Jawa – historia kultowej marki

2921

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Z racji tego, że pierwszy motocykl Jawy był produkowany na licencji to jego wdrożenie do seryjnej produkcji trwało zaledwie kilka miesięcy. Już w październiku 1929 roku zaprezentowano motocykl JAWA 500 OHV. Janecek nie byłby sobą, gdyby nie wprowadził wielu poprawek, które sprawiły, że prezentowany model był naprawdę ciekawą konstrukcją. Marka JAWA prawdziwą popularność zdobyła dzięki produkcji motocykla wyposażonego w silnik marki Villers (produkowany na licencji) o pojemności 175 cm³. Pojazd charakteryzował się niewielkim spalaniem, co czyniło go świetnym rozwiązaniem w dobie kryzysu. Niewiele osób wie, że początkowo marka JAWA zajmowała się również produkcją samochodów. Auto Minor, bo tak nazywało się auto stworzone przez Jawę, nie zdobyło jednak wielkiej popularności i dość szybko zdecydowano się na produkcję motocykli. Po II Wojnie Światowej, jak większość przedsiębiorstw działających w państwach należących do bloku wschodniego, również firma F. Janecka została upaństwowiona. Lata pięćdziesiąte przyniosły zmianę nazwy przedsiębiorstwa na Jawa.

Jawa Minor
Jawa Minor fot. Huhu Uet (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Jawa – czasy powojenne

Większość osób kojarzy przynajmniej kilka motocykli marki Jawa. Jednym z nich jest Jawa 250 Perak, który jest dziś cennym zabytkiem i można go spotkać na wielu zlotach w całej Europie. Co ciekawe całkiem spora ich ilość została zakupiona zaraz po II Wojnie Światowej w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiej armii. Ten konkretny model był uznawany za jedną z najlepszych konstrukcji w swojej klasie i niemal każdy chciał go mieć w swoim posiadaniu. Z dostępnych informacji wynika, że zakupiono niecałe 300 egzemplarzy tego ciekawego jednośladu. Okres powojenny był dla Jawy dość owocny, powstało wtedy wiele bardzo ciekawych konstrukcji, jak chociażby Jawa 500 OHC, która cieszyła się sporym powodzeniem zarówno w kraju, jak i za granicą. Przez kilka kolejnych dekad motocykle Jawy można było spotkać niemal na całym świecie. Zawędrowały nawet do Stanów Zjednoczonych, gdzie bez większych problemów można je było zakupić. W Azji natomiast produkowano lokalne maszyny na licencji Jawy i tak na przykład w Indiach motocykle te nazywały się Yezdi, a w Chinach Xinagfu.

Jawa 350 Twin Sport
Jawa 350 Twin Sport fot. Artur Pielach (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Z całą pewnością jednym z najpopularniejszych modeli jest kultowa Jawa 350 TS. Jej sportowy wygląd przyciągał spojrzenia wszystkich wokół. Silnik o pojemności 343,47 cm³ generował moc rzędu 24 koni mechanicznych i pozwalał na osiągnięcie prędkości maksymalnej wynoszącej 130 km/h. Była to naprawdę solidna maszyna, którą chciał mieć każdy. Firma Jawa działa do dzisiaj i wciąż produkuje jednoślady. Oczywiście przez lata zmieniali się zarówno właściciele, jak i struktura firmy. Chociaż czasy świetności marki minęły bezpowrotnie, to przez wielu z nas Jawa zostanie zapamiętana na zawsze.

 

Zdjęcie główne: Yesterdays Antique Motorcycles en Classic Motorcycle Archive [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Zobacz także: WFM M06 – solidny i prosty motocykl z PRL-u

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia