, także skrzynia biegów, ponieważ drgania z silnika przenoszone są również skrzynię biegów przez co szybciej zużywać się będą jej poszczególne części. A, więc jeszcze raz w skrócie jakie są, więc korzyści z posiadania koła dwumasowego… są to:
dwumasowe koło zamachowe – korzyści
– wyeliminowanie drgań na postoju
– płynne ruszanie
– wyeliminowany problem szarpania po puszczeniu sprzęgła
– zmniejszenie zużycia paliwa o ok. 3%
– zmniejszone opóźnienie przy dodawaniu gazu
– zwiększenie żywotności całej jednostki napędowej
– ułatwia zmianę biegów
Każdy z kierowców zapewne choć trochę kiedyś zastanawiał się jak zbudowane jest i na jakiej zasadzie działa koło dwumasowe. Już sama nazwa sugeruje, że muszą być to dwie masy:
– pierwotna
– wtórna
koło dwumasowe – zasada działania
Masa pierwotna jest większym i cięższym elementem połączonym z wałem napędowym. Na nim osadzony jest, także wieniec koła zębatego, które napędzane jest przez rozrusznik. W masie pierwotnej znajdują się sprężyny tłumiące drgania skrętne, natomiast jej wnętrze to ich środowisko pracy. dwumasowe koło zamachowe co to jest
Masa wtórna, natomiast współpracuje z tarczą sprzęgłową dociskaną do masy wtórnej. Jej zadaniem jest odbiór momentu obrotowego silnika od masy pierwotnej poprzez tarczę zabierakową. W środku, pomiędzy dwiema masami pracuje tłumik drgań skrętnych, który łączy ze sobą obie masy. Jest to układ tłumiący, który za pośrednictwem bardzo wydajnych sprężyn i talerzy sprężynujących niweluje wszelkie wibracje. Obie masy momentami obracają się względem siebie nawet o 80 stopni. Zatem zasada działania opiera się na dwóch fazach. Pierwsza z faz to działanie sprężyn miękkich w tłumiku drgań. Ten proces gwarantuje płynną pracę podczas uruchamiania i gaszenia silnika.
Druga faza, natomiast zapewnia skuteczne niwelowanie drgań skrętnych poprzez działanie sprężyn twardych. Jak każda część w samochodzie, także i koło dwumasowe kiedyś ulegnie uszkodzeniu lub po prostu się zużyje. Jeśli już zdecydujemy sie na kupno pojazdu wyposażonego w dwumasę musimy liczyć się z tym, że po jakimś czasie ten podzespół odmówi nam posłuszeństwa. Główne objawy zużycia koła dwumasowego to:
koło dwumasowe zasada działania – objawy zużycia
– drgania wydobywające się z okolic silnika podczas pracy
– szarpanie auta przy ruszaniu
– nierówna, przerywana praca silnika
– brak możliwości płynnego ruszenia oraz zmiany biegów
– wszelkiego rodzaju hałasy i stuki wydobywające się z okolicy skrzyni biegów
– hałas i stukanie pochodzące z silnika podczas włączania i wyłączania zapłonu
Ogólnie jest to element, który charakteryzuje się wysoką awaryjnością, a to ile wytrzyma zależy od wielu różnych czynników m.in. od stylu jazdy kierowcy. Koło dwumasowe to podzespół, który jest w stanie służyć przez ok. 150 tys. kilometrów, oczywiście zdarzają się przypadki, że jest ono niesprawne już po przejechaniu 70 tys. kilometrów. Jest to element pojazdu, który ściśle powiązany jest ze sprzęgłem, dlatego bardzo często zaleca się wymianę koła dwumasowego oraz sprzęgła. Jeśli już zdecydujemy się na wymianę tego podzespołu musimy przygotować się na wydatek czasami rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie warto na, tym oszczędzać, gdyż może mieć to nie przyjemne skutki dla silnika pojazdu. Warto zlecić, wtedy to serwisowi, który zajmuje się wymianą tylko tych części. Alternatywą do zakupu nowego koła dwumasowego stała się jego regeneracja. Jest to usługa znacznie tańsza niż wymiana i co ważne do regeneracji nadaje się ok. 90% tych podzespołów.
czy wiesz jak działa sprzęgło bezpiecznapodroz.org/sprzeglo-tarczowe