Simson S51 – najpopularniejszy motorower z NRD

1
1984

Simson S51 – hit Niemieckiej Republiki Demokratycznej

Simson S51 to motorower, którego produkcję rozpoczęto w 1980 roku, a zakończono w 1991…

Simson S51B1-3

Simson S51 – historia

Przedsiębiorstwo Simson powstało już w roku 1856 i założyli je bracia Simson, lecz dopiero od 1956 rozpoczęto produkcję jednośladów. Sukcesy na rynku polskim przypadają na przełom lat 80-tych i 90-tych. W tym okresie fabryka w Suhl wyprodukowała najwięcej jednośladów. Motorower Simson S51 produkowano w NRD w latach 1980-1991 w fabryce VEB Fahrzeug- und Jagdwaffenwerk Ernst Thälmann Suhl, należącej jak większość pojazdów do związku IFA.

Nowy wprowadzony do produkcji model S51 tak na prawdę niewiele różnił się od starszego S50. Największą różnicą było jednak wprowadzenie zmodernizowanego silnika M531 oraz M541, którego jednocześnie zastosowano później w modelu KR51/2. W nowej jednostce napędowej dokonano szeregu zmian, które miały na celu przede wszystkim zmniejszyć zużycie paliwa, znacznie ułatwić naprawy oraz zredukować częstą obsługę silnika.

Simson S51 – nowa jednostka

Wprowadzono nowy cylinder z tłokiem o mniejszej średnicy i wał korbowy o zwiększonym skoku tłoka. Łożyska wału korbowego były smarowane mieszanką paliwa z olejem, a w starym silniku były smarowane olejem przekładniowym i takie rozwiązanie sprawiało problemy podczas napraw silnika. Zastosowano nowe rozwiązanie sprzęgła ze sprężyną centralną i wtedy sprzęgło stało się prawie całkowicie bezobsługowe. Nowe rozwiązanie nożnego rozrusznika umożliwiało dokonywanie napraw bez konieczności całkowitego rozebrania silnika, co było nie dość że czasochłonne to poważnym problem w silnikach serii M53.

Simson S51N

Najważniejszą cechą silnika bez wątpienia było zastąpienie 3-biegowej skrzyni przekładniowej z kołami przesuwnymi nową skrzynią trzy lub czterobiegową z kołami stale zazębionymi i zmianą biegów za pomocą tak zwanego klina przesuwnego. Być może niemieccy konstruktorzy to rozwiązanie zaczerpnęli z włoskiej Vespy. Jednak w Simsonie rozwiązanie to ma charakter sprzęgła kulkowego, gdzie znajdujący się wewnątrz wałka skrzyni biegów pręt wybierający powoduje wysunięcie kulek poza obrys zewnętrzny wałka i tym samym sprzęgnięcie wałka z kołem zębatym. Zmianom uległ także napęd licznika, wałek nożnego rozrusznika został uszczelniony i sam wygląd nowego silnika. Modernizacja silnika pozwoliła zredukować ilość oleju przekładniowego.

Simson S51E

Zaprojektowany nowy silnik mógł mieć również zwiększoną pojemność do 70 cm³ przy zmianie kilku części. Wtedy też zapoczątkowany został model S70, który miał konkurować na rynku z jednośladami o pojemności 80 cm³.

Nadwozie było prawie takie same co w poprzednim modelu – S50. Zachowano jednak zmiany wprowadzone w ostatnich modelach S50, takie jak: nowy zbiornik paliwa oraz widelec teleskopowy z krótszymi sprężynami. Model S51 był produkowany w kilku wersjach, ale każda z silnikiem M531/541.

Simson S51 dzisiaj

Do dnia dzisiejszego jednoślad z NRD cieszy się dużą popularnością, w tym wśród młodzieży, jak na swój spory wiek. Większość z nich liczy ponad 20 lat, wciąż cieszą się uznaniem, przede wszystkim z powodu dużej bezawaryjności, również łatwego dostępu do części zamiennych, oraz prostoty napraw.

Poprzedni artykuł: ROBUR – SAMOCHÓD CIĘŻAROWY I AUTOBUS PRODUKCJI NRD