KRAZ 255 – kolos jako sprzęt wojskowy

6197

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

kraz 255 2

Musicie koniecznie zobaczyć film w artykule jak to auto radzi sobie w terenie, Kraz 255 to niezrównane auto ciężarowe na każde warunki.

KRAZ 255 ogromna ciężarówka służąca w większości wojsk Układu Warszawskiego

Samochód KRAZ 255 –  wielka sześciokołowa ciężarówka o ładowności 7,5 t

KRAZ 255 - wersja z dźwigiem
KRAZ 255 – wersja z dźwigiem

KRAZ 255 następca KRAZa 214

Skrót KrAZ (od Kremenczućkyj Awtomobilnyj Zawod) to nietypowa sześciokołowa ciężarówka, która została skonstruowana w Związku Radzieckim w latach 60-tych. Model 255 tak na prawdę był rozwinięciem modelu 214. Pojazd swoje przeznaczenie miał głównie w wojsku ZSRR, ale i też innych należących do Układu Warszawskiego.
To właśnie w 1965 roku Kremenczugska fabryka samochodów rozpoczęła produkcję nowego modelu ciężarówki
Kraz 255B. Samochód wyposażono w nowy ośmio-cylindrowy silnik V8 JaMZ-238 typu Diesel o pojemności 14860 cm³ i mocy 240 KM. Zużywał około 42 l paliwa na 100 km.

Wprowadzając model 255 do produkcji zmianom uległy zewnętrzne elementy. Poprawiono też układ hamulcowy, pneumatyczny oraz kilka elementów mechanicznych. Na początku lat 70-tych pojazd wprowadzono do Ludowego Wojska Polskiego i do dnia dzisiejszego jest używany w nieznacznym stopniu. Ze względu na uniwersalną konstrukcję, na jego podwoziu powstała dość duża ilość sprzętu technicznego.

KRAZ 255 – model B

Samochód ciężarowy, terenowo-szosowy KRAZ 255B ma napęd na wszystkie koła jezdne i jest przeznaczony do przewożenia ładunków oraz holowania przyczep w różnych warunkach drogowych. Skrzynia biegów ma pięć biegów do jazdy w przód oraz jeden w tył. Dwa synchronizatory typu bezwładnościowego zapewniają płynne włączanie 2-3 i 4-5 biegu. Skrzynka rozdzielcza składa się z dwustopniowej dodatkowej skrzynki, z między osiowym mechanizmem różnicowym napędu tylnych mostów z napędu na przedni most i skrzynki odbioru mocy napędzającej wyciągarkę. . Most środkowy i tylny są jednakowe konstrukcyjnie, posiadają przekładnię główną dwustopniową. Półosie przedniego mostu mają przeguby homo-kinetyczne. Rama wykonana jest z dwóch podłużnic.

Z przodu i z tyłu ramy umieszczone są zderzaki i urządzenia holownicze. Przednie zawieszenie samochodu usytuowane jest na środku półeliptycznych resorów, których końce zamocowane są w gumowych poduszkach oporowych wsporników. Resory pracują wspólnie z dwoma teleskopowymi amortyzatorami. Tylne zawieszenie wachaczowe, na dwóch podłużnych półeliptycznych resorach, których końce swobodnie opierają się na cylindrycznej powierzchni specjalnych wsporników. Opony posiadają szeroki profil, a ciśnienie jest sterowane poprzez centralny układ regulacji ciśnienia powietrza w ogumieniu. Wyciągarka znajduje się w środkowej części pojazdu pod skrzynią ładunkową.

KRAZ 255 - wersja ze skrzynią ładunkową
ciężarówka KRAZ 255 – wersja ze skrzynią ładunkową

Kraz 255 – wyposażenie kabiny

Kabina wykonano zarówno z metalu jak i drewna. Znalazły się w niej trzy miejsca, jedno dla kierowcy z regulowanym fotelem oraz dwumiejscowe siedzenie dla pasażerów. Wyposażono ją w nagrzewnicę, otwory wentylacyjne, pneumatyczne wycieraczki przednich szyb, dmuchawę kierującą ciepłe powietrze na przednie szyby, wentylator chłodzący kierowcę czy rozkładaną pryczę do spania. Na pulpicie zainstalowano instrumenty kontrolne, takie jak szybkościomierz, amperomierz, wskaźnik poziomu paliwa w zbiornikach, wskaźnik temperatury wody, wskaźnik ciśnienia oleju, wskaźnik ciśnienia powietrza w układzie hamulcowym i ciśnienia w ogumieniu co tak na prawdę dawało bogate wyposażenie w tamtych latach. Skrzynię ładunkową wykonano z metalu. W przedniej części podłogi znajduje się luk do obsługi wyciągarki. Skrzynię wyposażono w odejmowane ażurowe nadstawki ścian, składane boczne ławki, pałąki do zamocowania brezentowego pokrycia, fartuchy oraz uchwyty dla łopat, kilofów i tym podobne.

KRAZ
ciężarówka kraz 255

KRAZ 255 koniec produkcji

Oficjalnie pojazd zaprzestano produkować w 1994 roku. Samochód sprzedawany był do 50 krajów na obydwu półkulach. Był wykorzystywany przez armie Układu Warszawskiego jako terenowy ciągnik artyleryjski i samochód zaopatrzeniowy oraz do transportu ludzi w tym wypadku żołnierzy. Wojskowi szczególnie cenili sobie jego ładowność i moc, pozwalającą holować w trudnym terenie nawet ciężki sprzęt bojowy.

Poprzedni artykuł: ŁADA 2107 – RADZIECKI „MERCEDES” Z TOGLIATTI

uszkodzony zawór EGR przyczyną zwiększonego zużycia paliwa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia