Solaris Urbino – autobusy, z których możemy być dumni

1430

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Solaris Urbino – ekologia i eksport

Pośród modeli należących do rodziny Urbino znajdziemy wiele konstrukcji opartych o ekologiczne rozwiązania. Firma produkuje autobusy napędzane sprężonym gazem ziemnym lub biogazem, posiadające napęd hybrydowy lub w całości zasilane napędami elektrycznymi. Również wersje z silnikiem diesla spełniają normy dotyczące emisji spalin, nawet te wyjątkowo restrykcyjne jak EEV. Jak sama firma przyznaje, coraz większym zainteresowaniem cieszą się pojazdy bezemisyjne, szczególnie jeśli mówimy o ruchu miejskim. Równie popularne są pojazdy hybrydowe wyposażone zarówno w silnik spalinowy, jak i napęd elektryczny. Coraz więcej hybryd znajduje nabywców i z całą pewnością jest to pozytywne zjawisko.

Jak w przypadku każdej silnej marki o międzynarodowych ambicjach również w przypadku firmy Solaris Bus & Coach bardzo ważny jest eksport. Jak przyznają przedstawiciele przedsiębiorstwa, około 80 procent produkcji jest przeznaczona na zagraniczne rynki. Autobusy z rodziny Solaris Urbino zwiedziły do tej pory naprawdę bardzo wiele miejsc. Możemy je znaleźć w takich europejskich państwach jak na przykład Austria, Belgia, Czechy, Dania, Grecja, Hiszpania, Włochy, Niemcy, ale również w nieco bardziej egzotycznych miejscach jak Turcja, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wyraźnie świadczy to o tym, jak poważana jest marka Solaris poza granicami naszego kraju i jak bezproblemowo przebiega eksploatacja autobusów Urbino.

Solaris Urbino 10 Mk3
Solaris Urbino 10 Mk3, fot. Lukas 3z (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Solaris Urbino – różne pakiety

Egzemplarze produkowane na eksport niekiedy różnią się od swoich lokalnych odpowiedników, jest to w pełni zrozumiałe. Ciekawostką jest natomiast fakt istnienia specjalnych pakietów, które producent montuje w swoich autobusach w zależności od regionu, do jakiego mają trafić. Istnieje na przykład pakiet dla bliskowschodnich krajów muzułmańskich, w skład którego wchodzi wydzielenie części autobusu przeznaczonej tylko dla kobiet i dzieci, a oddzielonej ściankami działowymi od reszty wnętrza. Znajdziemy w nim również zabezpieczenia silnika chroniące go przed skutkami burzy piaskowej. Drugim popularnym pakietem jest pakiet skandynawski, w którym znajdziemy podwójne szyby, systemy odpowiadające za rozruch silnika w niskich temperaturach, czy dodatkowe ogrzewanie. Tego typu elastyczność i umiejętność szybkiej adaptacji konstrukcji do panujących warunków jest jedną z przyczyn sukcesu serii Urbino na całym świecie. Jeśli firma zachowa tak profesjonalne podejście, to kolejne generacje autobusów Solaris Urbino będą oferowały jeszcze lepsze rozwiązania. Oby tak się stało.

Zdjęcie główne: Lukas 3z (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Romet Komar, czyli początki motorowerów w Polsce

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia