Test Renault Megane GrandCoupe dCi 130

0
293
Test Renault Megane GrandCoupe dCi 130

Test Renault Megane GrandCoupe dCi 130

I stało się, linia sportowego sedana trafia pod strzechy, test Renault Megane GrandCoupe dCi 130 pokazuje że można. Nie tylko premium jak mercedes czy bmw ale auto poniżej 100 tys zł może być modne i atrakcyjne. Do tej pory najniżej sklasyfikowaną marką z takim nadwoziem był VW z Passatem CC teraz Megane. Ciekawe jak dużo kierowców wybierze GrandCoupe zamiast hatchbacka, jest większy i przestronniejszy. Najważniejsze że sportowa linia dachu nie spowodowała pogorszenia komfortu wsiadania ani nie zmniejszyła kabiny. Najbardziej skorzystał na tym bagażnik który jest ogromny. Technicznie auto oczywiście nie różni się od pozostałych meganek natomiast jeśli jesteśmy estetami to z pewnością jest to bardzo ładne auto. Na chwilę obecną to w klasie aut popularnych jedno z najładniejszych.

Test Renault Megane GrandCoupe dCi 130
światła pure vision są bardzo skuteczne, technologia LED wkracza do zwykłych aut

teraz okiem technicznym

Test Renault Megane GrandCoupe dCi 130 – Silnik/skrzynia

Cudów nie widać bo jak wspomniałem technicznie jest to Megane i zespół napędowy jest podobny jak w pozostałych. Diesel z nowej generacji turbiną prawie nie posiadającą turbodziury ma 130KM i 320Nm co jak na 1.6L pojemności jest dobrym wynikiem. Wszystko jest sprzęgnięte z mechaniczną skrzynią o sześciu przełożeniach co pozwala na dynamikę na poziomie 10s do setki. Prędkość 200km/h nie jest problemem natomiast dynamika pozwalająca bezpiecznie wyprzedzać kończy się przy 120km/h.

Test Renault Megane GrandCoupe dCi 130 – Zawieszenie/koła/hamulce

Jak w innych wersjach Megane z przodu zamontowano kolumny McPherson a z tyłu wielowahacz. Rozwiązanie stare i sprawdzone, jak patrzę na innych producentów to jeszcze chyba nikomu nie udało się zrobić takiego rozwiązania jak McPhersonowi. Tradycyjnie tego typu rozwiązanie jest bardzo sprawne a jeśli jest dość sztywno zestrojone zapewnia bardzo dobre trzymanie drogi. Trzymanie drogi jest ponadprzeciętne też ze względu na aerodynamikę, wyprzedzając TIRa nie musimy się obawiać zdmuchnięcia z drogi. Przejeżdżaliśmy blisko z dużymi nadwyżkami prędkości i nawet małego bujnięcia nie było czuć. Hamulce z przodu tarcze wentylowane a z tyłu tarcze zwykłe. Koła 225/40×18 przy tak małej masie auta powodują że przyczepność jest rewelacyjna.

Test Renault Megane GrandCoupe dCi 130 – Ekonomia

Naszym GrandCoupe jeździliśmy szybko bo sprawiało nam frajdę, zwłaszcza kompletny brak wrażliwości na wiatr boczny i zawirowania od TIRów. Średnie z całego testu to 6L ale z testu szybkiego, wybraliśmy się do Kielc gdzie większość drogi to ekspresówka. Z trasy liczącej 400km jadąc ciut powyżej znaków wyszło nam 5.3L/100km więc poza silnikiem przyczyniła się do tego aerodynamika. W mieście przy spokojnej jeździe nawet zimą zmieścimy się w 6.8L/100km z niedogrzanym silnikiem.