Zmienne fazy rozrządu – co to tak naprawdę jest.

zmienne fazy rozrządu to większy moment obrotowy i niższe zużycie paliwa, jak to rozwiązali najwięksi producenci?

4407

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zmienne fazy rozrządu- co to tak naprawdę jest. Odpowiedzi na to i inne pytanie możecie znaleźć w poniższym tekście.

Zmienne fazy rozrządu, to określenie za pewne słyszało już większość osób. Ale co tak naprawdę nam to daje? Otóż w tym artykule chciałbym przedstawić Wam zasady działania zmiennej fazy rozrządu, wady i zalety jak i najczęściej występujące zmienne fazy rozrządu. Żeby nie przeciągać zbyt długo na samym początku artykułu serdecznie zapraszam do czytania. Zaczynajmy!

Zmienne fazy rozrządu- co to jest?

Na samym początku artykułu zajmijmy się teorią oraz wyjaśnijmy czym są zmienne fazy rozrządu. W dużym skrócie zmienne fazy rozrządu to przestawienie w zależności od prędkości obrotowej oraz obciążenia silnika momentu otwarcia i zamknięcia zaworów silnika. Dzięki temu silnik w naszym aucie ma mieć poprawioną dynamikę i przy tym zabiegu zmniejszyć pobór paliwa. Rozwiązanie zmiennej fazy rozrządu w tych czasach jest już stosowane prawie w każdym aucie. Oczywiście jak to bywa są pewne wyjątki aut a raczej silników, w których tego jeszcze nie ma.

Z reguły w autach są stosowane trzy rodzaje rozrządu. OHV– rozrząd górnozaworowy popychaczowy, OHC– rozrząd górnozaworowy z jednym wałkiem w głowicy oraz DOHC– rozrząd górnozaworowy z podwójnym wałkiem rozrządu w głowicy. Pierwszy układ zmiennej fazy rozrządu powstał w 1981 roku w Alfie Romeo Spider. Ale jak można przeczytać w historii zmiennej fazy rozrządu dopiero udoskonalenie przez inżynierów Hondy w 1989 roku dało światowa karierę tego typu rozrządu.

Najpopularniejsze zmienne fazy rozrządu.

W tym artykule przedstawię Wam trzy najpopularniejsze fazy rozrządu. Będą to: VTEC, VVT-i oraz Vanos.

VTEC:

zmienne fazy rozrządu
VTEC – zmienne fazy rozrządu Honda

Na początku zacznijmy co oznacza ten skrót. Przekładając na Polski jest to system kontrolujący czas i stopień otwarcia zaworów w zależności od obrotów silnika. W zwykłym układzie krzywki są unoszone w zawsze ten sam sposób niezależnie od tego jak otwiera się przepustnica. W systemie VTEC po osiągnięciu pewnego progu obrotów zawory zaczynają być unoszone przez wyższą krzywkę. W wyniku tego działania są one dłużej otwarte oraz ich wznios jest wyższy, do cylindra dostaje się więcej powietrza. System ten został opatentowany tak jak pisałem wyżej w 1989 roku przez inżynierów Hondy. System ten według mnie jest na tyle fajny, że z takiego silnika o pojemności 1.6 z dwoma wałkami rozrządu(DOHC) uzyskali moc 169KM. Nowszą już odmianą jest i-VTEC. Polega on na połączeniu zwykłego systemu regulacji wzniosu zaworów oraz systemu zmiennych faz rozrządu.

VVT-i:

zmienne fazy rozrządu Toyota
VVT-i – zmienne fazy rozrządu Toyota

Kolejna zmienna fazą rozrządu jest VVT-i, która jest montowana w silnikach Toyoty. W zależności od położenia pedału gazu oraz obrotów silnika zamontowany wariator opóźniał lub przyspieszał otwarcie zaworów. Zamontowany wariator działa na zasadzie hydraulicznej i w zależności od tego jakie w danym momencie jest ciśnienie oleju reguluje fazę zaworów. Jako zaletę w układzie VVT-i można uznać płynniejszą prace silnika oraz łatwiejsze nabieranie obrotów. VVT-i umożliwia uzyskanie jeszcze niższej emisji spalin co wpływa bardzo na plus. W silnikach Toyoty ten system był montowany od 1996 roku i był następcą VVT.

Vanos:

zmienne fazy rozrządu
VANOS – zmienne fazy rozrządu BMW

Ostatnią już i trzecią zmienna fazą rozrządu jest VANOS. Po raz pierwszy zmienna faza rozrządu Vanos została zastosowana aż trzy lata później niż miało to miejsce u Japońskiego konkurenta. Vanos był montowany na przykład w takich modelach BMW jak BMW E36 czy też BMW E34. W porównaniu do na przykład systemu VTEC niemieckie opatentowanie jest w stanie zmieniać jedynie moment, w którym otwierają i zamykają się zawory dolotowe. Wszystko dla tego, że operowanie cały czas tą samą krzywką, nie zmienia się do całkowitego czasu otwarcia zaworów. Za tego typu działania jest odpowiedzialny Valveonitrc. Valvetronic jest nic innego jak bezstopniową regulacją wzniosu zaworów dolotowych. Vanos do zmiany kąta fazowego czyli otwarcia zaworów wykorzystuję pełny obrót wałka wałka rozrządu. Vanos pozwolił na poprawienie średniego oraz niskiego zakresu momentu obrotów silnika oraz obniżyć ilość wytwarzanych substancji trujących.

Wady i zalety- Zmienne fazy rozrządu.

Na początku zajmijmy się wadami jakie niosą za sobą zmienne fazy rozrządu. Naprawa samego zwykłego rozrządu nie jest aż taka tania i trzeba liczyć kilka dobrych stówek, w zależności od tego jakie auto posiadamy. Tym bardziej należy wziąć pod uwagę, że naprawa tego rodzaju rozrządu będzie dużo bardziej skomplikowana jak i części będą droższe. Kolejnym minusem jest na pewno sam zakup auta z takim rodzajem rozrządu. Z reguły cena za egzemplarz, który posiada zmienna fazę rozrządu jest wyższa nawet o kilkanaście procent względem auta ze zwykłym rozrządem.

Przejdźmy teraz zatem do zalet zmiennych faz rozrządu. Auto, które posiada zmienną fazę rozrządu jest w stanie wygenerować moc nawet ponad 30KM większą niż silnik o tej samej pojemności lecz bez zmiennej fazy rozrządu. dajmy tutaj przykład Hondy Civic. Dwa silniki 1.6 ten bez zmiennej fazy rozrządu generuje moc 125KM a ze zmiennymi aż 169. Do kolejnych zalet należy również dodać elastyczność silnika czy też także można zauważyć lepszą reakcję na wciśnięcie pedału gazu w jednostkach wyposażonych w taki system.

Zobacz również: Saab 93, sportowy kompromis.

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia