Wypadek Premier Szydło w Oświęcimiu

1119

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wypadek Premier Szydło

Wypadek Premier Szydło – kolejna kolizja z udziałem rządowych aut

Wypadek Premier Szydło Oświęcim

W piątek, 10 lutego 2017 roku, w godzinach wieczornych rządowa kolumna, w której jechała premier Beata Szydło, jadąca ulicami Oświęcimia, uczestniczyła w zderzeniu komunikacyjnym. Sprawa wzbudza mnóstwo emocji, ponieważ nie wiemy dokładnie, jakie były przyczyny zdarzenia. Krakowska prokuratura stara się ustalić, dlaczego doszło do wypadku oraz kto w tej sytuacji zawinił. W ciągu ostatniego roku wydarzyły się aż cztery wypadki z udziałem najważniejszych osób w Państwie. W pierwszym z nich brał udział prezydent Andrzej Duda, w drugim szef MON Antoni Macierewicz. Trzeci z nich dotyczył kolumny, w której jechała premier Szydło podczas wizyty w Izraelu. Czy taka ilość niebezpiecznych zdarzeń oraz kolejny wypadek Premier Szydło to zwykły przypadek, czy może czyjeś zaniedbanie?

Wypadek Premier Szydło – okoliczności zdarzenia

Wypadek Premier Szydło przyczynyDo zdarzenia doszło ok. Godziny 18 na ul. Powstańców Śląskich w Oświęcimiu. Kolumna trzech aut BOR, w której pojazd premier Szydło znajdował się w środku. Pierwszy z rządowych samochodów wyprzedził Fiata Seicento, a następnie kierujący fiatem, zamiast poczekać na przejazd kolejnych aut, gwałtownie skręcił w lewo, uderzając tym samym w samochód, w którym znajdowała się Pani Premier. Kierowca rządowego Audi, chcąc maksymalnie zniwelować skutki zdarzenia, odbił mocno w lewo, przez to uderzył w stojące nieopodal drzewo. Na szczęście premier polskiego rządu nie obniosła żadnych poważnych obrażeń. Kobieta niemal od razu została przewieziona do szpitala w Oświęcimiu, a następnie helikopter pogotowia ratunkowego przetransportował ją do warszawskiego szpitala MSWiA przy ul. Szaserów. Oprócz szefowej rządu w wypadku zostali poszkodowani dwaj funkcjonariusze BOR, w tym kierowca samochodu premier Szydło. Jeden z funkcjonariuszy został zoperowany, jednak jego stan jest stabilny. Drugi z nich, po wykonaniu rutynowych badań został już wypisany ze szpitala.

Wypadek Premier Szydło – prokuratura prowadzi śledztwo

Już w piątek w nocy prokuratura oraz policja rozpoczęły swoje śledztwo. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Prokuraturę Rejonową w Krakowie zabezpieczono nie tylko miejsce zdarzenia, lecz także zapisy z monitoringu miejskiego, aby przeanalizować przyczyny wypadku oraz móc odnaleźć wszystkich świadków zdarzenia. Rzecznik prokuratury podkreśla, że kolumna rządowa wykorzystywała sygnały świetlne i dźwiękowe, a także, co najważniejsze, poruszała się z dozwoloną na tym terenie prędkością – 50 km/h.
Rzecznik małopolskiej policji potwierdził, że 21-letni kierowca Fiata Seicento usłyszał zarzut spowodowania wypadku i przyznał się do winy. Mężczyzna został przesłuchany przez policję w piątek wieczorem, jednak po złożeniu obszernych zeznań został zwolniony do domu. Zdaniem policji kierowca zdawał sobie sprawę, że wyprzedza go rządowa kolumna, jednak z powodu zbyt głośnej muzyki nie słyszał sygnałów dźwiękowych i zbyt szybko rozpoczął manewr skrętu w lewo.

Wypadek Premier Szydło – kontrowersje wokół sprawy

Wypadek Premier Szydło kontrowersjeZdaniem specjalistów, postawienie zarzutów kierowcy Fiata nie jest poparte należytymi argumentami. Mogła to być nieprzemyślana decyzja, mająca na celu wybielić niedociągnięcia i problemy w administracji i organizacji służb. Przede wszystkim do tej pory nie mamy pewności, czy kolumna rządowa na pewno była właściwie oznaczona. Wielu świadków zdarzenia podkreśla, że kolumna nie dawała sygnałów dźwiękowych, przez co jej przejazd nie powinien być traktowany jako „uprzywilejowany”. Ponadto, jak podkreślają specjaliści, kierowcy BOR dopuścili, aby postronny samochód uderzył w auto, w którym znajduje się VIP. Podobno jest to reakcja normalnego kierowcy, który dba o własne zdrowie i życie, a nie doświadczonego ochroniarza, dla którego celem nadrzędnym jest ochrona  najważniejszych osób w kraju.

Wypadek Premier Szydło – kierowca Seicento nie przyznał się do winy?

Wypadek Premier Szydło Fiat SeicentoKierowca Fiata Seicento został przesłuchany oraz usłyszał zarzuty w ciągu kilkudziesięciu minut od zderzenia się z rządową kolumną.  Podobno, przesłuchanie kierowcy odbyło się bez obecności adwokata, co nie powinno mieć miejsca. Ponadto, zdaniem posłów opozycji, którzy rozmawiali z kierowcą Fiata,  mężczyzna nie przyznał się do winy oraz nie słuchał w aucie głośnej muzyki. Ich zdaniem oraz zdaniem wielu świadków, którzy widzieli przejeżdżającą przez Oświęcim kolumnę, tych sygnałów w ogóle nie było.
Skoro w sprawie jest tak wiele niewyjaśnionych wątków, dlaczego tak łatwo i tak szybko stawia się zarzuty? Jest to o tyle zastanawiające, że w przypadku wypadku prezydenta Dudy oraz ministra MON do tej pory nie znaleziono winnych i odpowiedzialnych za spowodowanie zdarzeń oraz nikt nie usłyszał zarzutów.

Wypadek Premier Szydło – wszyscy czekają na wyjaśnienia

Wypadek z udziałem premier rządu wzbudził wiele emocji wśród opinii publicznej. Dziś o godzinie 14:00 odbyła się konferencja prasowa szefa MSWiA, podczas której miały zostać przekazane szczegóły zdarzenia, informacje na temat stanu zdrowia Beaty Szydło, a także szczegóły na temat prowadzonego śledztwa. Niestety, podczas konferencji żadne istotne fakty nie zostały przekazane. W podobnym, lakonicznym tonie wypowiadał się rzecznik Rządu.

Wypadek Premier Szydło – światowe media o wypadku

Światowym mediom nie umknęła informacja o piątkowym zdarzeniu w Oświęcimiu. Wypadek Premier Szydło pojawił się w przekazach większości stacji informacyjnych na całym świecie. Media w USA, Anglii, Francji czy w Niemczech przypomniały również inne zdarzenia z udziałem polskich władz, które wydarzyły się w ostatnim czasie oraz zadawały pytanie, dlaczego dochodzi do tak wielu wypadków z udziałem władz naszego kraju.

Wszyscy, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i jakie mamy poglądy polityczne, chcielibyśmy poznać fakty na temat tego zdarzenia. Niestety obecnie wydaje się, że dużo ważniejsze jest ukrycie błędów i niedociągnięć niż przyznanie się do winy i wskazanie sfer, wymagających poprawy. Miejmy nadzieję, że bezpieczeństwo polskich władz oraz stabilność naszego kraju, będą ważniejsze niż duma, stanowiska i własne interesy, oraz że władze odpowiednio zadbają o to, aby takie zdarzenia nie miały miejsca tak często, jak obecnie.

 

Przeczytaj również:

Najciekawsze samochody znanych Polek

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia