Romet 210 Chart – przedstawiamy polskiego Simsona

3487
Romet 210 Chart
Romet 210 Chart

Romet 210 Chart to niezawodny motorower.

Ostatni artykuł opowiadający o Simsonie SR 50 wzbudził spore zainteresowanie i dla wielu z nas okazał się dobrą okazją do powspominania młodzieńczych przygód, podczas których jednoślady były nam kompanami. Jeszcze wcześniej opisywałem kultową motorynkę i tamten artykuł również został ciepło przyjęty, a komentarze odnośnie do niego, można opisać jednym słowem – nostalgia. Postanowiłem więc kontynuować temat motorowerów, jednak tym razem skupię się na maszynie, która nie jest tak znana, jak opisywane wcześniej, a w moim odczuciu znana być powinna. Przez tych, którzy mieli z nią styczność często nazywana „polskim Simsonem” ze względu na swoją bezawaryjność. Ostatni model wyprodukowany przez Zakłady Rowerowe Romet i chociażby dlatego należy się mu miejsce w historii polskiej motoryzacji. Drodzy Czytelnicy, przed Wami Romet 210 Chart, czyli motorower, o którym powinniśmy pamiętać.

Firma Romet jest znana niemal każdemu z nas. Przede wszystkim kojarzona jest z produkcją rowerów, jednak stała się kultowa dzięki produkowanym przez nią motorowerom. Komar, motorynka Pony, Ogar – chyba każdy zna te nazwy. Niestety na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy do Polski zaczęły napływać zagraniczne konstrukcje i powstawało coraz więcej firm, Romet nie wytrzymał konkurencji i po latach walki ostatecznie został zmuszony do ogłoszenia upadłości. Jednak jeszcze w latach osiemdziesiątych od strony biznesowej wszystko szło doskonale. Zrozumiano wtedy, że powoli kończy się czas motoroweru Ogar i potrzebny jest jego następca. Rozpoczęto więc prace nad jednośladem, który utrzyma firmę na pozycji lidera w segmencie motorowerów.

Romet 210 Chart
Romet 210 Chart, fot. Jakub “flyz1” Maciejewski (Praca własna) [CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons

Romet 210 Chart – ruszają prace

Pierwsze prototypy Charta pojawiły się już w 1985 roku, jednak produkcję seryjną rozpoczęto dopiero trzy lata później w 1988 roku. Romet 210 od samego początku był nowoczesną konstrukcją, która została stworzona od podstaw. Niestety wpłynęło to też na jego cenę, która była dość wysoka. To głównie przez względy finansowe Chart nie stał się popularnym modelem. Pomijając jednak kwestię ceny, zaprojektowanie konstrukcji „od zera” było dobrym posunięciem, które w ostatecznym rozrachunku znacznie poprawiło przyjemność płynącą z jazdy motorowerem. Zarówno silnik, jak i rama zostały przygotowane tylko i wyłącznie na potrzeby tego modelu. Inżynierowie projektujący maszynę zdecydowali się pójść bardziej w stronę rozwiązań, które do tej pory znaleźć można było w prawdziwych motocyklach. Było to zresztą zgodne ze światową tendencją w tamtym okresie. Lata eksploatacji pokazały, że konstrukcja modelu 210 Chart jest jedną z najlepszych, jakie Romet kiedykolwiek wyprodukował.

Jednostka napędowa, która została wykorzystana w Charcie to silnik produkcji firmy Dezamet, model 027. Ma on 49,8 cm³ pojemności i generuje moc rzędu 2,8 koni mechanicznych. Zdecydowano również, że w konstrukcji użyte zostaną hydrauliczne amortyzatory, dzięki którym jazda motorowerem będzie przyjemna zarówno po asfaltowych drogach, jak i w terenie. Na pokładzie znajdziemy także kierunkowskazy, elektroniczny zapłon i wsteczne lusterka. Skrzynia biegów użyta w konstrukcji posiada trzy przełożenia, które zmieniamy stopą. Wygodną jazdę zapewniają także duże koła o średnicy 17 cali. To właśnie materiał użyty do ich wykonania różni od siebie dwie wersje Charta. Pierwsza z nich oznaczona numerem 210 posiada koła wykonane ze stali, natomiast wersja 211 ze stopów lekkich.