Świece zapłonowe – tych elementów nie warto zaniedbywać

2426

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pomiędzy elektrodami powinna występować szczelina, której szerokość musi odpowiadać parametrom określonym w specyfikacji danej jednostki napędowej. Konstrukcja niektórych świec nie przewiduje zastosowania elektrody masowej. W tym przypadku elektroda wewnętrzna jest bardziej wysunięta w kierunku komory spalania silnika, iskry ślizgają się po powierzchni zakończenia stopy izolatora.

Świece zapłonowe – porady eksploatacyjne

Świece zapłonowe
Zużyte świece zapłonowe powinny być wymieniane jako komplet.

Współczesne świece są w stanie wytrzymać znacznie dłuższe przebiegi, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Warianty irydowe i platynowe mogą podołać trudom eksploatacji na dystansie przekraczającym 100 tys. km. Mimo to warto regularnie sprawdzać ich stan. Dobrą praktyką jest kontrola świec przy okazji każdej wymiany oleju.

Kondycję tych elementów można łatwo określić na podstawie wyglądu elektrody bocznej i korpusu. Co więcej, kolor osadu może być bardzo cenną wskazówką przy ustalaniu przyczyny nieprawidłowej pracy jednostki napędowej, bowiem przedwczesne zużycie świec najczęściej nie wynika z ich wady lub złej jakości, a jest oznaką innych problemów. Prawidłowy kolor cienkiej warstwy osadu (będącego pozostałością po niespalonych dodatkach stosowanych w paliwach) to szary, żółty lub brunatny. Inne odcienie najczęściej wskazują na nieprawidłowości.

Czarny matowy osad świadczy o zbyt bogatej mieszance paliwowo-powietrznej. Przyczyna może leżeć po stronie sterownika jednostki lub układu wtryskowego, choć poszukiwania winowajcy warto rozpocząć od wymiany filtra powietrza. Czarny, oleisty nalot może sugerować, że w komorach spalania pojawia się zbyt duża ilość oleju. Może to sugerować zużycie pierścieni tłokowych lub prowadnic zaworów, choć identyczne objawy wystąpią w przypadku zbyt wysokiego poziomu oleju. Gruby osad o biało-szarym zabarwieniu może wskazywać na znaczne zużycie jednostki napędowej. Tzw. popiół powstaje wraz z nadmiernym zużyciem czynnika chłodzącego i / lub oleju silnikowego.

Kontrolując stan świec należy obowiązkowo zwrócić uwagę na stan obu elektrod i stopy izolatora. Wszelkie zużycia, w postaci pęknięć bądź nadpaleń, kwalifikują elementy do wymiany. Warto pamiętać, że świec nie należy wymieniać pojedynczo. Nie należy też stosować elementów dedykowanych dla innej jednostki napędowej. Takie działanie nie zaskutkuje wyłącznie pogorszeniem wydajności procesu spalania, źle dobrane podzespoły mogą doprowadzić do uszkodzenia silnika. W silnikach, w których producent zastosował rozdzielacz zapłonu, wraz ze świecami warto wymienić przewody zapłonowe.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia