Simson SR 50 – kultowy motorower naszej młodości

5054

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Simson SR 50 – wiele wersji, jedna modernizacja

Od samego początku model SR 50 produkowany był w kilku wersjach. Początkowo istniało 5 wersji motoroweru, następnie w roku 1987 doszły dwie kolejne. Różniły się one od siebie wyposażeniem oraz liczbą przełożeń w skrzyni biegów. Wizualnie były niemal nie do odróżnienia. Czas na pierwsze poważne zmiany nadszedł w 1988 roku, kiedy to wprowadzono większe modyfikacje i motorower otrzymał oznaczenie SR 50/1. Producent zdecydował się na montaż instalacji elektrycznej 12V w standardzie, zmieniono również wygląd klosza tylnej lampy i kierunkowskazów, w nowym modelu były prostokątne. Wprowadzono również kilka pomniejszych zmian. Model SR 50/1 również produkowano w kilku wersjach. Dzisiaj największym zainteresowaniem wśród pasjonatów marki cieszą się pierwsze modele, które łatwo rozpoznać po okrągłym kształcie kierunkowskazów.

Warto zauważyć, że firma Simson poprzez sprzedaż akcesoriów umożliwiała swego rodzaju rozbudowę skutera. Bez trudu można było dokupić do niego kufer boczny o pojemności 26 litrów, czy kufer centralny. W ofercie można było znaleźć nawet siedzenie dziecięce, przednią szybę oraz przyczepkę. Również dzięki tak szerokiej ofercie dodatkowej Simson SR 50 cieszył się przez wiele lat ogromnym zainteresowaniem klientów. Co ciekawe, zarówno omawiany model, jak i inne o pojemności mniejszej niż 50 cm³ produkowane przez firmę Simson, można było spotkać na torach wyścigowych. W Niemczech popularne były wyścigi jednośladów o tak niskiej pojemności silnika i Simson regularnie brał w nich udział. Dla przedsiębiorstwa była to kolejna okazja do promocji swoich produktów.

Simson SR 50
Simson SR 50, fot. K. Liess via. Wikimedia Commons

Simson SR 50 – kultowa maszyna

W późniejszych latach powstały kolejne wersje modelu SR 50 jak na przykład SR 50/1 Gamma w 1993 roku, czy model Star 50 w 1996 roku. Ciekawostką z pewnością była wersja Gamma E wyposażona w silnik elektryczny, której zasięg wynosił 50 kilometrów. Z powodu nikłego zainteresowania wyprodukowano jedynie 100 egzemplarzy tej wersji. Wspomniane nowsze modele nie cieszyły się już tak dużą popularnością, choć produkcję modelu Star 50 zakończono dopiero w 2002 roku, tuż przed ogłoszeniem bankructwa firmy. W Polsce najpopularniejsze są wersję z lat osiemdziesiątych i to je z rozrzewnieniem wspomina niejeden z nas. Tak naprawdę, mimo że czas ucieka i motoryzacja zmienia się w dość szybkim tempie, to Simson SR 50 jest jedną z tych maszyn, które zostaną z nami na zawsze.

Zdjęcie główne: Marcin Księżyk [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Romet Pony – motorynka, o której marzyli wszyscy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia