UAZ PATRIOT – kontynuacja legendy?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

UAZ Patriot
źródło: wikipedia.org

Solidnie zrobiona rama i wysoki prześwit przekonują że UAZ Patriot poradzi sobie w niejednym terenie. Czy będzie godnym następcą legendy?

UAZ Patriot
źródło: wikipedia.org

Do historii przeszedł już UAZ 469B – niezniszczalny produkt z Rosji Radzieckiej, który odważnie wpisał się w karty wielu zbrojnych wydarzeń z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Dziś Rosja zgłasza do kanonu światowej motoryzacji kontynuatora tej legendy. Czy się przyjmie? Czy się sprawdzi? Wysoko postawiona poprzeczka nie okaże się nieosiągalna? UAZ Patriot próbuje odnaleźć się w realiach nowoczesności – i wygląda na to, że idzie nieźle…

UAZ Patriot – terenówka warta uwagi

Na pierwszy rzut oka, UAZ Patriot wtapia się po prostu w przeciętną linię, jakich wiele na rynku aut na oponach terenowych. Klasyczny poprzednik wyróżniał się na swoje czasy – był jakiś. W przypadku produkcji z 2005 roku mamy do czynienia z sylwetką, która nie pozwala jednoznacznie skojarzyć z konkretną marką samochodu. A już na pewno nie nawiązuje w żaden sposób do flagowego produktu marki UAZ. Tym niemniej, choć wizualnie się nie popisano, UAZ Patriot ma jednak szansę zaistnieć w świecie terenówek. Legendarna nazwa przykuwa uwagę – resztę robi wyposażenie i jego możliwości.

UAZ Patriot
źródło: wikipedia.org

Patriot jest produkowany w kilku odsłonach, ale ducha przeszłości oddaje ta zaprezentowana w 2016 roku na Motor Show w Poznaniu. Rosyjskie ambicje, by stworzyć coś wielkiego, wyrażają gabaryty auta. Prawie 5 metrów długości i 2 metry wysokości to bryła niewątpliwie zasługująca na uwagę. Producent zadbał o odpowiednie dla jednostki terenowej właściwości zawieszenia i podwozia. Nawet w klasie aut przeznaczonych na off-road możliwość zanurzenia na głębokość do 80 cm otwiera szeroko oczy. Solidnie zrobiona rama i wysoki prześwit przekonują że UAZ Patriot poradzi sobie w niejednym terenie.

UAZ Patriot – paleta zalet

UAZ Patriot
źródło: wikipedia.org

Legenda z ubiegłego tysiąclecia zasłynęła jako samochód niezawodny, któremu można zaufać w trudnych warunkach. Doświadczenia użytkowników współczesnego dziecka fabryki UAZ wskazują, że nastąpiła kontynuacja tej zalety. Zresztą, zalet to auto ma więcej. Zarówno silnik benzynowy o pojemności 2,7 l o mocy 128 KM, jak dostępny od niedawna stu szesnastokonny diesel 2,3 l, spisują się wyśmienicie. Doskonałe wyposażenie nawet w podstawowej wersji każe docenić rosyjską myśl motoryzacyjną. No i ta cena. Za konkurencyjne modele od Toyoty (Land Cruiser) czy Mitsubishi (Pajero) trzeba zapłacić nawet dwieście tysięcy i więcej. Duża niespodzianka czeka tych, którzy odwiedziwszy salony Toyoty i Mitubishi zajrzą do importera rosyjskiej marki. Podstawowa wersja UAZ Patriot kosztuje zaledwie około 60 tysięcy złotych, a opcja full-wypas to wydatek nie przekraczający stu tysięcy. Miło, prawda?

UAZ, który wypłynął na fali potrzeb militarnych, w czasach pokoju radzi sobie – jak widać – całkiem przyzwoicie. To jasne, że w porównaniu do konkurentów można czuć lekką dysproporcję w jakości, trwałości podzespołów czy nawet estetyce wykonania. Wydaje się jednak, że drobna różnica zaledwie stu tysięcy PLN w cenie, rekompensuje wspomniane ubytki.

Zobacz również:

https://bezpiecznapodroz.org/zaz-zaporozec-ukrainski-volkswagen/

Brak postów do wyświetlenia