Jak zbudować dobre audio ???

533

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak zbudować dobre audio czyli Kilka sekretów na zbudowanie Car Audio

Niemal każdy posiadacz samochodu (zwłaszcza młody), marzy o dobrym systemie Car Audio. Ja osobiście, nie wyobrażałbym sobie podróży samochodem bez możliwości posłuchania muzyki w dobrej jakości audio. Sam jednak, swego czasu byłem osobą zupełnie zieloną w tym temacie przez co w mojej głowie pojawiały się setki pytań na które szukałem odpowiedzi. Postanowiłem więc podzielić się z wami pewnymi informacjami na temat tego jak można zbudować dobry system Car Audio. A więc jak zbudować dobre audio?

Jak zbudować dobre audio – Musimy liczyć się z wysokimi wydatkami – mit

Często można się spotkać z opinią, że system Car Audio to wydatek rzędu 50 000 złotych.  Jest to jednak stwierdzenie na wyrost, gdyż spokojnie można zamknąć się w znacznie niższej cenie bez specjalnych strat w jakości. Według szacunków specjalistów, taki sprzęt może kosztować od 15 do 20 tysięcy złotych. Nie jest to mało fakt, jednak ponad dwukrotnie mniej niż to co sugerują „audiofile”.  Chociaż jeżeli ktoś pójdzie jeszcze bardziej po kosztach, to cena może się zmniejszyć.

Jak zbudować dobre audio – Za żadne skarby nie oszczędzaj na głośnikach

Jak zbudować dobre audio

W przypadku systemu Car Audio można zaoszczędzić na naprawdę wielu rzeczach. Z jednym małym wyjątkiem jakim są głośniki. Dobry system grający wymaga inwestycji w dobrej klasy głośniki. To w zasadzie 50% sukcesu w zakresie dobrego Car Audio. Przy czym polecam kierować się raczej ich potencjalną jakością, niż ilością. W tej sytuacji „im więcej tym lepiej” nie ma żadnego zastosowania. Najlepszym wyborem będą zdecydowanie głośniki komponentowe, które w pełni oddadzą wszystko co najlepsze w każdym utworze. Zamontowanie ich w przednich drzwiach samochodu, da wręcz niezwykły efekt, a wam nowe doznania w zakresie jakości dźwięku. Dobry zestaw głośników komponentowych, to wydatek rzędu 600-1200 złotych. Nie chcę w żadnym wypadku uchodzić tutaj za specjalistę, ale dobrym wyborem będą zestawy z takich firm jak eton czy lotus. Ja osobiście zainwestowałem jednak w inny produkt, mianowicie w Rainbow DL-X4.7 a było to głównie podyktowane ceną bowiem zapłaciłem za ten model niecałe 400 złotych.

Jak zbudować dobre audio – Wygłusz drzwi

Jak zbudować dobre audio

W poprzednim rozdziale wspomniałem o tym, że w przypadku głośników komponentowych należy zadbać o wygłuszenie drzwi. Jeżeli tego nie zrobimy, to dźwięk na pewno będzie zniekształcony, a my stracimy na jakości. Sama usługa kosztuje zaledwie 300 złotych. Jeżeli jednak komuś zależy na jeszcze lepszej jakości, to może się zdecydować na usunięcie wszelkich zbędnych elementów. Może to podnieść cenę nawet do 800 złotych, ale dźwięk będzie czysty, a na tym nam przecież zależy.

Jak zbudować dobre audio – Pamiętaj o dobrym odtwarzaczu

Jak zbudować dobre audio

Jest to jeden  z najbardziej oczywistych elementów, a jednocześnie bardzo często zapominany. Nawet najlepszy system grający nie zda się na wiele, jeżeli nie dostanie odpowiedniego odtwarzacza. Jeżeli zakupimy coś z niższej półki, to głośniki nie będą w stanie wydobyć pełnej jakości, więc ich zakup będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Co ciekawe twierdzenie, że najlepszy dźwięk oferują pliki mp3 jest błędne. Okazuje się bowiem, że według licznych badań o wiele lepsze efekty dają standardowe płyty ze ścieżką audio. Jeżeli więc zależy wam na czystym brzmieniu, to opcja „odtwarzania plików mp3” jest najmniej istotna w danym odtwarzaczu. O wiele istotniejsze jest to, jak będzie on sobie radził z płytami. Jeżeli planujecie odtwarzać muzykę z źródeł, które zawierają setki piosenek to musicie liczyć się z tym, że jakość dźwięku nie będzie tak dobra jak przy zwykłych płytach.

Warto także zwrócić uwagę na kilka innych szczegółów. Po pierwsza klasa przetwornika analogowo-cyfrowego. Po drugie jakość napędu. Po trzecie laser, jeżeli będzie on słabej jakości, to sprzęt szybko się zepsuje. Pytanie jakie zapewne się teraz nasuwa to jakiej firmy sprzęt będzie najlepszy? Ja ze swojej strony zdecydowanie mogę polecić Alpine i Clarion. Ich odtwarzacze łączą ze sobą wysoką jakość oraz niską cenę. Tym samym są one niezwykle atrakcyjne dla osób, które będą chciały zaoszczędzić. Pamiętajcie także o tym, że duży i czytelny wyświetlacz pomoże wam w nawigacji.  W moim przypadku, radiem na które się zdecydowałem było SONY CDX-G1100U, które nie kosztowało wiele, a spełnia wszystkie wyżej wymienione funkcje.

Jak zbudować dobre audio – Zastanów się nad wzmacniaczem

Jak zbudować dobre audio

Kolejnym, niezwykle istotnym elementem będzie z pewnością, wzmacniacz. Podstawową funkcją tego urządzenia jest zwiększenie mocy RMS. W przypadku Car Audio, zdecydowanie najlepszy wyborem będzie wzmacniacz czterokanałowy, który będzie można podpiąć do głośników bocznych i subwoofer jednocześnie. Nie można jednak przesadzać z jego mocą. Zbyt potężny sprzęt może doprowadzić do uszkodzenia głośników. Dobry, nowy wzmacniacz kosztuje około 1000 złotych.  Ja osobiście zdecydowałem się kupić Alpine PMX-F640 za który zapłaciłem 500 złotych.

Pięć powyżej przedstawionych punktów, to absolutne podstawy dla początkujących w zakresie Car Audio. Nie są to wprawdzie wszystkie istotne elementy jednak osobiście sądzę, że jest to absolutna podstawa z którą każdy powinien się zapoznać.

przeczytaj też Car Audio gdy fabryka nie wystarcza robimy TUNING 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia