Car Audio gdy fabryka nie wystarcza robimy TUNING

951

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Car Audio gdy fabryka nie wystarcza

Car Audio gdy fabryka nie wystarcza

Zazwyczaj jest tak, że seryjne głośniki w drzwiach samochodu nie powalają swoim brzmieniem ani, też  dynamiką generowanego dźwięku. Czy możemy coś zrobić żeby nasze auto brzmiało lepiej? Car Audio gdy fabryka nie wystarcza czas rozpocząć swoją przygodę z car audio. Jeżeli nasze auto jest stosunkowo nowe, prawdopodobnie posiada radio seryjne, zintegrowane z odtwarzaczem CD. Jakość dźwięku przeważnie odbiega od tego, czego oczekujemy. Czasami zakres regulacji tonów jest zbyt mały lub też w ogóle nie istnieje. Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak zakupić dobrej klasy radio samochodowe.

Car Audio gdy fabryka nie wystarcza
z reguły nasze auta nie są najnowsze i mają zespolone systemy car audio nie najwyższych lotów

Wyrażenie „dobra klasa” nie oznacza tutaj wcale super drogiego  sprzętu hi-fi. Rynek obecnie obfituje w wiele modeli radioodtwarzaczy w cenach optymalnych dla przeciętnie zarabiającego odbiorcy. Zapewniają one świetne brzmienie oraz możliwości jego dostosowywania do naszych preferencji. Zakup takiego radia to idealna podwalina do budowy zestawu car – audio.

Car Audio gdy fabryka nie wystarcza – głośniki

Elementem emitującym dźwięk są głośniki. Im lepsza będzie ich jakość i wyższa moc, tym lepsze dadzą nam brzmienie. Warto wiedzieć, że głośniki dzielimy na cztery podstawowe typy: wysokotonowe, średniotonowe, niskotonowe, subniskotonowe czyli subwoofery. Każdy z wymienionych rodzajów, odpowiada emitowaniu konkretnej barwy dźwięku. Głośniki wysokotonowe, nazywane także tweeterami albo „cykaczami”, są zazwyczaj bardzo niewielkich rozmiarów. Odpowiadają za różnego rodzaju szeleszczenie lub wysokie soprany. Jeżeli chcemy takie zamontować, musimy mieć na uwadze, by zrobić to lekko poniżej linii uszu kierowcy na desce rozdzielczej, a najlepiej na słupkach przedniej szyby.

Car Audio gdy fabryka nie wystarcza
solidne car audio to solidny głośnik

Głośniki średnio lub niskotonowe najlepiej jest umieścić w seryjnych punktach montażu, czyli najczęściej w boczkach drzwi. Głośniki, które są montowane seryjnie, zwykle posiadają małą średnicę, przez co nowy, większy głośnik nie będzie pasował do seryjnego adaptera. Należy taki adapter wyeliminować i zastąpić go grubym na około 1,5 centymetra pierścieniem z płyty MDF. Tego rodzaju pierścienie są łatwo dostępne do najbardziej powszechnych modeli aut. Istotne jest, by głośnik szczelnie przylegał do adaptera, a ten z kolei do blach drzwi. Dzięki temu uzyskamy lepszą głębię niskich tonów.
Jeśli oczekujemy super niskich, mocnych tonów, czyli inaczej basów, musimy poszukać głośnika subniskotonowego, tzw subwoofera. Jest on zwykle wbudowany w specjalnie do tego celu zaprojektowaną skrzynię rezonansową, potocznie zwaną basową. To ona, razem z dużym rozmiarem głośnika (od 20 cm średnicy wzwyż) pozwoli na wydobycie najgłębszego basu, który wypełni całe wnętrze auta. Skrzynię należy zainstalować w bagażniku tak, by bas rozlegał się za plecami kierowcy. Wtedy będziemy mogli w pełni delektować się nowym brzmieniem.

Car Audio gdy fabryka nie wystarcza
niskie tony naszego car audio to duży subwoofer

Car Audio gdy fabryka nie wystarcza – niektórzy wolą minimalizm

Jeżeli moc radia nie wystarcza, aby nasz system działał jak należy, wtedy warto wyposażyć swój samochód we wzmacniacz. Jest to urządzenie pobierające prąd bezpośrednio z akumulatora, tak, by zwiększyć moc sygnału dostarczanego z radia do głośników. Tutaj również rynek oferuje nam rozwiązania z każdej półki cenowej oraz jakościowej. Liczbie głośników musi odpowiadać liczba kanałów wzmacniacza. Dobrze jest wiedzieć, że inwestycja w wysokiej klasy urządzenie na pewno się opłaci, bo jakość dźwięku zależy właśnie od jego działania. Wzmacniacz jest zazwyczaj montowany w bagażniku, w sąsiedztwie subwoofera. To ten głośnik tak naprawdę potrzebuje największej mocy niezbędnej do wydobycia głębokiego brzmienia.

Car Audio gdy fabryka nie wystarcza
minimalizm car audio nie oznacza że biednie

Jeśli chcemy, by nasz sprzęt lepiej grał, na starcie skupmy się na radiu. Jeśli jest ono wystarczająco dobrej klasy, nie warto go zmieniać. Wystarczy przyjrzeć się głośnikom. Seryjne można zastąpić wersjami wyższej jakości i mocy. Już sama zmiana głośników w boczkach drzwi z 10 cm na 16 cm spowoduje, że odczujemy poprawę brzmienia niskim kosztem. Tak naprawdę, tuning car – audio  może nie mieć granic. Zawsze znajdzie się bowiem coś, co można poprawić, wymienić. Dla użytkownika, który nie jest melomanem ale lubi dobre granie, podstawowy system dwóch głośników z przodu i subwooferem z tyłu wystarczy, by poczuć się lepiej podczas jazdy.

Car Audio gdy fabryka nie wystarcza
stare zespolone car audio może dobrze brzmieć jedyne co zmieniamy to głośniki

 

Jak widać, każdy, kto przystępuje do budowy swojego systemu car – audio, znajdzie coś w sam raz dla siebie.

Tuning, co to właściwie jest? koniecznie przeczytaj

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia