Tatra 148 – czechosłowacka ciężarówka na budowie w PRL

1
3570
tatra 148

Tatra 148 to zmodernizowana następczyni modelu Tatry 138, która od poprzedniczki różniła się większą mocą silnika, a z wyglądu grillem silnika. Swego czasu jeden z jajpopularniejszych samochodów ciężarowych na polskich budowach.

Tatra 148 – czechosłowacki samochód ciężarowy o dużej ładowności…

tatra 138 i jej następczyni tatra 148 na budowie
tatra 138 i jej następczyni tatra 148 na budowie

W epoce Gierka na polskich wielkich budowach królowały zagraniczne ciężarówki ponieważ my nie produkowaliśmy typowych wywrotek budowlanych. Wynikało to też z umowy między państwami RWPG o podziale specjalizacji w różnych dziedzinach. Mówiąc zagraniczne oczywiście mam na myśli produkty bloku sowieckiego. Czeskie Tatry były bardzo wytrzymałymi autami i do dziś są rozpamiętywane za swoją niezawodność i prostotę napraw.

Tatra 148 następczyni modelu 138

W 1969 roku projektanci dostali nowe zadanie, a mianowicie zmodernizować model 138. Chodziło przede wszystkim zwiększenie mocy i prędkości pojazdu, a także spełnienie przepisów dotyczących hałasów oraz emisji spalin. Projekt kontynuowano używając sprawdzonej konstrukcji szkieletowej jako koncepcji modułowej w wersji 4×4 i 6×6. Nowością było zastosowanie schowanego mechanizmu różnicowego. Tatra miał w pełni zamortyzowany fotel kierowcy oraz kanapę dla dwójki pasażerów.

tatra 148 na budowie
tatra 148 na budowie

Pojazd wyposażony był w silnik powiększony czyli V8 o rozstawie cylindrów 75 stopni, chłodzony powietrzem o mocy 203KM przy 2000 obr/min i 813Nm przy 1200-1400 obr/min. Dopuszczalna masa całkowita ciężarówki wynosiła 26 ton, lecz wraz z przyczepą jej masa mogła wynosić 38 ton.

Produkcję seryjną rozpoczęto w 1972 roku, a zakończono w 1982 roku. Produkowana była w licznych wersjach nadwoziowych. Budowane były też z przeznaczeniem dla wojska oraz straży pożarnej. Budowano je głównie na podwoziach 4×4 i 6×6. Łącznie wyprodukowano 113 647 egzemplarzy z czego około 63 700 sztuk trafiło na eksport. Eksport obejmował 43 kraje na całym świecie, w tym głównie kraje socjalistyczne. Największym odbiorcą był ZSRR.

Tatra 148 na polskiej budowie

Okres w powojennych krajach był trudny, nie dość że brakowało surowców i benzyny, to fabryki albo zostały zniszczone albo ograbione. W Polsce pierwszą ciężarówką był STAR 20, który w dużej mierze przyczynił się do odbudowy kraju. Jak to było z Tatrą? Tatra, a właściwie model 148 powstał, kiedy w Polsce panowała epoka Edwarda Gierka. Właśnie w tym okresie Polska była krajem budowy, mianowicie budowano mieszkania, ważne drogi asfaltowe/z wielkich płyt w polskich miastach oraz wsiach.

Budowa trasy Warszawa - Katowice po prawej widać fragment tatra 148
Budowa trasy Warszawa – Katowice

Najważniejszą budową była na pewno budowa drogi szybkiego ruchu Warszawa – Katowice czyli tak zwanej “gierkówki”. W jej postęp w dużym stopniu decydowały pojazdy, takie jak na przykład Tatra 148, która jak wiemy charakteryzowała się dużą ładownością. Budowę rozpoczęto w roku 1972, po podjęciu decyzji przez rząd. Droga miała na całej długości dwie jezdnie, a na modernizowanych fragmentach zbudowano obwodnice większości miast. Jedynym wyjątkiem była Częstochowa, w której nie zrobiono tego. Jak się później okazało, największym utrapieniem kierowców były kolizyjne skrzyżowania, z kolei po dłuższym czasie koleiny…

Warto też wspomnieć o tym, że przy tej przy budowie tej inwestycji, swój duży udział miało Ludowe Wojsko Polskie, które miało wspomóc, a jak się okazało samo też budowało. Trasę tę nazwano gierkówką z jasnego powodu. I sekretarz KC PZPR pochodził ze Śląska, miał willę w Ustroniu i mieszkał w Katowicach. 8 października 1976 rok miało miejsce uroczyste przecięcie wstęgi przez Edwarda Gierka oraz prezesa Rady Ministrów – Piotra Jaroszewicza.

Poczytaj o radzieckim samochodzie: ŁADA SAMARA – SAMOCHÓD OSOBOWY, KTÓRY MIAŁ BYĆ HITEM

poniżej filmik z Tatrą 148 przy pracy, jak widać służą do dziś.