Hamownia co to właściwie jest

1593

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

hamownia co to właściwie jest
hamownia co to właściwie jest

Hamownia co to właściwie jest?

Hamownia co to właściwie jest ? Czy jest tylko dla aut, w których zostało coś zmodzone? Absolutnie nie! Wiele osób myśli błędnie, że na hamownie udają się tylko auta, w których zostały zmodyfikowane jakieś rzeczy w silniku czy układzie wydechowym itp. Niestety, ale to bzdura. Kiedy warto wybrać się na hamownie i tak na prawdę, po co mamy tam pojechać? Właśnie o tym jest ten artykuł, ma on na celu przekazać Wam informacje dotyczącą hamowania auta. Zaczynajmy!

Hamownia co to właściwie jest – podstawowe informacje.

Hamownia co to właściwie jest
hamownia podwoziowa

Hamownia co to właściwie jest, każdy na pewno zadał sobie kiedyś takie pytanie. O hamowni można przeczytać informacje typu, że jeżdżą tam ludzie, którzy tuningują swoje auta. Natomiast ja uważam, że na hamownie powinien udać się każdy kierowca swojego auta, aby sprawdzić moc samochodu. Na hamownie warto się udać nie tylko gdy, wymienimy układ wydechowy czy wsadzimy większy IC, ale o tym w dalszej części tekstu. Hamownia to specjalistyczne pomieszczenie, w którym możemy wykonać pomiar mocy naszego auta. Taki pomiar możemy wykonać w dwóch wariantach.

Hamownia co to właściwie jest
hamownia silnikowa

Pierwszym jest hamownia silnikowa natomiast drugim jest podwoziowa. Większość osób, które zdecydowało się na sprawdzenie osiągów swojego auta było na hamowni podwoziowej, jest ona bardziej dostępna. Pomiar odbywa się w bardzo prosty sposób auto wjeżdża na rolki i jest odpowiednio zabezpieczane przed dokonaniem pomiaru. Gdy osoba odpowiedzialna za dokonanie pomiaru wykona ww aspekty dokonuje pomiaru po przez rozpędzenie auta do odpowiedniej prędkości by aparatura mogła dokonać pomiaru mocy.

Odczuwalny spadek mocy.

Każdy z nas jeżdżąc autem czasami ma takie wrażenie jakby mocy było mniej niż auto ma seryjnie wpisane w dowód rejestracyjny. Właśnie wtedy też warto wybrać się na hamownie, żeby sprawdzić czy tak faktycznie jest, a jeżeli tak to czemu. Pomiar nie jest na tyle drogi żeby, go sobie odmawiać a przynajmniej będziemy mieli wgląd co się dzieje z naszym autem. Hamownia jest na tyle dobrą sprawą, że po wykryciu spadku mocy może dać do myślenia mechanikowi, który podejmie się sprawdzeniu i naprawieniu problemu wynikającemu ze spadkiem mocy.

Hamownia a instalacja LPG.

Bardzo ważny aspekt. Kiedyś byłem na tyle głupi myśląc, że instalacja gazowa zmniejsza ilość koni mechanicznych naszego auta. Niestety żyłem w błędzie. Wszystko zależy od instalacji gazowej jaką wkładamy i kto ją nam wkłada. Warto też i w tym wypadku udać się na hamownie aby sprawdzić czy założenie gazu nie wpływa negatywnie na moc naszego auta. Bardzo insertującą rzeczą było obejrzenie filmiku jak hamowali Opla Omegę Kickstera, pewnie też to widzieliście. Udowodnili tam, że stereotyp polegający na mówieniu, że gaz tylko pogarsza moc auta jest po prostu kłamstwem. Wszystko wzięło się od ludzi, którzy taką instalacje mieli założoną źle na tanich podzespołach oraz bez odpowiedniego wystrojenia.

Zmiana układu wydechowego.

Hamownia co to właściwie jest
zmiana układu wydechowego

Jak mogliście przeczytać w moim poprzednim artykule o sportowym układzie wydechowym, taki zabieg też wpływa na moc naszego auta. Wtedy tak naprawdę nie wiemy ile koni mechanicznych doszło do naszego auta. Warto przed dokonaniem wymiany kompletnego układu wydechowego wybrać się na pomiar by sprawdzić ile na daną chwile mamy mocy jak i po zmianie układu wydechowego. Tylko wtedy możemy sprawdzić ile rzeczywiście tych koni przybyło a nie tylko spekulować bo ktoś na forum też tak zrobił i ma tyle i tyle nie znaczy, że Ty też tyle będziesz miał. Jeszcze raz podkreślam tylko wymian układu wydechowego w całości może dać satysfakcjonujący przyrost mocy jak i momentu obrotowego.

Ingerencja w silnik.

Hamownia co to właściwie jest
Zmiana IC na większy

Przed każdą większą lub mniejszą ingerencja tuning silnika wypadało by udać się na hamownie. Mamy wtedy wgląd jaką dysponuje mocą nasze auto w danej chwili. Montując inną niż seryjną sprężarkę czy inny większy IC na pewno też dojdzie kilka koni mechanicznych więcej. Tak naprawdę po każdej ingerencji w silniku należy auto wystroić. Nawet po samym wystrojeniu auta może dojść kilka koni więcej. Dużo osób pomija ten fakt z reguły na to, że takie strojenie do tanich nie należy i po prostu wolą wydać te pieniądze na jakieś inne rzeczy czy części do auta.

Chip-tuning.

W necie nieraz natrafiłem na sponsorowane aukcje chip tuningu, które oferują ogromny przyrost mocy za niewielkie pieniądze. Aukcje oferują tak porządny program, który kosztuje 300zł i ma dać 50KM więcej. Serio, Wy w to wierzycie? To jest po prostu ściema i dziwie się ludziom, którzy to montują bo z biegiem czasu ten chiński program wyrządzi więcej szkód niż pożytku. Warto się zastanowić nad tym. Owszem są profesjonalne zakłady, które się tym zajmują i zapewniają gwarantowany przyrost mocy. Wtedy taki zabieg nie kosztuje 300zł tylko trochę więcej. Tak jak i w przypadkach wyżej wymienionych tak i w tym należy wybrać się na hamownie przed i po dokonaniem chip-tuningu w celu ustalenia mocy jaka przybyła dzięki użyciu chip’a. Pamiętajcie aby taki program kupować tylko z zaufanego źródła.

Przechodząc do podsumowania artykułu chciałbym jeszcze dodać, że odwiedzenie hamowni daje nam pewien wgląd w moc jaką dysponuje nasze auto i warto się zastanowić nad wydaniem ~200zł aby taki pomiar wykonać. Serdecznie dziękuję za poświęcony czas oraz zapraszam do przeczytania mojego poprzedniego tekstu.

Zobacz również: Sportowy układ wydechowy – niezbędne informacje

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia