Jak zadbać o dwumasowe koło zamachowe?

1285

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak zadbać o dwumasowe koło zamachowe?

Nowoczesny Diesel może wygenerować bardzo wysokie koszty eksploatacyjne. Jak zadbać o dwumasowe koło zamachowe, żeby posłużyło możliwie najdłużej?

Współczesne silniki wysokoprężne mogą dać bardzo dużo radości z jazdy – wysoki moment obrotowy przekłada się na doskonałą elastyczność i świetne przyspieszenia, a wszystko to idzie w parze z niskim zużyciem paliwa. Rozwiązanie idealne? Niekoniecznie. Euforia użytkownika „klekota” zwykle znika już podczas pierwszej poważniejszej awarii. Wśród wielu kierowców panuje przekonanie, że kwota zaoszczędzona na paliwie nie jest w stanie pokryć różnicy w kosztach serwisowania samochodów z silnikami Diesla i benzynowymi. Jest w tym sporo racji, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że bardzo wiele osób na własne życzenie przyczynia się do znacznego przyspieszenia zużycia poszczególnych podzespołów eksploatacyjnych. Doskonałym przykładem jest tu tzw. „dwumasa” – element owiany złą sławą, który w powszechnej opinii jest czymś w rodzaju zamachu producentów na portfele klientów. Okazuje się jednak, że wielu kierowców nie wie jak zadbać o dwumasowe koło zamachowe.

Owszem, w wielu przypadkach ten rozbudowany tłumik drgań kończy swój żywot niespodziewanie i przy przebiegu znacznie niższym od oczekiwanego, nie można natomiast wrzucać wszystkich do jednego worka – w wielu modelach „dwumasa” jest bardzo żywotnym podzespołem, jednak pojęcia „żywotny” i „niezniszczalny” nie są tożsame. Bez troski ze strony kierowcy nawet najwytrzymalszy element szybko „wyzionie ducha”, a jego wymiana znacząco uszczupli zawartość portfela. O zasadzie działania „dwumasy” pisaliśmy już wcześniej (click), teraz na czynniki pierwsze rozbijemy zasady prawidłowej eksploatacji samochodu wyposażonego w ten element. Jak zadbać o dwumasowe koło zamachowe? Poniżej udzielamy kilku praktycznych porad.

Jak zadbać o dwumasowe koło zamachowe – napęd 4×4 i „dwumasa” to duet, który wymaga szczególnej uwagi

Jak zadbać o dwumasowe koło zamachowe?
Jak zadbać o dwumasowe koło zamachowe? Ważna jest odpowiednia technika ruszania.

Płynność ruszania jest szczególnie istotnym aspektem eksploatacji samochodów wyposażonych w koło dwumasowe. Prawidłowe wykonywanie wymienionej wyżej czynności nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji, gdy poruszamy się samochodem napędzanym na cztery koła. Duet mocny Diesel + 4×4 zachęca do ostrej jazdy po asfalcie, a w przypadku SUV-ów – także po bezdrożach, jednak czy jest to dobry pomysł?

Ustalmy jedno – silniki wysokoprężne nie zostały stworzone do sportowych szaleństw, a SUV-y (z kilkoma wyjątkami) pasują do terenu tak samo, jak baletki do wędrówki po górach. Każdy strzał ze sprzęgła znacząco wpływa na skrócenie żywotności koła dwumasowego, co wynika z naprężeń, jakie powstają w układzie przeniesienia napędu w chwili gwałtownego odpuszczenia pedału sprzęgła przy wysokiej prędkości obrotowej wału korbowego. O ile w samochodach przednionapędowych i tylnonapędowych część „pary” uleci wraz z dymem z palonych opon, to sprawnie działający układ 4×4 zapobiegnie buksowaniu kół i w rezultacie koło dwumasowe (jako element współpracujący z silnikiem i ze sprzęgłem) przyjmie na siebie całą dawkę mocy i momentu obrotowego. Podobnie mogą skończyć się często przeprowadzane próby wydostania SUV-a z piaskowej pułapki.

Jak zatem ruszać, żeby nadmiernie nie obciążyć koła dwumasowego? Płynnie i bez zbędnych szarpnięć. Należy unikać zbyt wysokich obrotów silnika, ale także przesady w drugą stronę – ruszanie na zbyt niskich obrotach wprawi silnik w drgania (o ile uda się go nie zgasić), co również wywiera bardzo niekorzystny wpływ na żywotność „dwumasy”. Dotyczy to nie tylko samochodów 4×4. Powyższą zasadę warto stosować w każdym przypadku. A skoro o drganiach i wibracjach mowa…

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia