Pannonia, czyli przedstawiamy klasyczne węgierskie motocykle

4037

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pannonia
Pannonia

Pannonia to ceniona węgierska marka jednośladów.

Wielokrotnie pisałem już o maszynach, które zostały wyprodukowane w trudnych czasach PRL-u. Wziąłem pod lupę takie konstrukcje jak SHL Gazela, WFM Osa, czy WSK. Dzisiaj chciałbym się przenieść poza granice naszego kraju i odwiedzić inne państwo należące do bloku wschodniego. Chodzi o Węgry, z którymi zresztą mamy dość szczególne stosunki. Na Węgrzech również powstawały ciekawe pojazdy, które trafiały także na polski rynek. Najbardziej popularne były węgierskie motocykle, a konkretnie marka Pannonia, którą zna niemal każda osoba żyjąca w tamtych czasach i nie tylko. Marka ta nie była w stanie konkurować nawet z wieloma polskimi motocyklami, jednak mimo wszystko odcisnęła piętno na naszym rynku jednośladów. Właśnie dlatego skupimy się dziś na niej i zobaczymy, jak potoczyły się jej losy. Pora więc cofnąć się do 1954 roku i prześledzić od samego początku historię marki.

Marka motocykli Pannonia powstała w 1954 roku i produkowana była w zakładach Csepel w Budapeszcie. Nie była to konstrukcja w żaden sposób odkrywcza, mało tego, już wówczas nie wyróżniała się z tłumu konkurencyjnych modeli. Powstała na bazie motocyklu Csepel 250, który produkowany był jeszcze przed wojną. Większa część produkcji trafiała na rynek ZSRR, reszta natomiast do krajów ościennych i na rynek lokalny. Oczywiście również Polska mogła liczyć na cykliczne dostawy motocykli Pannonia.

Firma planowała również eksport do krajów zachodnich, jednak pomysł został dość szybko zarzucony z uwagi na brak jakiegokolwiek elementu, który mógłby konkurować z zachodnimi konstrukcjami. Problemem węgierskiego producenta był brak rozwoju. Zadanie postawione przed zakładami Csepel polegało na wyprodukowaniu motocykla, który jeździ i nic więcej. Właśnie przez to motocykle Pannonia nie były w stanie nawiązać walki z maszynami produkowanymi w innych państwach bloku wschodniego. Ostatecznie z powodu braku odpowiedniego popytu zdecydowano się na przerwanie produkcji i zamknięcie zakładów w 1975 roku.

 Pannonia TLB De Luxe 250
Pannonia TLB De Luxe 250, fot. Burrows (Own work) [GFDL or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Pannonia – wiele wersji

Pierwszy motocykl Pannonia nosił oznaczenie TL, pojawił się na rynku w 1954 roku i został przyjęty niezwykle ciepło. Była to prosta maszyna bazująca na motocyklu Csepel 250. Oczywiście konstruktorzy wyposażyli model TL w sporo nowych rozwiązań jak na przykład zintegrowana kanapa. Maksymalna prędkość maszyny wynosiła 95 km/h przy mocy 10,5 koni mechanicznych. Dwa lata później wprowadzono zmiany i tak powstała wersja o oznaczeniu TLT. Zwiększono moc silnika do 12 koni mechanicznych, a ponadto dodano dwa schowki – puszki przeznaczone na narzędzia. Wyróżniał się również lakierowany tłumik. Omawiana wersja była produkowana do 1958 roku. Przez lata powstało wiele wersji motocykla Pannonia. Często różniły się one od siebie w niewielkim stopniu, jednak dwie z nich szczególnie zapadły w pamięć. Były niezwykle popularne, zwłaszcza na polskim rynku. Mowa o wersji TLF i TLB.

Pannonia T1
Pannonia T1, fot. Späth Chr. [Public domain], via Wikimedia Commons

Pannonia TLF – większa moc

Ta wersja uznawana jest za najbardziej znaną. Z pewnością zaważyła na tym zwiększona moc do 14 koni mechanicznych. Motocykl osiągał prędkość maksymalną rzędu 105 km/h przy wadze 146 kilogramów. Litera F w nazwie była skrótem słowa „fejlesztett” (z węgierskiego – zaawansowany) i informowała ona o większej mocy silnika. Oprócz głównej zmiany mocy konstruktorzy zdecydowali się również na wprowadzenie wielu innych udoskonaleń. Zastosowano nową lampę tylną, wprowadzono wiele zmian w skrzyni biegów, a przede wszystkim zdecydowano się na montaż tylnych amortyzatorów z możliwością zmiany napięcia sprężyn odpowiednio do jazdy jedno- lub dwuosobowej. Powstałą również wersja oznaczona jako TLD, w której zastosowano prądnicę. Nie była ona jednak zbyt często spotykana. Wersja TLF była produkowana do 1964 roku. Bardzo często można ją spotkać pod nazwą T1.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia