Tesla Motors – przyszłość motoryzacji zaczyna się dziś

924

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tesla Motors
Tesla Motors

Samochody Tesla Motors zdobywają coraz większą popularność.

Motoryzacja, podobnie jak każda inna dziedzina przemysłu, nieustannie idzie do przodu. Potężne zespoły inżynierów zatrudnione przez koncerny motoryzacyjne wciąż opracowują nowe rozwiązania. Mają one podnieść komfort jazdy, zwiększyć moc aut lub wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Od kilkunastu lat coraz popularniejsze stają się samochody hybrydowe, czyli takie, które wyposażono zarówno w silnik spalinowy, jak i elektryczny. Oprócz tego w ciągu ostatniej dekady rośnie w siłę rynek aut w całości napędzanych jednostkami elektrycznymi. Do niedawna wzmianka o elektrycznym pojeździe wywoływała jedynie uśmiech politowania na twarzy rozmówcy. Na myśl przychodziły pojedyncze modele, produkowane przez wielkie koncerny właściwie tylko dlatego, że wypada mieć w ofercie auto ekologiczne. Jesteśmy jednak świadkami wielkich przemian, na które ogromny wpływ ma firma Tesla Motors. Najwyższa pora, by poświęcić jej nieco więcej czasu.

Tesla Motors to przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją samochodów elektrycznych. Założone tylko i wyłącznie w tym celu nie stawia na półśrodki i konsekwentnie realizuje założoną na starcie strategię rozwoju i produkcji kolejnych modeli. Firma powstała w 2003 roku z inicjatywy grupy inżynierów chcących stworzyć samochód elektryczny, który swoimi osiągami dorówna samochodom napędzanym w tradycyjny sposób. Martin Eberhard, Ian Wright, JB Straubel i Marc Tarpenning, bo o nich mowa wybrali niezwykle ciężką branżę, w której już sam kapitał początkowy musi być naprawdę duży, a w dodatku przodujące marki są właściwie nie do ruszenia. Na całe szczęście wspomniana czwórka miała w zanadrzu jeszcze coś, a właściwie kogoś – Elona Muska, który zainwestował w firmę. W 2004 został on prezesem rady nadzorczej, a następnie prezesem całej firmy.

Tesla Roadster
Tesla Roadster, fot. Jeremy from Sydney, Australia (Tesla Roadster) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Musk stworzył plan, który podzielony na trzy fazy miał pozwolić w ciągu mniej więcej 10 lat na produkcję w pełni elektrycznego samochodu, który jest stosunkowo tani. Dziś już wiemy, że koncepcja Elona Muska, okazała się strzałem w dziesiątkę, jednak wówczas wielu powątpiewało, czy coś takiego może się udać. Nie robiąc sobie nic ze złych przepowiedni, Tesla postawiła pierwszy krok.

Tesla Motors – czas na pierwszy model

Opracowanie pierwszego modelu zajęło firmie kilka lat. W 2008 roku mogliśmy cieszyć się seryjnie produkowanym modelem Tesla Roadster, który był typowym niewielkim samochodem sportowym charakteryzującym się naprawdę dobrymi osiągami. Jako że Tesla nie była jeszcze w stanie stworzyć auta od podstaw, podjęto decyzję o współpracy z Lotusem. Roadster bazuje na modelu Lotus Elise, przeprojektowany został oczywiście układ napędowy, który już w całości jest tworem Tesli. Samochód był dość drogi, jego cena wynosiła 98.000 dolarów, mimo tego konstrukcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, chociaż wciąż patrzono na nią jak na ciekawostkę. Wszystkie pieniądze, które firma zarobiła na tym modelu, zostały przeznaczone na konstrukcję kolejnego, który miał być już nieco tańszy i szerzej dostępny. Warto również wspomnieć o osiągach maszyny, które prezentowały się naprawdę świetnie. Prędkość maksymalna wynosiła 201 km/h (zastosowano elektroniczne ograniczenie), przyspieszenie do 100 km to jedynie 3,9 sekundy, a zasięg na jednym ładowaniu wynosił 394 kilometry.

Tesla Model S
Tesla Model S, fot. Mariordo (Mario Roberto Durán Ortiz) (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

W 2012 roku pojawił się samochód Tesla Model S. Auto wywołało prawdziwe poruszenie głównie ze względu na genialne osiągi i naprawdę piękną linię nadwozia, za którą odpowiada, były projektant japońskiej Mazdy. Jeżeli już mowa o nadwoziu to należy wspomnieć, że w całości zostało wykonane z aluminium, co znacznie obniżyło masę pojazdu. Producent przygotował kilka wersji samochodu różniących się od siebie osiągami i zasięgiem na jednym ładowaniu. Najwyższa wersja pozwala na pokonanie 483 kilometrów, co jest naprawdę znakomitym wynikiem. Tesla zastosowała szereg ciekawych rozwiązań w swoim produkcie. Przykładem może być możliwość umieszczenia w miejscu tylnego bagażnika dwóch siedzeń dla dzieci, co zwiększa pojemność auta do siedmiu osób. W środku znajdziemy dotykowy tablet multimedialny o przekątnej ekranu wynoszącej 17 cali, który służy do sterowania systemami zamontowanymi w aucie. Trzeba zaznaczyć, że auto zdobyło pięć gwiazdek we wszystkich testach bezpieczeństwa.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia