Uszczelka pod głowicą – przyczyny awarii i diagnostyka problemu

0
34882
Uszczelka pod głowicą

Uszczelka pod głowicą nie jest elementem eksploatacyjnym, jednak jej przepalenie należy do bardzo częstych awarii. Gdzie leży źródło problemu i w jaki sposób można zdiagnozować niesprawność tego elementu?

Uszczelka pod głowicą

W teorii uszczelka pod głowicą powinna wykazywać żywotność identyczną, co sama jednostka napędowa. Praktyka pokazuje jednak, że do jej uszkodzenia może dojść nawet kilkukrotnie w cyklu życia silnika. Winę za taki stan rzeczy w dużej mierze ponoszą sami użytkownicy, choć wiele tego typu awarii wynika też z defektów fabrycznych. Diagnostyka jest dość mocno utrudniona, bowiem przepalona uszczelka daje szereg objawów, które są charakterystyczne także dla innych, zwykle znacznie mniej kłopotliwych usterek.

Uszczelka pod głowicą – co to takiego?

Uszczelka pod głowicą
1. Uszczelka pod głowicą

Jak wskazuje na to sama nazwa, uszczelka podgłowicowa umieszczona jest między głowicą a blokiem silnika, zapewniając szczelność połączenia tych elementów, izolując je od komór spalania i zapobiegając stratom kompresji. Jej funkcją jest też odseparowanie oleju od czynnika chłodzącego – oba wymienione płyny eksploatacyjne przepływają dedykowanymi do tego celu kanałami. Element ten zwykle wykonany jest z kilku warstw materiałów kompozytowych, choć w wielu samochodach można spotkać też metalowe uszczelki. W przypadku mocno wysilonych jednostek, np. w maszynach dedykowanych do motorsportu, stosowana jest miedziana uszczelka. Ma to związek z koniecznością odprowadzenia znacznych ilości ciepła z bloku – miedź idealnie nadaje się do tego celu.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że uszczelka pod głowicą pracuje w bardzo trudnych warunkach. W okresie zimowym temperatura w obrębie silnika spada poniżej zera stopni Celsjusza, natomiast niedługo po uruchomieniu jednostki uszczelka osiąga temperaturę kilkuset stopni Celsjusza. Dodatkowo element ten jest poddawany działaniu bardzo wysokiego ciśnienia, którego wartość może sięgnąć nawet 2000 barów.

Uszczelka pod głowicą – objawy zużycia

Uszczelka pod głowicą - objawy zużycia
Uszkodzona uszczelka pod głowicą

Choć środowisko, w którym pracuje uszczelka głowicy, trudno jest określić jako sprzyjające, to w warunkach właściwej gospodarki termicznej i przy braku fabrycznych defektów element ten powinien pracować całkowicie bezawaryjnie przez bardzo długie lata. Niestety, bardzo często zdarza się, że uszczelka ulega uszkodzeniu nawet w stosunkowo młodych autach.

O ile można wymienić cały szereg objawów, które świadczą o przepaleniu uszczelki, to należy wyraźnie zaznaczyć, że każdy z nich może też świadczyć o innej usterce. Wśród niepokojących sygnałów należy wymienić tzw. masło, powstające pod korkiem wlewu oleju. Czujność powinny wzbudzić też bąble powietrza, pojawiające się w zbiorniczku wyrównawczym płynu chłodzącego. W niektórych przypadkach może też dojść do „wyrzucania” chłodziwa po odkręceniu korka. O awarii mogą też świadczyć tłuste plamy na jego powierzchni (olej przedostający się do chłodziwa) i odwrotnie – rosnący poziom oleju na bagnecie.