Test Ssangyong Tivoli diesel automat

1058

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Test Ssangyong Tivoli diesel automat

Test Ssangyong Tivoli diesel automat

Po raz trzeci testujemy Tivoli bo chcieliśmy sprawdzić parę detali oraz doprecyzować jego właściwości trakcyjne, obserwowaliśmy zmiany na rynku i mamy parę spostrzeżeń które pozwolą Wam spojrzeć na SsangYong’a Tivoli z innego, bardziej neutralnego punktu. Maile jakie otrzymaliśmy przy okazji publikowania jakichkolwiek informacji dotyczących produktów koreańskich a zwłaszcza produktów SsangYong nasunęły nam pewne spostrzeżenia. Niestety w polskim społeczeństwie szerzą się stereotypy i to dziwaczne, koreańskie firmy jak KIA czy HYUNDAI przebyły długą drogę by ugruntować pozycję na polskim rynku. Niestety nie przełożyło się to na świadomość jakości produktów koreańskich a czemu mnie to dziwi? Test Ssangyong Tivoli diesel automat.

Bo Volvo jest chińskie od wielu lat tylko Chińczycy nie obnoszą się z tym więc polski nabywca auta żyje w błogiej nieświadomości. Zaręczam że gdyby wszyscy wiedzieli że to chińska firma nie szwedzka a produkcja nie jest ulokowana w Szwecji to sprzedaż by drastycznie spadła. Powoli jednak SsangYong mozolnie zdobywa polski rynek i będziemy kibicować temu zjawisku bo jakość koreańskiego SsangYonga jest bardzo wysoka. Czy pamiętacie Daewoo? Do dziś choć od 15lat nieprodukowane jeżdżą po Polsce i mają się świetnie a to Daewoo wprowadziło po wykupieniu Ssangyonga na polski rynek. Tym razem Koreańczycy pod własnym szyldem wprowadzają Ssangyonga i życzymy im by dano im szansę pokazać swoją jakość, nie wszyscy marzą o Audi czy BMW więc jest to korzystna alternatywa. Dołożenie do polskiej oferty auta wyposażonego w silnik diesla i automatyczną skrzynię biegów znakomicie podnosi atrakcyjność oferty.

Test Ssangyong Tivoli diesel automat

Test Ssangyong Tivoli diesel automat – Silnik/skrzynia

Diesel w Tivoli to pierwszy silnik tego typu zaprojektowany pod rządami hinduskiej Mahindry która jest właścicielem marki. 1.6L diesel rozwija 115KM w sposób bardzo równy i z dużą kulturą jedyne co może drażnić to brak jego wyciszenia. Nie mam pojęcia czemu nie wygłuszono komory silnikowej bo brzmi to nieatrakcyjnie. Niestety w dobie marketingu i gry pozorów taki hałas może odstraszyć kupujących pomimo świetnej charakterystyki jednostki. Do tego nowy sześciobiegowy automat z hydrokinetycznym sprzęgłem powoduje że auto przyjemnie się prowadzi. Zmiana biegów następuje szybko i bez jakichkolwiek szarpnięć nawet kiedy przełączymy ją w tryb ręczny i będziemy zmieniać biegi przy wysokich obrotach. Najdziwniejsze jest ulokowanie przełącznika zmiany ręcznej skrzyni biegów bo jest to mały pstryczek z boku lewarka. To taki figiel producenta.

Test Ssangyong Tivoli diesel automat

Test Ssangyong Tivoli diesel automat – zawieszenie/koła/hamulce

Sprężystość zawieszenia w połączeniu z kołami 215/40×18 sprawia że auto pomimo dość dużej wysokości jak na Crossovera bo prawie 160cm powoduje że nawet szybkie i ciasne zakręty pokonuje się w sposób bardzo przyjemny i pewny a co za tym idzie bezpieczny. Zawdzięczamy to MacPhersonom z przodu i belce skrętnej z tyłu. Co do hamulców to przód ma tarcze wentylowane a tył też tarcze ale bez użebrowania. Nie zaobserwowaliśmy fadingu nawet przy wielokrotnych ostrych hamowaniach więc jest to na tle konkurencji powód do dumy. Dzięki małej pojemności silnika diesla i jego nowoczesnego wykonania nie ma też problemu z nurkowaniem nosa przy gwałtownym hamowaniu.

Test Ssangyong Tivoli diesel automat

Test Ssangyong Tivoli diesel automat – EKONOMIA

Zużycie paliwa w trakcie naszego testu pozostawało na rozsądnym poziomie pomimo zimowych warunków oraz użytkowania go na krótkich trasach. Przejechaliśmy ponad 1200km i średnia z całego testu to 7.4L/100km natomiast w mieście przy ostrej jeździe i wiecznie niedogrzanym silniku dochodziło do 7.8L/100km. W trasie w normalnych warunkach drogowych udawało nam się zmieścić w 6.5L/100km na drodze ekspresowej i 5.7L/100km na zwykłej drodze. Podejrzewam że te wartości mogą spaść o ok 8-10% latem.

przeczytaj też o Test SsangYong Tivoli 1.6 manual 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia