Mercedes W124 – wzór niezawodności

1915

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

MERCEDES W124

W swoim czasie wyznaczał standardy niezawodności, a po latach nadal uchodzi za jeden z najsolidniejszych samochodów, jaki kiedykolwiek trafił do sprzedaży. Oto Mercedes W124.

Reprezentanci typoszeregu 114 i 123 zbudowali renomę Mercedesa jako producenta solidnych limuzyn, jednak kropkę nad „i” postawił dopiero model z segmentu E, który został zaprezentowany w 1984 roku. Mercedes W124 początkowo zachwycił niebywałym komfortem i luksusowym wykończeniem, jednak w toku eksploatacji wyszedł na jaw jego największy atut – niemiecka limuzyna po prostu nie chciała się psuć!

Dopracowana konstrukcja i wynikający z niej wysoki poziom niezawodności zrodziły mity, które z uporem maniaka są powtarzane do dziś. Nie, Mercedes nie stanął na krawędzi bankructwa przez model W124. A co z legendarnym „działem projektowania usterek”, który w latach 90. rzekomo pojawił się w strukturach firmy? Pomijając domniemane, kontrowersyjne nazewnictwo, planowanie trwałości jest naturalnym zjawiskiem w każdej gałęzi przemysłu, nasycenie rynku musi przecież podlegać kontroli. Ot, prawa ekonomii.

Mercedes W124 – innowacje w stylowym opakowaniu

Mercedes W124
Mercedes W124

Zaprezentowany w listopadzie 1984 roku model W124 znacząco wyróżniał się na tle popularnej beczki. Nowa limuzyna klasy wyższej-średniej była pojazdem na wskroś nowoczesnym, oferującym niebywały komfort podróżowania i luksusowe wyposażenie (choć nie w standardzie, ale o tym później). Za projekt nadwozia odpowiadali Joseph Gallitzendörfer i Peter Pfeiffer, których pracę nadzorował Bruno Sacco. Czterodrzwiowy sedan charakteryzował się doskonałymi właściwościami aerodynamicznymi, o co na pierwszy rzut oka raczej trudno go podejrzewać. Współczynnik Cx dla tego kloca wynosi 0,29! Miało to przełożenie nie tylko na stosunkowo niskie zużycie paliwa, ale także na poziom hałasu w kabinie.

W pierwszej fazie sprzedaży oferowana była wyłącznie czterodrzwiowa limuzyna. Luksusowe kombi (model T) dołączyło do portfolio producenta we wrześniu 1985 roku. Dwa lata później pojawiła się wersja coupe, natomiast w 1991 roku zaprezentowany został wspaniały kabriolet. Początkowo oznaczenia modelowe składały się z określających pojemność skokową trzech cyfr i litery, która wskazywała na rodzaj paliwa. Klasa E pojawiła się dopiero w 1993 roku.

Mercedes W124
Mercedes W124

Niemiecka limuzyna standardowo oferowała napęd osi tylnej. Wraz z modelem kombi w ofercie pojawił się elektronicznie dołączany napęd kół przednich (4Matic pierwszej generacji), który był dostępny dla wersji z sześciocylindrowymi silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi.

O komfort podróżowania dbało nowoczesne zawieszenie, którego konstrukcja bazowała na rozwiązaniach wprowadzonych w serii W201. Z przodu znalazły się kolumny resorujące z wahaczami poprzecznymi, z tyłu zastosowano układ wielowahaczowy (kombi standardowo oferowało amortyzatory samopoziomujące Nivo, w coupe i kabriolecie takie udogodnienie wymagało dopłaty). Niemiecka limuzyna miała być nastawiona przede wszystkim na komfort, jednak trudno odmówić jej precyzji prowadzenia. Co prawda poziom dynamicznych właściwości jezdnych rywala spod znaku wirującego śmigła był poza zasięgiem Mercedesa, nie zmienia to jednak faktu, że inżynierowie ze Stuttgartu wykonali wspaniałą pracę. W chwili debiutu paleta jednostek napędowych obejmowała 7 wariantów (3 wysokoprężne i 4 benzynowe). Do końca produkcji gama silników sięgnęła liczby 36.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia