MOP, czyli Miejsca Obsługi Podróżnych

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Miejsca Obsługi Podróżnych

Miejsca Obsługi Podróżnych znajdujące się przy autostradach i drogach ekspresowych.

Wiadomo, gdy wyruszamy w dłuższą trasę powinniśmy być wypoczęci. Jednak czy wiesz, że każde 2 godziny jazdy powinno przeplatać się z minimum 10 minutowymi przerwami? Jednym z miejsc, gdzie możemy się zatrzymać są Miejsca Obsługi Podróżnych.

Miejsca Obsługi Podróżnych

Miejsca Obsługi Podróżnych

Statystycznie widać, że zapotrzebowanie na MOP-y znacznie wzrasta – dla porównania w 2012 roku było ich 28 w całej Polsce, w zeszłym roku liczba ta wzrosła do 257. Połączone są one z autostradą lub drogą ekspresową za pomocą pasa włączania i wyłączania. Bezpieczeństwo jest bardzo istotne, a tym bardziej na drogach ruchu szybkiego dlatego zawsze są oddalone o umowną, bezpieczną odległość od węzła.  Odległość między MOP-ami jest nie mniejsza niż 15 km, a od przejścia granicznego min 3 km. Miejsca Obsługi Podróżnych dzielimy na trzy kategorie: o funkcji wypoczynkowej (wyposażone w parking, jezdnie manewrowe, urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie), wypoczynkowo-usługowej (wyposażone dodatkowo w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe, punkty informacji turystycznej), oraz wypoczynkowej i usługowej.

Miejsca Obsługi Podróżnych

„MOP-y muszą zapewnić miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych – nie mniej niż dwa. Liczbę pozostałych miejsc postojowych oraz liczbę stanowisk na stacji paliw określa się indywidualnie. Jest ona zależna od średniego dobowego ruchu i intensywności zagospodarowania autostrady. Miejsca odpoczynku budowane są w miejscach, które muszą zapewnić bezpieczeństwo ruchu i nie mogą wpływać na przepustowość drogi” – mówi instruktor Skoda Auto Szkoły, Radosław Jaskulski.

 

Przeczytaj: Najciekawsze premiery motoryzacyjne roku 2016 cz5 HOSTESSY

Brak postów do wyświetlenia