Lidia Śmigowska – śmiertelny wypadek działaczki Nowoczesnej

354

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Lidia Śmigowska Wypadek

Lidia Śmigowska –  tragiczny wypadek pod Nowym Sączem

Lidia Śmigowska, współzałożycielka i wiceprzewodnicząca partii Nowoczesnej w Małopolsce zginęła w wypadku samochodowym. Tragedia miała miejsce w poniedziałkowy wieczór, 20 lutego 2017 roku.

Lidia Śmigowska Mercedes
Mercedes po wypadku oraz odcięciu przez strażaków dachu. Fot. KMP w Nowym Sączu

Do wypadku doszło w poniedziałek wieczorem ok. godziny 21:30 w Dąbrowie, w gminie Chełmiec na drodze krajowej nr 75. Według ustaleń przekazanych przez policję Lidia Śmigowska jechała jako pasażer w samochodzie marki Mercedes. Z niewiadomych przyczyn mężczyzna kierujący autem niespodziewanie zjechał na przeciwległy pas i zderzył się z nadjeżdżającym Volkswagenem Passatem.  W wyniku uderzenia, Volkswagen znalazł się na lewym pasie jezdni, a następnie uderzył w jadącego z przeciwnego kierunku Seata Ibizę, który uderzył w jadącego pasem obok Forda Focusa. Z powodu kolizji czterech aut, droga krajowa nr. 74 była zamknięta do późnych godzin wieczornych.

Lidia Śmigowska – kolizja czterech samochodów

Lidia Śmigowska wypadek
Volkswagen po wypadku w Dąbrowie. Fot. KMP w Nowym Sączu

Tak silne uderzenie spowodowało, że auto, w którym jechała Lidia Śmigowska, wpadło do rowu. Służby musiały wykorzystać specjalistyczny sprzęt, aby móc wydostać pasażerów z samochodu i rozpocząć reanimację. Niestety mimo szybko podjętej akcji reanimacyjnej, kobieta umarła na miejscu. Kierowca Mercedesa oraz Volkswagena zostali przewiezieni na obserwację do sądeckiego szpitala, aby wykluczyć możliwe urazy.  Mężczyźni zostali ranni, jednak ich życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo. Wszyscy pozostali uczestnicy zdarzenia odnieśli tylko powierzchowne obrażenia i nikomu nic poważnego się nie stało.

Lidia Śmigowska – dlaczego doszło do tragedii

Niestety do tej pory policji nie udało się ustalić, dlaczego kierujący Mercedesem mężczyzna zjechał na przeciwległy pas ruchu. Wiadomo jedynie, że mężczyzna jechał od strony Krakowa i próbował wyprzedzić dwa samochody jednocześnie, jednak nie wrócił na swój pas ruchu. Nie zauważył nadjeżdżajacych aut? A może myślał, że uda mu się zdążyć i nie widział żadnego zagrożenia? Obecnie służby starają się odtworzyć całą sytuację i znaleźć przyczynę wypadku. Potwierdzono, że obydwaj mężczyźni byli trzeźwi i w ich krwi nie było alkoholu. Warto jednak wspomnieć, że w miejscu, w którym doszło do tragedii, bardzo często dochodzi do wypadków i kolizji.

Lidia Śmigowska – prokuratura wszczęła postępowanie

Lidia Śmigowska WypadekNa miejscu wypadku do późnych godzin nocnych zabezpieczano wszystkie ślady i zbierano dowody wypadku. Policjanci z nowosądeckiej grupy dochodzeniowo – śledczej oraz z grupy wypadkowej przeprowadzili min oględziny zwłok, pojazdów oraz miejsca zdarzenia, a także wykonali niezbędną dokumentację fotograficzną. Wszystkie zebrane materiały dołączono jako dowód w toczącym się śledztwie. Obecnie prokuratura bada przyczyny wypadku działaczki Nowoczesnej i próbuje ustalić, dlaczego mężczyzna zjechał na przeciwległy pas, czego skutkiem była kolizja drogowa i śmierć pasażerki. Ponieważ był to śmiertelny wypadek, prokuratura ma obowiązek przeprowadzić szczegółowe badania całego zdarzenia, a także wykonać sekcję zwłok zmarłej. Obecnie ciało kobiety jest zabezpieczone na potrzeby śledztwa prowadzonego przez prokuraturę i nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się pogrzeb.

Lidia Śmigowska – kondolencje ze strony opozycji

W obliczu tragedii bardzo często osoby o odmiennych poglądach politycznych zawieszają broń i stają razem w jednym szeregu. Tak było również w tym przypadku. Przewodniczący partii Nowoczesna – Ryszard Petru, odebrał z rąk przeciwników politycznych kondolencje po śmierci posłanki. Jest to bardzo ważny gest, który pokazuje, że mimo odmiennych zdań i poglądów, nadal potrafimy być razem. Jednym z pierwszych polityków, który zabrał głos w sprawie, był Paweł Kukiz. Partia Kukiz’15 kilka tygodni temu przeżyła podobną tragedię, w ktorej zginął poseł Rafał Wójcikowski.

Lidia Śmigowska – informacja o śmierci przekazana przez Nowoczesną

Lidia Śmigowska WypadekJeszcze dzień wcześniej kobieta uczestniczyła w spotkaniach partyjnych w Krakowie i wykonywała wszystkie swoje obowiązki służbowe. Choć każda śmierć boli tak samo, to kiedy pojawia się niespodziewanie, budzi szczególnie dużo emocji. Informacja o zdarzeniu oraz o śmierci Lidii Śmigowskiej została przekazana do mediów we wtorek 21 lutego, przez małopolski oddział partii Nowoczesna. W oficjalnym komunikacie partii napisano: „Z ogromnym smutkiem informujemy, że wczoraj (20.02.2017) tragicznie zginęła w wypadku samochodowym Lidia Śmigowska, współzałożycielka i wiceprzewodnicząca Nowoczesnej w Małopolsce.”

Lidia Śmigowska – nie tylko polityk

Lidia Śmigowska – Kaczka była wiceprzewodniczącą Nowoczesnej w rejonie małopolskim. Kobieta przez wiele lat uczyła w szkołach podstawowych w Nowym Sączu, a także pracowała jako nauczycielka w polskiej szkole w Chicago. Ukończyła Krakowską Wyższą Szkołę Pedagogiczną oraz studia podyplomowe na kierunki historia, na Uniwersytecie Jagiellońskim. Lidia Śmigowska angażowała się również w pomoc charytatywną. Była prezesem i współzałożycielką nowosądeckiego klubu „Fifty-One”, którego główna siedziba znajduje się w Brukseli. W ramach działalności  w tym międzynarodowym klubie kobieta pomagała potrzebującym oraz promowała za granicą region małopolski.

Wypadek samochodowy, w którym zginęła Lidia Śmigowska to kolejne zdarzenie drogowe z udziałem polityków w tym roku. Na razie nie wiemy, co dokładnie było przeczyną tragedii, jednak bardzo możliwe, że poraz kolejny przyczyną wypadku i de facto przyczyną śmierci była brawura i brak odpowiedzialności. Aby móc jednak powiedzieć coś więcej na temat zdarzenia, musimy poczekać na ostateczne wyniki śledztwa.

Przeczytaj również:

Bartłomiej Topa i jego pasja do klasycznej motoryzacji

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia