Napęd rozrządu – łańcuch czy pasek?

3236

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W rezultacie mamy do czynienia z elementem, który w wielu przypadkach należy wymieniać z taką samą częstotliwością co pasek rozrządu. W tym przypadku możemy jednak zapomnieć o niskich kosztach. Wymianie podlega nie tylko kosztowny łańcuch, ale także napinacze, uszczelki obudowy, uszczelniacze, a w pewnych przypadkach – koła zębate. Niektórzy producenci stosują „sprytną” strategię integrowania tego elementu z wałem korbowym, co znacząco wpływa na finalny koszt. Jeżeli napęd rozrządu został umieszczony od strony skrzyni biegów, wysokie będą też koszty samych przeglądów tego elementu.

Napęd rozrządu – pasek nie taki straszny, jak go malują

Napęd rozrządu - pasek
Napęd rozrządu – pasek

Jako element elastyczny, pasek rozrządu jest napięty przez cały czas, nawet w chwili, gdy silnik nie pracuje. Charakterystyka materiału sprawia, że może on zostać poddany dynamicznym obciążeniom. Jego żywotność jest oczywiście ograniczona, jednak w tym przypadku niemal każdy kierowca zdaje sobie sprawę z konieczności dokonywania okresowej wymiany.
Konsekwencje zerwania paska rozrządu są bardzo poważne (w silnikach kolizyjnych), jednak jak pokazuje praktyka, błędy konstrukcyjne w tym zakresie zdarzają się stosunkowo rzadko. Awarie są najczęściej wynikiem karygodnych zaniedbań samych użytkowników i nie dotyczy to wyłącznie zaniechania okresowej wymiany napędu i pozostałych współpracujących z nim elementów. Aby móc zachować swoje właściwości przez cały okres eksploatacji, pasek rozrządu wymaga pracy w suchych warunkach. Wszelkie uszkodzenia obudowy tego elementu i wycieki z silnika mogą realnie wpłynąć na jego żywotność. Duże znaczenie ma tu także prawidłowe napięcie paska.

Sama wymiana paska rozrządu i wszystkich elementów, które z nim współpracują, jest znacznie mniej skomplikowana niż w przypadku łańcucha, a ceny podzespołów – wyraźnie niższe. Czy zatem pasek jest lepszym rozwiązaniem. Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Pewne jest, że pod warunkiem prawidłowej eksploatacji element ten jest trwały i niezawodny – średni interwał wymiany to mniej więcej 100 tys. km, jednak w wielu przypadkach producenci określają jego żywotność na 150-160 tys. km lub więcej. Łańcuch dużo lepiej sprawdzi się w dużych silnikach generujących znaczną moc. Jeżeli sam element nie jest wadliwy, a użytkownik częściej porusza się w trasie niż w warunkach miejskich, żywotność teoretycznie też nie powinna być problemem. Sam serwis będzie jednak wymagał znacznie większych nakładów finansowych.

Więcej na temat układu rozrządu przeczytasz tutaj (click)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia