Istotne zmiany dla motocyklistów. Sprawdź!

183

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Istotne zmiany dla motocyklistów

Istotne zmiany dla motocyklistów – sprawdź i bądź przygotowany

Istotne zmiany dla motocyklistów czekają nas w bieżącym 2017 roku. O 5 najważniejszych z nich

1. Odcinkowy pomiar prędkości

Odcinkowy pomiar prędkości zaczął już działać. Jak udało się ustalić działa on w 30 miejscach i jest znacznie bardziej restrykcyjny niż fotoradary. System podlegający bezpośrednio pod GITD był uruchomiony już kilka miesięcy temu, ale dopiero po kilku testach zacznie działać w pełni. Co za tym idzie? Będą zdjęcia i mandaty dla osób, które nie stosowały się do przepisów na danym odcinku drogi.

Jak to działa? Na bramce wjazdowej jest rozpoznawany pojazd, a wraz z nim numer rejestracyjny, dodatkowo zapisywana jest godzina wjazdu. Z kolei na bramce końcowej system rejestruje czas wyjazdu. Na podstawie różnicy w czasie wyliczana jest średnia prędkość pojazdu przez cały odcinek drogi. Ocenia się, że ten system będzie skuteczniejszy od fotoradarów.

2. Istotne zmiany dla motocyklistów – ceny pojazdów

Tymczasem cena nowych motocykli nie jest uzależniona tylko od norm spalania Euro4 czy ABS. Jak się okazuje wpływa także na to kurs Euro i Dolara.

W 2014 roku motocykl Yamaha MT-07 można było kupić za 24 000 zł, teraz cena tego jednośladu niebezpiecznie zbliża się do 30 000 zł. Nasz kraj nie produkuje ani części ani tym bardziej motocykli, w grę wchodzi tylko import. Dlatego też nasz niewielki rodzimy rynek motocyklowy tak bardzo jest podatny na wahania kursów walut.

3. Wyższe OC

Większość z nas już w 2016 roku zapłaciła więcej za ubezpieczenie swojego jednośladu czy samochodu. Przyszły rok to niestety kolejny wzrost wydatku.

Głównymi powodami dla którego ubezpieczyciele chcą podnieść wysokość składek to przede wszystkim wzrost wartości wypłacanych odszkodowań. Do tego droższe naprawy pojazdów oraz przede wszystkim częstsze kierowanie spraw o większe odszkodowanie do sądu, gdzie pozytywnie kończy się to dla poszkodowanego, a negatywnie dla ubezpieczyciela.

Jednak tradycyjnie największe zwyżki dotyczą osób młodych, które nie przekroczyły 30 roku życia. Ponadto liczy się pojemność silnika oraz staż posiadania prawa jazdy. Jeżeli jest krótszy niż 3 lata, to jest to kolejny powód by zapłacić większą kwotę za OC.  Osoby z wypadkową przeszłością, mogą być pewne, że dostaną podwyżkę ubezpieczenia. Większe wzrosty mogą pojawić się przy większych pojemnościach silników.

4. Program 50+ czyli zatrzymanie prawo jazdy

Rząd w końcu zlikwidował dziurę w prawie, która pozwalała uchować prawo jazdy pomimo złapania na zbyt szybkiej jeździe w terenie zabudowanym.

Do pewnej chwili, gdy policja złapała kierowcę, który przekroczył o 50km/h dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym, lecz nie miał przy sobie prawa jazdy, otrzymał mandat za wykroczenie oraz brak dokumentu i na tym konsekwencje się kończyły.

Od 1 stycznia ta dziura została załatana. Od tej daty, policjant nie będzie musiał już fizycznie odebrać dokumentu. Wystarczy informacja przesłana z policji do starosty, który na tej podstawie wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy i niezwłocznie przekazuje informację o tym do centralnej ewidencji kierowców.

5. Nowe Euro normy

Istotne zmiany dla motocyklistów to znowu fakt, że wszystkie motocykle będą musiały zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Od tej chwili każdy nowy motocykl będzie musiał być wyposażony w system ABS, wtrysk paliwa oraz spełniać normy emisji spalin EURO4.

Oczywiście, nowe zaostrzenia uderzą na pewno najbardziej w te najmniejsze motocykle klasy 125 cm3. Tylko teoretycznie będziemy mieć niedługo do czynienia z lepszymi maszynami. Oczywiście jak zawsze za wszystko zapłaci kupujący. Można też się spodziewać, że ceny tych najbardziej budżetowych konstrukcji znacznie wzrosną, a część po prostu zniknie z rynku. Z coraz trudniejszymi do spełnienia normami walczą nie tylko Chiny, ale także Ci najwięksi producenci jak Yamaha czy Honda.

 

Ostatni artykuł: LUBLIN 51 – CIĘŻARÓWKA PRODUKOWANA Z IMPORTOWANYCH CZĘŚCI

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia