SHL Gazela – ciekawy motocykl z PRL-u

4032

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

SHL Gazela – trochę faktów

Wspomniany silnik był w stanie wygenerować moc rzędu 13,5 koni mechanicznych, co było naprawdę dobrym wynikiem. Maksymalna prędkość, jaką mogła osiągnąć Gazela, wynosi 110 km/h, a średnie spalanie to 3,2 l/100 km. Silnik miał pojemność 174 cm³. Warto zaznaczyć, że Gazela była pierwszym powojennym motocyklem wyposażonym w zapłon bateryjny, a także alternator 12-woltowy. Również po raz pierwszy zastosowano amortyzatory tylne, pozwalające na dwustopniową regulację twardości. Dzięki takiemu rozwiązaniu można było zachować komfort jazdy niezależnie od tego, czy motocyklem podróżowała jedna, czy dwie osoby. Motocykl ważył 125 kilogramów i można go było spotkać w czterech wersjach lakieru. Zawsze było to malowanie dwubarwne, a kolory używane były w następujących kombinacjach: wiśniowo-srebrny, wiśniowo-czarny, czarno-srebrny i zielono-srebrny.

W trakcie eksploatacji modelu M17 dostrzeżono kilka wad, które natychmiast wyeliminowano. Z reguły poprawki polegały na wzmocnieniu elementów nadwozia, bądź silnika, tak by były bardziej wytrzymałe i zapewniały lepszy komfort użytkowania. Zmiany dotyczyły między innymi nasady podnóżków zarówno kierowcy, jak i pasażera. Po zmianie produkowano je z PCV. Wzmocniono również błotniki, które były znane z dość łatwego pękania. Także kierownica została odpowiednio wzmocniona. Był to przykład szybkiej reakcji na skargi użytkowników. Musimy pamiętać, że Gazela była produkowana zaledwie przez dwa lata, a i tak udało się ją usprawnić. To doskonały przykład obrazujący jak podchodzono do tej niezwykle ciekawej konstrukcji.

SHL Gazela
SHL Gazela, fot. Hubert Śmietanka vel Hiuppo (Own work) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Wielka szkoda, że motocykl SHL Gazela tak szybko zakończył swój żywot. Była to konstrukcja przemyślana i nowoczesna, a co najważniejsze wykonana z dbałością o szczegóły. Kieleckie Zakłady Wyrobów Metalowych SHL wraz z zakończeniem produkcji Gazeli zdecydowały się na zmianę profilu przedsiębiorstwa i zaczęły produkować pojazdy ciężarowe. SHL Gazela nie miała więc swojego następcy. Spośród wielu maszyn powstałych w tamtych latach poczciwa Gazela z pewnością zasługuje na wyróżnienie. Jest to motocykl, który skonstruowano z pomysłem, nie idąc na półśrodki i za to należy się mu pamięć.

Zdjęcie główne: Pibwl (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Tesla Motors – przyszłość motoryzacji zaczyna się dziś

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia