Skoda Felicia to samochód, który zachwyca swoim wyglądem.
Przez kilka dekad po II Wojnie Światowej na oczach naszych dziadków i rodziców, a w przypadku nieco starszych Czytelników również ich samych, rozwijała się motoryzacyjna Europa dwóch prędkości. Mieliśmy wyraźny podział na nowoczesny „zachód” i nieco przestarzały blok wschodni. Podczas gdy na zachodzie powstawały niesamowite samochody i motocykle, które podbijały światowe drogi, obywatele państw bloku wschodniego musieli zadowolić się nieco mniej ekscytującymi konstrukcjami. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie pojazdy produkowane w PRL-u, Czechosłowacji i innych krajach należących do tzw. demoludów były do niczego. Mieliśmy kilka, jeśli nie kilkadziesiąt maszyn, których nie powstydziłby się żaden zachodni kraj. Jest wśród nich jeden samochód, który pomimo wielu barier zdobył uznanie w zachodniej części Europy i, mało tego, większość jego produkcji od początku była przeznaczona na eksport. Skoda Felicia, bo o niej mowa, to piękny kabriolet, wyposażony w dobry silnik, który pozwalał z przyjemnością pokonywać kolejne kilometry. Przyjrzyjmy się mu bliżej.
Skoda Felicia – historia marki i modelu
Korzenie Skody sięgają XIX wieku, kiedy to w 1859 roku powstały zakłady zajmujące się przemysłem metalowym i zbrojeniowym. Przedsiębiorstwo mieściło się w Pilźnie i w 1869 roku zostało przejęte przez Emila Skodę. Z czasem zmieniono profil firmy i w 1924 roku rozpoczęto produkcję samochodów. Niezależnie od zakładów w Pilźnie powstała firma Laurin & Klement zajmująca się produkcją rowerów, a następnie motocykli i aut. Kiedy Skoda wypuszczała na rynek swój pierwszy samochód, w tym samym okresie zakłady Laurin & Klement strawił pożar. Właściciele zaczęli więc poszukiwania partnera, tak by firma mogła przetrwać.
W 1925 roku Skoda połączyła się z przedsiębiorstwem Laurin & Klement. Po burzliwym okresie wojennym i dekadach komunizmu, kiedy to zakłady zostały znacjonalizowane i zmieniono ich nazwę na AZNP Mlada Boleslav, przyszedł czas długo wyczekiwanej wolności. W 1991 roku niemiecki Volkswagen wykupił 30% udziałów w firmie, a z biegiem czasu stał się jedynym akcjonariuszem. Dziś przedsiębiorstwo Skoda Auto jest znane na całym świecie. Warto zaznaczyć, że jest to jedna z nielicznych firm (obok rumuńskiej Dacii), której udało się przetrwać zmiany ustrojowe i poradzić sobie na wolnym rynku.
Skoda Felicia (oznaczana również jako typ 994), na której dzisiaj się skupimy powstała w 1959 roku i była produkowana przez kolejne pięć lat. Ten ciekawy kabriolet miał być następcą modelu 450, również dysponującym odkrytym nadwoziem i wyprodukowanym w ilości 1010 egzemplarzy. Konstruktorzy zdecydowali się na wprowadzenie zmian w zawieszeniu, gdzie postawiono na sprężyny, rezygnując tym samym z resorów piórkowych. Również nadwozie zostało delikatnie zmienione, tak by było nieco bardziej delikatne. Dla zapewnienia lepszych osiągów odchudzono auto o ponad 300 kilogramów w stosunku do swojego poprzednika. Skoda Felicia odniosła większy sukces niż model 450, wyprodukowano jej 14.863 egzemplarzy, z czego większa część została przeznaczona na eksport. Warto zauważyć, że dwa lata po premierze Felicii postanowiono przygotować nową wersję samochodu, która będzie dysponować większą mocą. Tak powstała Skoda Felicia Super wyposażona w silnik o mocy 55 koni mechanicznych i pojemności 1221 cm³.