MOP, czyli Miejsca Obsługi Podróżnych

0
1096
Miejsca Obsługi Podróżnych

Miejsca Obsługi Podróżnych znajdujące się przy autostradach i drogach ekspresowych.

Wiadomo, gdy wyruszamy w dłuższą trasę powinniśmy być wypoczęci. Jednak czy wiesz, że każde 2 godziny jazdy powinno przeplatać się z minimum 10 minutowymi przerwami? Jednym z miejsc, gdzie możemy się zatrzymać są Miejsca Obsługi Podróżnych.

Miejsca Obsługi Podróżnych

Miejsca Obsługi Podróżnych

Statystycznie widać, że zapotrzebowanie na MOP-y znacznie wzrasta – dla porównania w 2012 roku było ich 28 w całej Polsce, w zeszłym roku liczba ta wzrosła do 257. Połączone są one z autostradą lub drogą ekspresową za pomocą pasa włączania i wyłączania. Bezpieczeństwo jest bardzo istotne, a tym bardziej na drogach ruchu szybkiego dlatego zawsze są oddalone o umowną, bezpieczną odległość od węzła.  Odległość między MOP-ami jest nie mniejsza niż 15 km, a od przejścia granicznego min 3 km. Miejsca Obsługi Podróżnych dzielimy na trzy kategorie: o funkcji wypoczynkowej (wyposażone w parking, jezdnie manewrowe, urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie), wypoczynkowo-usługowej (wyposażone dodatkowo w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe, punkty informacji turystycznej), oraz wypoczynkowej i usługowej.

Miejsca Obsługi Podróżnych

„MOP-y muszą zapewnić miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych – nie mniej niż dwa. Liczbę pozostałych miejsc postojowych oraz liczbę stanowisk na stacji paliw określa się indywidualnie. Jest ona zależna od średniego dobowego ruchu i intensywności zagospodarowania autostrady. Miejsca odpoczynku budowane są w miejscach, które muszą zapewnić bezpieczeństwo ruchu i nie mogą wpływać na przepustowość drogi” – mówi instruktor Skoda Auto Szkoły, Radosław Jaskulski.

 

Przeczytaj: Najciekawsze premiery motoryzacyjne roku 2016 cz5 HOSTESSY