Poliuretan- niezbędna rzecz podczas tuningu auta.

678

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tuningując auto nie możemy zapomnieć o zawieszeniu, czy poliuretan jest niezbędnym elementem tej układanki?

Poliuretan, czy jest to niezbędna rzecz podczas tuningu auta? Jaki jest sens zakładania poliuretanowych tulei do naszego auta i czy aby na pewno jest to lepsze wyjście tuningując auto? Artykuł ma na celu przedstawić Wam odpowiedzi na powyższe pytania. Wyjaśnić czym w ogóle jest poliuretan ale nie tylko na tym się skupimy. W artykule znajdziecie również odpowiedzi na inne pytania, które wydaję mi się zadawał sobie każdy z nas rozpoczynając przygodę z tuningiem swojego auta. Żeby nie przeciągać dłużej życzę miłego czytania! Zaczynajmy.

Poliuretan- czy warto zakładać?

Montaż poliuretnu

Na samym początku artykułu zastanówmy się czy warto zainteresować poliuretanem. Na to pytanie jak i na inne w świecie tuningu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedni sobie to chwalą zaś drudzy wręcz przeciwnie starają się tego unikać z jakichś powodów. Głównym wyznacznikiem takich opinii są osobiste doświadczenia z jazdy na poliuretanie. Moim zdaniem powodem do zakładania poliuretanu jest ich wyższa trwałość względem OEMowych gum. Poliuretan jest twardszy o około 30% bardziej niż oryginalne gumy, w pewnym stopniu zmniejsza komfort jazdy ale z drugiej jest dużo bardziej wytrwały. Zarówno w wyścigach jak i podczas cywilnej jazdy autem takie rozwiązanie sprawdza się jak najbardziej moim zdaniem.

 Poliuretan- wyścigowe auta.

Jak dobrze wiemy osoby, które interesują się bardziej lub mniej wyścigami auta wiedzą, że nie ma tam miejsca na ciszę, komfort jazdy czy ładnie wyposażony środek auta. Wiadomo za to jak ważna jest pozycja za kierownicą precyzja prowadzenia auta czy szybkie i sprawne reagowanie auta na polecenia kierowcy. Dlatego podczas tuningu auta nie ma miejsca na półśrodki a nie ma co się oszukiwać gumowe elementy możemy zaliczyć do półśrodków. Kompromis między komfortem, trwałością a wytrzymałością. Chociaż już w dzisiejszych czasach sam poliuretan nie wystarcza i jest zbyt ”miękki”. Mowa tutaj o naprawdę wyczynową jazdę więc ludzie pakują teflonowe tuleje. Podczas jazdy na poliuretanie możemy dostrzec pewnego rodzaju skrzypienie czy piszczenie oraz tak jak pisałem wyżej nasz komfort jazdy zmniejsza się do minimum. Uważam, że to jest mniejsze zło i to co daje nam poliuretan na plus jest dużo lepsze. Jazda na poliuretanowym zawieszeniu jest dużo lepsza, auto prowadzi się pewniej.

Poliuretan- kiedy warto założyć.

Poliuretan- Olkusz

Poliuretan to nie jest rzecz, którą się wymienia i nie zastanawia po co, tylko dla tego, że znajomy powiedział pakuj poliuretan. W samochodzie w, którym jest coś dłubane warto wymienić te elementy, które są narażone na największe ryzyko uszkodzenia. Zmiany, które wpływają na trakcję zawszę się odbijają na elementach zawieszenia i to właśnie zwłaszcza na tulejach. Jak możemy poczytać na różnych forach o poliuretanie czy chociaż tuningu. To właśnie poliuretan jest montowany również do aut terenowych, które jest narażone na duże obciążenie i prędzej urwie się tuleja niż wahacz. Wiadomo jak wszędzie należy zachować umiar. I o ile auto jest wykorzystywane tylko do offroadu to montaż poliuretanu wyjdzie bardzo na plus tak montaż do zwykłej terenówki może bardziej zaszkodzić niż pomóc. W takich sytuacjach zaleca się po prostu wymianę kilku elementów.

Poliuretan- mity i prawda.

Tak jak pisałem wyżej, jazda na poliuretanie jest dużo bardziej sztywniejsza i w dużym stopniu zwiększa nam się precyzja prowadzenia auta. Weźmy następnie porównanie wytrzymałości poliuretanu miedzy autem cywilno drogowym a autem typu ”rajdówka”. Auto cywilno drogowe przejeżdża większy dystans a i serwisowany jest bardzo rzadko. Następnym bardzo ważnym elementem, który wpływa na trwałość poliuretanu jest brud i kurz. Chociaż dla niektórych może wydać się to śmieszne to nawet najdrobniejszy pyłek kurzu, który przedostaję się do tulei wpływa na jej trwałość. Lecz nie ma tego złego, jeżeli elementy są naprawdę bardzo dobrze spasowane możemy w pewnym stopniu ograniczyć ryzyko szybszego zużycia. Inna rzeczą jest również sama trwałość kompletnych elementów. Czytając jakiś czas temu na temat poliuretanu natrafiłem na wpis, że po wymienię tulei wahacza na poliuretan pękł cały wahacz. Nie ma ogólnej zasady, że poliuretan musi zwiększyć trwałość naszego zawieszenia. Bardzo dużo zależy od tego jaki konkretnie posiadamy model auta oraz jak jest wykorzystywany ten poliuretan.

Poliuretan- cena!

Na samym końcu przejdźmy do ceny poliuretanu. Bo żeby nie było tak pięknie cena poliuretanu tez wcale nie jest niska. Niska to w sumie pojęcie rozumiane przez każdego inaczej. Poliuretan możemy kupić pojedynczo na poszczególne elementy zawieszenia i tutaj cena jest zależna od od dostawców. Lecz trzeba liczyć za jedną sztukę mniej więcej w granicach 50-200 PLN. Jeżeli mamy więcej gotówki i nie chcemy się bawić w zamawiane pojedynczych elementów możemy zamówić od razu cały zestaw. Uważam, że nawet jeżeli tuningując auto nie mamy na daną chwile pełnej gotówki na cały zestaw lepiej chwile odczekać, odłożyć i zamówić cały zestaw. Cena za cały zestaw w zależności skąd zamawiamy. Ceny zaczynają się od 400 PLN w górę.

Zobacz również: Szybcy i wściekli- czy ten film to tylko super auta?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia