Tatra 148 – czechosłowacka ciężarówka na budowie w PRL

4568

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

tatra 148

Tatra 148 to zmodernizowana następczyni modelu Tatry 138, która od poprzedniczki różniła się większą mocą silnika, a z wyglądu grillem silnika. Swego czasu jeden z jajpopularniejszych samochodów ciężarowych na polskich budowach.

Tatra 148 – czechosłowacki samochód ciężarowy o dużej ładowności…

tatra 138 i jej następczyni tatra 148 na budowie
tatra 138 i jej następczyni tatra 148 na budowie

W epoce Gierka na polskich wielkich budowach królowały zagraniczne ciężarówki ponieważ my nie produkowaliśmy typowych wywrotek budowlanych. Wynikało to też z umowy między państwami RWPG o podziale specjalizacji w różnych dziedzinach. Mówiąc zagraniczne oczywiście mam na myśli produkty bloku sowieckiego. Czeskie Tatry były bardzo wytrzymałymi autami i do dziś są rozpamiętywane za swoją niezawodność i prostotę napraw.

Tatra 148 następczyni modelu 138

W 1969 roku projektanci dostali nowe zadanie, a mianowicie zmodernizować model 138. Chodziło przede wszystkim zwiększenie mocy i prędkości pojazdu, a także spełnienie przepisów dotyczących hałasów oraz emisji spalin. Projekt kontynuowano używając sprawdzonej konstrukcji szkieletowej jako koncepcji modułowej w wersji 4×4 i 6×6. Nowością było zastosowanie schowanego mechanizmu różnicowego. Tatra miał w pełni zamortyzowany fotel kierowcy oraz kanapę dla dwójki pasażerów.

tatra 148 na budowie
tatra 148 na budowie

Pojazd wyposażony był w silnik powiększony czyli V8 o rozstawie cylindrów 75 stopni, chłodzony powietrzem o mocy 203KM przy 2000 obr/min i 813Nm przy 1200-1400 obr/min. Dopuszczalna masa całkowita ciężarówki wynosiła 26 ton, lecz wraz z przyczepą jej masa mogła wynosić 38 ton.

Produkcję seryjną rozpoczęto w 1972 roku, a zakończono w 1982 roku. Produkowana była w licznych wersjach nadwoziowych. Budowane były też z przeznaczeniem dla wojska oraz straży pożarnej. Budowano je głównie na podwoziach 4×4 i 6×6. Łącznie wyprodukowano 113 647 egzemplarzy z czego około 63 700 sztuk trafiło na eksport. Eksport obejmował 43 kraje na całym świecie, w tym głównie kraje socjalistyczne. Największym odbiorcą był ZSRR.

Tatra 148 na polskiej budowie

Okres w powojennych krajach był trudny, nie dość że brakowało surowców i benzyny, to fabryki albo zostały zniszczone albo ograbione. W Polsce pierwszą ciężarówką był STAR 20, który w dużej mierze przyczynił się do odbudowy kraju. Jak to było z Tatrą? Tatra, a właściwie model 148 powstał, kiedy w Polsce panowała epoka Edwarda Gierka. Właśnie w tym okresie Polska była krajem budowy, mianowicie budowano mieszkania, ważne drogi asfaltowe/z wielkich płyt w polskich miastach oraz wsiach.

Budowa trasy Warszawa - Katowice po prawej widać fragment tatra 148
Budowa trasy Warszawa – Katowice

Najważniejszą budową była na pewno budowa drogi szybkiego ruchu Warszawa – Katowice czyli tak zwanej „gierkówki”. W jej postęp w dużym stopniu decydowały pojazdy, takie jak na przykład Tatra 148, która jak wiemy charakteryzowała się dużą ładownością. Budowę rozpoczęto w roku 1972, po podjęciu decyzji przez rząd. Droga miała na całej długości dwie jezdnie, a na modernizowanych fragmentach zbudowano obwodnice większości miast. Jedynym wyjątkiem była Częstochowa, w której nie zrobiono tego. Jak się później okazało, największym utrapieniem kierowców były kolizyjne skrzyżowania, z kolei po dłuższym czasie koleiny…

Warto też wspomnieć o tym, że przy tej przy budowie tej inwestycji, swój duży udział miało Ludowe Wojsko Polskie, które miało wspomóc, a jak się okazało samo też budowało. Trasę tę nazwano gierkówką z jasnego powodu. I sekretarz KC PZPR pochodził ze Śląska, miał willę w Ustroniu i mieszkał w Katowicach. 8 października 1976 rok miało miejsce uroczyste przecięcie wstęgi przez Edwarda Gierka oraz prezesa Rady Ministrów – Piotra Jaroszewicza.

Poczytaj o radzieckim samochodzie: ŁADA SAMARA – SAMOCHÓD OSOBOWY, KTÓRY MIAŁ BYĆ HITEM

poniżej filmik z Tatrą 148 przy pracy, jak widać służą do dziś.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia